Справа № 643/17026/25
Провадження № 3/643/3300/25
03.10.2025
03 жовтня 2025 року м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Сугачова О.О. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, місце роботи, посада: військова частина НОМЕР_1 , головний сержант, молодший сержант, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Салтівського районного суду міста Харкова від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності молодшого сержанта військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДНХ-4936 від 20.09.2025, молодший сержант ОСОБА_2 будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , 20.09.2025 о 17:30 годині був виявлений за адресою: АДРЕСА_2 представниками військової частини НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. У подальшому молодшого сержанта ОСОБА_2 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 та проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу АлкоФор 507 серійний номер: IUMB80026, тест № 00153, час 20:53. Результат огляду 1,21 % проміле. Відповідно до акту медичного обстеження молодший сержант ОСОБА_3 перебуває у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків в умовах особливого періоду, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Своїми діями молодший сержант ОСОБА_3 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У матеріалах справи міститься заява ОСОБА_2 , в якій останній зазначає, що свою вину визнає у повному обсязі, просить розглядати справу за його відсутності. Заяв та доповнень до протоколу не має.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи та надані докази, дійшов до такого.
Відповідно до ст. 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне правопорушення визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання.
Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, вихованням громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як вбачається із протоколу, молодший сержант ОСОБА_2 будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , 20.09.2025 о 17:30 годині був виявлений за адресою: АДРЕСА_2 представниками військової частини НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. У подальшому молодшого сержанта ОСОБА_2 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 та проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу АлкоФор 507 серійний номер: IUMB80026, тест № 00153, час 20:53. Результат огляду 1,21 % проміле. Відповідно до акту медичного обстеження молодший сержант ОСОБА_3 перебуває у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків в умовах особливого періоду.
Своїми діями ОСОБА_2 вчинив військове адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Диспозиціями ч. 1 та ч. 2 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Частиною 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочато відповідно до Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Згідно із вимогами ст. 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
У відповідності до вимог ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_2 повністю підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами у справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДНХ-4936 від 20.09.2025 (а.с.4-6), результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Алкофор 507» № 4936 від 20.09.2025, результат позитивний та складає 1,21 % (а.с.7), актом № 1804 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу (а.с.8), копією військового квитка (а.с.9), письмовою заявою (а.с.10-11), рапортом (а.с.12).
Вказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При накладенні на ОСОБА_2 адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника та ступінь його вини, а також те, що він раніше протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності.
Обставин, які б обтяжували чи пом'якшували відповідальність ОСОБА_2 за наслідками розгляду справи судом не встановлено.
Санкцією ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від двохсот п'ятнадцяти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Враховуючи всі обставини справи, особу правопорушника, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_2 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до вимог ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у провадженні по справі про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Разом з тим, положеннями п. 12 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є військовослужбовцем та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення відбулось при виконанні службових обов'язків.
З урахуванням положень Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_2 звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-20, 245, 251, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Визнати винним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок на користь держави, отримувач коштів ГУК у Харківськобл/Харківобл/21081300, код отримувача 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, Р/р UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Роз'яснити, що у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Салтівський районний суд міста Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.О. Сугачова