Рішення від 28.10.2025 по справі 507/1745/25

Справа № 507/1745/25

Провадження № 2-а/507/19/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" жовтня 2025 р. Любашівський районний суд Одеської області у складі :

головуючого судді - Дармакуки Т.П.

при секретарі судового засідання - Копищик М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Любашівка розглянувши в порядку адміністративного судочинства справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад доводів адміністративного позову та заперечень відповідача.

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив скасувати постанову № 21372 від 30 грудня 2024 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

В обґрунтування позову зазначив, що постанову про притягнення до адміністративної відповідальності не отримував, а дізнався лише 20 серпня 2025 року у відділі ДВС. Із постановою не згоден, оскільки він не отримував жодної повістки, місце проживання не змінював, оновив свої дані, був порушений процесуальний порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, він не був повідомлений про місце та час розгляду справи.

Позивач справу просив розглянути у його відсутність, позовні вимоги просив задовольнити.

Відповідач:

ІНФОРМАЦІЯ_2 про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями , представник в судове засідання повторно не з'явився, відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Інформація про рух адміністративної справи.

Ухвалою від 27 серпня 2025 року (а.с.37) відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд адміністративної справи.

У зв'язку з неявкою сторін суд розглядає справу на наявними матеріалами. У зв'язку із розглядом справи без участі сторін у спрощеному порядку, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

30 грудня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 склав постанову № 21372 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 17000 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Із змісту цієї постанови вбачається, що 29 грудня 2024 року біля 12 години під час дії особливого періоду, мобілізації та військового стану до ІНФОРМАЦІЯ_3 у супроводі працівників поліції прибув ОСОБА_1 . Перевіркою встановлено, що 08 липня 2024 року йому працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було вручено повістку для проходження військово-лікарської комісії та явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 12 липня 2024 року.

Достовірно знаючи про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 у зазначений час не прибув без поважних причин , та діючи за єдиним умислом у найкоротший строк , але не пізніше трьох діб від визначеної у повістці дати та часу прибуття до центру комплектування та соціальної підтримки , не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 або у будь-який інший спосіб з подальшим прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів. У подальшому , знаючи про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 , до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не прибув без поважних причин та продовжував свою діяльність до 29 грудня 2024 року, чим вчинив правопорушення , передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. (а.с.13).

У постанові зазначено, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи, але на її розгляд не з'явився і не подав клопотань про відкладення розгляду справи та інший час (а.с.13).

Норми права, якими керується суд при вирішенні адміністративного спору та мотиви, якими керується суд при вирішенні адміністративного спору.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За змістом ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з ч.1 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 3 статті 210-1 КУпАП передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно абз.1 п.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно до 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Із оскаржуваної постанови вбачається, що 08 липня 2024 року ОСОБА_1 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було вручено повістку для проходження військово-лікарської комісії та явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 12 липня 2024 року.

ОСОБА_1 заперечує факт вручення йому повістки, а відповідачем не представлено суду будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 дійсно була вручена повістка про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 , а отже доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення суду не надано.

Натомість, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 має військово-обліковий документ, є інвалідом 3 групи.

За змістом ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідач не надав будь-яких доказів на спростування доводів позивача.

З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем не надано належні докази щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 статті 210-1 КУпАП, а тому суд доходить висновку про протиправність оскаржуваної постанови.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Пунктом 1 ч.1 ст. 247 КУпАП встановлено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, з врахуванням вищезазначеного, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн., а провадження у справі про адміністративне правопорушення слід закрити.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2, 5, 9, 72-79, 90, 242-246, 262, 268-272, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 № 21372 від 30 грудня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_1 - закрити.

Апеляційна скарга на судові рішення у справах, визначених ст.286 КАС України, у відповідності до ч.4 цієї статті, може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Т.П. Дармакука