27 жовтня 2025 року
Справа № 337/1870/24
Номер провадження 1-кп/337/97/2025
27 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника -адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Хортицького районного суду м. Запоріжжя у порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Велика Белозерка, Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, громадянки України,заміжньої,офіційно не працевлаштованої, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є особою щодо якої здійснюється особливий порядок кримінального провадження передбачений ст.480 КПК України, раніше не судимої,
за обвинуваченням її у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Незалежність України визнано значною кількістю держав світу, у тому числі 05.12.1991 російською федерацією (далі за текстом рф).За загальновідомими фактом, в порушення норм міжнародного права,приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року підрозділи збройних сил та інших збройних формувань рф на виконання наказів вищого військового та політичного керівництва рф щодо розв'язання агресивної війни та воєнного конфлікту проти України, із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, вторглись на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській,Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства,установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частин території суверенної України, у тому числі Плодородненську сільську територіальну громаду Мелітопольського району Запорізької області.
З метою відсічі військовій агресії рф 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово
продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 05 лютого 2024 року №49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»,затвердженого Законом України № 3564-ІХ від 06.02.2024, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Починаючи з 26.02.2022 Плодородненська сільська територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 (в редакції №363 від 20.12.2023) «Про затвердження Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією»), що у відповідності до вимог
Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022) є незаконним і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 01.04.2022, представниками зф рф всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію Мелітопольського району Запорізької області - т.зв. «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та безпосередньої реалізації всіх узурпованих владних повноважень діючої Мелітопольської районної ради Запорізької області та відповідної державної адміністрації.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Мелітопольського району Запорізької області, представники зф рф разом із посадовими особами зазначеної окупаційної адміністрації Мелітопольського району Запорізької області, діючи за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на території
Плодородненської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області аналогічний незаконний орган влади у вигляді місцевої окупаційної адміністрації держави-агресора - т.зв. «Плодородненскую сельскую администрацию Мелитопольского района Запорожской области» (яка в подальшому, а саме 07.09.2022 зареєстрована в «Едином государственном реестре юридических лиц» з повним найменуванням «Администрация Плодородненского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области»), розташована за адресою: Запорізька обл., Мелітопольський р-н,с. Плодородне, вул. Миру, буд. 11, наділивши її всіма необхідними владними повноваженнями.
Так, положеннями п.6 ч.1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними рф самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.
В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
В подальшому, в період з червня 2022 року по вересень 2022 року (більш точна дата органом досудового розслідування не встановлена),громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на території Плодородненської сільської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, яка з 26.02.2022 та на час складання повідомлення про підозру є тимчасово окупованою рф територією України, маючи проросійські погляди, діючи умисно, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої зф рф, прийняла пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників зф рф та окупаційної адміністрації - т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района Запорожской области» та добровільно займала посаду «главы Плодородненской сельской администрации Мелитопольского района Запорожской области» (яка в подальшому, а саме 07.09.2022 зареєстрована в «Едином государственном реестре юридических лиц» з повним найменуванням «Администрация Плодородненского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области»), яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в тому числі: загальна організація роботи та управління цією окупаційною адміністрацією, її структурними підрозділами, винесення та затвердження рішень, владних розпоряджень від імені адміністрації, обов'язкових для виконання, призначення на посади та звільнення з посад, розпорядження коштами та майном окупаційної адміністрації, тощо.
Суд вважає вказане обвинувачення доведеним та кваліфікує дії ОСОБА_5 за ч.5 ст.111-1 КК України як добровільне зайняття громадянином України посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої, ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника ОСОБА_4 , який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 , а також інформацію про винесення певних процесуальних документів у даному кримінальному провадженню надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , належним чином повідомленої про проведення відносно неї досудового розслідування та здійснення судового розгляду, від користування своїм правом предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченою і з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник належним чином приймав участь у реалізації права на захист обвинуваченої ОСОБА_5 під час судового розгляду та висловила свою позицію з приводу недоведеності вини останньої у даному кримінальному провадженню.
Так, судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, надані прокурором під час судового розгляду, безпосередньо допитавши свідків, суд вважає, що вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, повністю підтверджується такими доказами:
-показаннями свідка ОСОБА_6 , який повідомив, що він прапцює начальником Плодородненської сільської військової адміністрації. На момент повномасштабного вторгнення він мешкав в с.Мар'янівка Мелітопольського району та працював головою Плодородненської сільської ради. ОСОБА_5 працювала бухгалетером в агрофірмі.З кінця лютого 2022 року сільська рада працювала дистанційною.В квітні 2022 року він виїхав з села до м.Запоріжжя.01.06.2022 року йому зателефонували співробітники сільської ради та повідомили, що їх зібрали на збори, де було представлено головою сільської адміністрації ОСОБА_5 .Це відбувалося в приміщенні Плодородненської сілької ради.Зі слів його бухгалтера відомо, що ОСОБА_5 розповідала про те ,що до неї приїздили представники окупаційної влади та вмовляли, щоб вона стала головою .В 2022 році усі мешканці села мали можливість виїхати до м.Запоріжжя.
-показаннями свідка ОСОБА_7 ,яка повідомила, що працює директором Мар'янівської гімназії.З ОСОБА_5 знайома, так як ОСОБА_5 раніше займала посаду голови сільськоїради, тому вони спілкувалися з робочих питань.Після того, як територія Плодородненської громади була окупована, ОСОБА_5 зайняла посаду голови сільської ради.Від її чоловіка їй стало відомо, що 01.06.2022 співробітників сільської ради запросили на збори до приміщення сільської ради та ОСОБА_20, який на той момент очолював Мелітопольський район представив ОСОБА_5 як голову Плодородненської адміністрації. ОСОБА_5 добровільно погодилася на цю посаду.
-показаннями свідка ОСОБА_8 ,яка повідомила, що знайома з ОСОБА_5 з 2004 року , так як працювала з нею в Плодородненській сільській раді, де зараз і продовжує працювати. ОСОБА_5 двічи займала посаду голови сільської ради.Станом на 2022 рік ОСОБА_5 працювала в агрофірмі.01.06.2022 її та інших співробітників зібрали в приміщенні сільської ради, де представили ОСОБА_5 як людину, яка погодилася керувати сільським поселенням.Представляв її ОСОБА_20, який приїхав з м.Мелітополь.Сказав, що хто захоче працювати під керівництвом ОСОБА_5 , працюйте. Виїхала вона із села в вересні 2022 року. ОСОБА_5 погодилася працювати добровільно.
- повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 26.06.2023 за № 59/28-6397нт;
-даними протоколу огляду від 13.07.2023 з фото таблицею, Додатком №1 до протоколу огляду, який міститься на DVD-R диску, інформації розміщеної в публікаціях на інформаційному каналі створеному у додатку «Telegram»:«Плодородненская сельская администрация» до якої прикріплено фотографії та відеозапис заходу з приводу святкування (мовою оригіналу) « дня флага россии», де на відеозаписі з 02хв.28 сек. по 03 хв.16 сек представляють головою т.зв. (мовою оригіналу) «Плодородненской сельской общины» ОСОБА_5 ;
-даними протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками в присутності понятих ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , за участі свідка ОСОБА_6 від 25.07.2023, який впізнав за фотознімками ОСОБА_5 ,яка займала посаду голови т.зв. ( мовою оригіналу) «Администрации Плодородненского поселения Мелитопольского района Запорожской области»;
-даними протоколу огляду від 25.07.2023 з фототаблицею,за участю свідка ОСОБА_6 , інформації розміщеної в публікаціях на інформаційному каналі створеному у додатку «Telegram»:«Плодородненская сельская администрация»» за 22.08.2022 року, за 01.09.2022 відносно голови незаконно створеного органу-«Плодородненская сельская община» ОСОБА_5 , згідно якого свідок впізнає ОСОБА_5 ,яка після окупації зайняла посаду голови незаконно створеного органу-« Плодородненская сельская община »;
-даними протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками в присутності понятих ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , за участі свідка ОСОБА_7 від 25.07.2023, яка впізнала за фотознімками ОСОБА_5 ,яка займала посаду голови т.зв. ( мовою оригіналу) «Администрации Плодородненского поселения Мелитопольского района Запорожской области»;
-даними протоколу огляду від 25.07.2023 з фототаблицею,за участю свідка ОСОБА_11 , інформації розміщеної в публікаціях на інформаційному каналі створеному у додатку «Telegram»:«Плодородненская сельская администрация»» за 22.08.2022 року, за 01.09.2022 відносно голови незаконно створеного органу-«Плодородненская сельская община» ОСОБА_5 , згідно якого свідок впізнає ОСОБА_5 ,яка після окупації зайняла посаду голови незаконно створеного органу-« Плодородненская сельская община »
-даними,які містяться у протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 30.12.2022 реєстр. № 59/5/5/1-1407т , з додатком до протоколу огляду- оптичному носії DVD-R диску,проведеної на підставі ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 07.12.2022, під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії було знято інформацію з електронних інформаційних систем -електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою особисто користується ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для діяльності (мовою оригінала) «Управление федерального казначейства по Запорожской области», обміну інформацією (листування, пересилання дона елеккументів).;
-даними протоколу огляду від 21.03.2024 додатку до копії протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 30.12.2022 реєстр. № 59/5/5/1-1407т , з додатком до протоколу огляду- оптичному носії DVD-R диску,проведеної на підставі ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 07.12.2022,відомостей з електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_2 ,якою особисто користується ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в ході якого виявлено папки із назвою «сообщений», після відкриття зазначеного файлу встановлено вхідне повідомлення з електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на електронну скриньку: ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначеною темою відправленого листа: (мовою оригіналу) «Мелитопольская районная ВГА», а також наявним вкладенням у вигляді вісімнадцяти файлів, серед яких є файл формату «pdf» із назвою «Анкета Плодородное», після відкриття якого встановлено наступний зміст :« Анкета учасника бюджетного процесса по состоянию на 01.09.2022, Администрация Плодородненского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области, глава сельской администрации - ОСОБА_5 , НОМЕР_1 ;
-даними,які містяться у протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.03.2023 реєстр. № 59/5/5/3-223т , з додатком до протоколу огляду- оптичному носії DVD-R диску,проведеної на підставі ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 02.03.2023, під час проведення негласної слідчої (розшукової) дії було знято інформацію з інформаційних систем-відомостей з мобільного додатку «Telegram», з обліковим записом на ім'я « ОСОБА_13 », що зареєстрований на абоненський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , належить та яким особисто користується ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є учасником групи «ТГ Мелитопольского района», власником якого є особа, яка підписана як « ОСОБА_15 » та яка користується обліковим записом зареєстрованим на абонентський номер НОМЕР_3 ;
-даними протоколу огляду від 21.03.2024 додатку до копії протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.03.2023 реєстр. № 59/5/5/3-223т , з додатком до протоколу огляду- оптичному носії DVD-R диску,проведеної на підставі ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 20.03.2024,відомостей з мобільного додатку «Telegram», з обліковим записом на ім'я « ОСОБА_13 » ,що зареєстрований на абоненський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , належить та яким особисто користується ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,яка добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади окупаційної адміністрації держави-агресора, утвореного на тимчасово окупованій території Мелітопольського района.При переході за посиланям «chats» виявлено чат «ТГ Мелитопольского района», до якого 15.08.2022 було додано ОСОБА_16 . 10.08.2022 завантажено фотографію, де зображено склад т.зв. «Плодородненской сельской администрации», із зазначенням (мовою оригіналу) «Глава сельской администрации - ОСОБА_5 ».
Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).
В даному випадку, на думку суду, вказані досліджені у судовому засіданні докази відповідають саме такому критерію, є належними, допустимими, достовірними та такими, що у своїй сукупності підтверджують встановлені судом обставини скоєння ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Вищевказані показання свідків та дані протоколів впізнання особи за фотознімками, протоколів огляду інформації розміщеної в публікаціях на інформаційному каналі створеному у додатку «Telegram» узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Крім того, під час судового розгляду було досліджено характеризуючи обвинувачену ОСОБА_5 відомості, а також досліджені такі документи:
- витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні №22024080000000380 від 07.03.2024 року, з фабулою « У невстановлений час однак не раніше 01.04.2022 громадяни України із числа місцевих жителів населених пунктів що входять до складу Плодородненської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області серед яких ОСОБА_5 ОСОБА_17 та інші, діючи умисно з власної ініціативи, добровільно погодились на співпрацю з представниками держави-агресора шляхом зайняття посад ,пов'язаних з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органу влади, створеному на тимчасово окупованій території,- т.зв. «Администрация Плодородненского поселения Мелитопольского района Запорожской области»;
- повідомлення про підозру ОСОБА_5 , про завершення досудового розслідування із використанням мобільного додатку-системи миттєвого обміну повідомленнями (месенджеру) «Telegram», «Viber»,»WhatsApp» на номери мобільних телефонів НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , які належать та якими особисто користується ОСОБА_5
- рапорт старшого слідчого УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_18 про направлення повідомлення на номери мобільноих телефонів, якими користується ОСОБА_5 ;
- постанову старшого слідчого УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_18 про оголошення ОСОБА_5 в державний, міждержавний та міжнародний розшук;
- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_19 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024080000000380, відомості про яке внесені до ЄРДР 07.03.2024 року відносно ОСОБА_5 ;
- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_19 від 19.03.2024 про застосування до підозрюваної ОСОБА_5 забожіжного заходу у вигляді тримання під вартою в ДУ «Запорізький слідчий ізолятор», без визначення розміріу заставина строк дії ухвали ;
- ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_19 від 18.03.2024 про арешт майна шляхом заборони відчуження, користування та розпорядження, яке на праві приватної власності належить підозрюваній ОСОБА_5 ,а саме :
- Земельну ділянку - реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 703532823233, Тип об'єкта: земельна ділянка, Кадастровий номер: 2323385500:03:010:0011, Опис об'єкта: Площа (га): 5.9496, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 07.05.2009, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Михайлівський РВ ЗРФ ЦДЗК, Цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Адреса: Запорізька обл., Михайлівський р., с/рада. Плодородненська, належить ОСОБА_5 ;
- Земельну ділянку - реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 703461123233, Тип об'єкта: земельна ділянка, Кадастровий номер: 2323385500:03:010:0010, Опис об'єкта: Площа (га): 5.9503, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 07.05.2009, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Михайлівський РВ ЗРФ ЦДЗК, Цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Адреса: Запорізька обл., Михайлівський р., с/рада. Плодородненська, належить ОСОБА_5 ;
- Об'єкт Житлової нерухомості - реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 3201044, Тип об'єкта: будинок, житловий, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_2 , Загальна площа (кв.м): 68,89, Житлова площа (кв.м): 47,95, Матеріали стін: шлаколиті, поштукатурені, Відсоток зносу: 50, Загальна вартість нерухомого майна (грн): 28731, Технічний опис майна: А 1- житловий будинок, стіни шлаколиті, поштукатурені. Відсоток зносу- 50. Вартість- 15319 грн., належить ОСОБА_5 ;
- Транспортний засіб з д.н.з. НОМЕР_6 , ГАЗ 21, № двигуна НОМЕР_7 .
Відомості, встановлені у зазначених документах, не є доказами винуватості обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Водночас, ці дані свідчать про дотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства під час здійснення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню.
Відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» виходячи з того, що встановлення пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, судам необхідно всебічно досліджувати матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводити у вироку мотиви прийнятого рішення.
Судом обставин, що пом'якшують або обтяжують покарання ОСОБА_5 , не встановлено.
Частина 2 ст.61 Конституції України передбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
При призначенні покарання ОСОБА_5 суд виходить із положень статті 65 КК України, а саме: з принципів законності, справедливості, індивідуалізації, а також достатності покарання для виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. При цьому, враховує ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_5 злочину, який відповідно до вимог ст.12 КК України є особливо тяжким, суспільну небезпечність та характер скоєного злочину (виконання організаційно-розпорядчих функцій як голови незаконного органу влади - (мовою оригіналу) «Администрация Плодородненского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», особу обвинуваченої: раніше не судимої, офіційно не працевлаштованої, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Враховуючи особистість ОСОБА_5 , конкретні обставини кримінального провадження, факт відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання, суд вважає, що виправлення та перевиховування обвинуваченої можливо лише в умовах ізоляції його від суспільства - в місцях позбавлення волі. Суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 покарання у виді позбавлення волі, передбачене ч.5 ст.111-1 КК України.
На переконання суду, призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співрозмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самим обвинуваченим, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Санкцією ч.5 ст.111-1 КК України передбачено додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади, суд враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті.
Крім того, ОСОБА_5 скоїла злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачена своїми діями фактично допомагала державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинила злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави. Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_5 покарання обіймати будь-які посади саме в органах державної влади України.
Також, суд при прийняття рішення також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.
З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачений на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) він вчинив кримінальне правопорушення.
В даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльністі, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади в Україні.
Крім того, санкцією ч.5 ст.111-1 КК України передбачено таке додаткове покарання як конфіскація майна, яке в даному випадку не є обов'язковим і може не призначатися судом.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого і що згідно ч.2 ст.52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.
Під час судового розгляду судом встановлено, що обвинуваченій ОСОБА_5 на праві власності належать: земельна ділянка - реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 703532823233, Тип об'єкта: земельна ділянка, Кадастровий номер: 2323385500:03:010:0011, Опис об'єкта: Площа (га): 5.9496, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 07.05.2009, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Михайлівський РВ ЗРФ ЦДЗК, Цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Адреса: Запорізька обл., Михайлівський р., с/рада. Плодородненська; земельна ділянка - реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 703461123233, Тип об'єкта: земельна ділянка, Кадастровий номер: 2323385500:03:010:0010, Опис об'єкта: Площа (га): 5.9503, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 07.05.2009, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Михайлівський РВ ЗРФ ЦДЗК, Цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Адреса: Запорізька обл., Михайлівський р., с/рада. Плодородненська; Об'єкт Житлової нерухомості - реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 3201044, Тип об'єкта: будинок, житловий, адреса нерухомого майна: Запорізька область, АДРЕСА_3 , Загальна площа (кв.м): 68,89, Житлова площа (кв.м): 47,95, Матеріали стін: шлаколиті, поштукатурені, Відсоток зносу: 50, Загальна вартість нерухомого майна (грн): 28731, Технічний опис майна: А 1- житловий будинок, стіни шлаколиті, поштукатурені. Відсоток зносу- 50. Вартість- 15319 грн.;Транспортний засіб з д.н.з. НОМЕР_6 , ГАЗ 21, № двигуна НОМЕР_7 на які ухвалою слідчого судді від 18.03.2024 (справ № 331/1589/24 провадження
1-кс/331/546/2024) накладено арешт,які підлягають конфіскації в дохід держави відповідно до вимог ч.1 ст.59 КК України.
При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених ним кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання останній не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 КК України.
Таке покарання ОСОБА_5 на глибоке переконання суду, є необхідним та достатнім для її виправлення і попередження вчинення нею та іншими особами кримінальних правопорушень.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.
Цивільний позов не заявлявся.
Керуючись ст. ст. 297-1, 323, 369-371, 374, 376, 395, 615 КПК України, суд, -
ОСОБА_5 визнати винуватою у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, на підставі якого призначити їй покарання у виді 9 (дев'яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади строком на 12 (дванадцять) років з конфіскацією майна, яке є її особистою власністю.
Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_5 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги, обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Вирок може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Суддя: ОСОБА_1