Справа № 301/2660/25
"28" жовтня 2025 р. м. Іршава
Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Пітерських М.О., при секретарі Чийпеш А.П., з участю прокурора Хили І.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України,про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ільниця, Іршавського району, Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , конюха Ільницького лісництва НПП «Зачарований край», громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи інспектором з охорони природно-заповідного фонду НПП «Зачарований край», являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 01 квітня 2024 року о 10:22 годин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, хоча зобов'язаний був подати таку декларацію до 00:00 годин 01 квітня 2024 року.
ОСОБА_1 , який 07 жовтня 2024 року переведений з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва на посаду природоохоронника Ільницького лісництва, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.45 вказаного Закону, пункту 2 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 №1153/29283, несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 08 вересня 2025 року о 12:12 годин опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, хоча зобов'язаний був подати таку декларацію до 00:00 годин 07 листопада 2024 року.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушень визнав та пояснив, що не встиг своєчасно до 01.04.2024 року подати щорічну декларацію та протягом місяця після переведення з посади інспектора з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва НПП «Зачарований край» декларацію, що подають після звільнення, оскільки будучи переведеним на іншу посаду, забув про необхідність подання відповідних декларацій. У вчиненому покаявся, просив суворо не карати.
В судовому засіданні прокурор Хила І.В. обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді 850 грн. штрафу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, а саме:
- протокол №426 від 29.09.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (том 1 а.с.1-6);
- протокол №425 від 29.09.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (том 2 а.с.1-5);
- копію наказу (по особовому складу) НПП «Зачарований край» №96\1-к від 01.10.2013 року «Про переведення працівників служби державної охорони природно-заповідного фонду», відповідно до якого по Ільницькому лісництву: ОСОБА_1 переведено на посаду інспектора з охорони природно-заповідного фонду з 01 жовтня 2013 року, звільнивши з посади лісника з 30 вересня 2013 року (том 2 а.с.9-10);
- копію наказу НПП «Зачарований край» №46/к/тр від 01.10.2024 року «Про переведення на іншу посаду ОСОБА_1 », згідно якого переведено ОСОБА_1 , інспектора з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва на посаду природоохоронника Ільницького лісництва з 07 жовтня 2024 року (том 2 а.с.11);
- копію наказу НПП «Зачарований край» №63/к/тр від 02.12.2024 року «Про переведення на іншу посаду ОСОБА_1 », згідно якого переведено ОСОБА_1 , природоохоронника Ільницького лісництва на посаду конюха Ільницького лісництва з 04 грудня 2024 року (том 2 а.с.12);
- копію посадової інструкції інспектора з охорони природно-заповідного фонду Національного природного парку «Зачарований край», затвердженої директором НПП «Зачарований край» ОСОБА_2 24 січня 2014 року, з якою ОСОБА_1 ознайомлений 27 січня 2014 року (том 2 а.с.13-17);
- характеристику на ОСОБА_1 , складену НПП «Зачарований край» 04.09.2025 року за №343, згідно якої ОСОБА_1 за період трудової діяльності в установі зарекомендував себе як висококваліфікований спеціаліст, добросовісний та дисциплінований працівник; при виконанні своїх посадових обов'язків проявив себе як принциповий, відповідальний працівник; по відношенню до колег уважний, доброзичливий, користується авторитетом серед працівників; бере активну участь у суспільному житті установи; одружений (том 2 а.с.18);
- копію наказу НПП «Зачарований край» №11 від 15.02.2024 року «Про визначення порядку подання декларацій в умовах воєнного стану», відповідно до якого з метою забезпечення подання декларацій до 31 березня 2024 року за період 2023 рік згідно Закону України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, було зобов'язано провідного юрисконсульта ОСОБА_3 проінформувати працівників НПП «Зачарований край» про порядок подання декларацій згідно чинного законодавства (том 2 а.с.19); з вказаним наказом ОСОБА_1 ознайомлений, про що свідчить його підпис на цьому наказі;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 04.09.2025 року, згідно яких у зв'язку із сімейними обставинами, які склалися, подання декларації запланував на 31 березня; вдома при поданні стався збій електропостачання, тому декларацію подав 01 квітня 2024 року; при декларуванні за 2024 рік помилково вказав тип декларації як і щорічно, замість після звільнення з посади, яка підпадає під декларування, та що продовжує виконувати функції держави; на даний час працює у НПП «Зачарований край» конюхом і не є суб'єктом декларування; порушення при подачі декларації визнає (том 2 а.с.20);
- роздруківку з офіційного веб-сайту НАЗК, де датою та часом подання щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік зазначено «01.04.2024 10:22» (том 2 а.с.21-24);
- роздруківку з офіційного веб-сайту НАЗК, де датою та часом подання декларації ОСОБА_1 «при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01.01.2024 - 03.12.2024» зазначено «08.09.2025 12:12» (том 1 а.с.23-27);
- висновок в порядку ст. 250 КУпАП (том 1 а.с. 35-36), приходжу до таких висновків.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суб'єктами такого правопорушення, згідно з приміткою до цієї статті, є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» також передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Щорічну декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік ОСОБА_1 подав тільки 01 квітня 2024 року о 10:22 годин. Дана обставина підтверджується як наданими в судовому засіданні поясненнями ОСОБА_1 , так і роздруківкою з офіційного веб-сайту НАЗК, де датою та часом подання щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 рік зазначено «01.04.2024 10:22» (том 2 а.с.21-24).
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 подав тільки 08.09.2025 року, хоча зобов'язаний був подати таку декларацію до 00:00 годин 07 листопада 2024 року. Дана обставина підтверджується як наданими в судовому засіданні поясненнями ОСОБА_1 , так і роздруківкою з офіційного веб-сайту НАЗК, де датою та часом подання декларації «при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01.01.2024 - 03.12.2024» зазначено «08.09.2025 12:12» (том 1 а.с.23-27).
Причину несвоєчасної подачі щорічної декларації та декларації при звільненні ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив тим, що будучи переведеним на посаду, що не передбачає подання декларацій, забув про необхідність своєчасного подання щорічної декларації та декларації про звільнення.
Отже, ОСОБА_1 без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік тільки 01 квітня 2024 року, тобто несвоєчасно.
Крім того, ОСОБА_1 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, тільки 08 вересня 2025 року,хоча зобов'язаний був подати таку декларацію до 00:00 годин 07 листопада 2024 року, тобто несвоєчасно.
Враховуючи наведене вважаю, що вина ОСОБА_1 доведена у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, та його дії за ч.1 ст.172-6 КУпАП та за ч.1 ст.172-6 КУпАП кваліфіковано вірно.
Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив два адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому адміністративне стягнення слід накласти в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушень визнав, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, а також конкретні обставини вчинення правопорушень вважаю, що накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, що передбачений санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідатиме тяжкості скоєних правопорушень і буде достатнім та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст.4 ч.2 п.5 ЗУ «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП вважаю стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 36, 40-1, 172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути суму штрафу на р/р UA648999980313040106000007377, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37975895, код класифікації доходів бюджету 21081100, отримувач коштів ГУК в Закарпатській області/ІРШАВСЬКИЙ Р-Н/21081100, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. в користь держави, який підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що в разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому копії постанови, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова пред'являється до примусового виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Закарпатського апеляційного суду через Іршавський районний суд Закарпатської області.
Суддя Іршавського
районного суду: М. О. Пітерських