Справа № 947/23025/25
Провадження № 3/947/3100/25
27.10.2025 року Суддя Київського районного суду м. Одеси Войтов Г.В., за участю адвоката Тертицького В.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протколом серії ААД №814433 від 06.06.2025 року, що надійшла з Управління патрульної поліції в Одеській області, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України,
03.06.2025 року о 14:00 годин на вул. Люстдорфська дорога, 140/1 в м. Одесі, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем BMW державний номер НОМЕР_1 , порушив вимоги п. 2.9 (а) «Правил дорожнього руху України», в стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у закладі охорони здоров'я КНП « ООМЦПЗ» ООР, у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу №001279.
Працівниками патрульної поліції було кваліфіковано дії ОСОБА_1 як порушення п. 2.9(а) «Правил дорожнього руху України», за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КпАП України.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, пам'ятка з ст. 268 КпАП України, роз'яснена, що підтверджується власноручним написом, свою вину не визнав та пояснив, що в той день він не керував автомобілем BMW державний номер НОМЕР_1 , він перебував в автомобілі, автомобіль стояв, чекав знайомого, до нього підійшли працівники поліції. Він спілкувався з працівниками поліції тривалий час, десь пів години, його знайомий не прийшов, він йому написав, щоб він не йшов, вірніше він йому подзвонив. Підтримав письмове клопотання про закриття провадження по справі відносно нього за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Тертицький В.О. - підтримав письмове клопотання про закриття провадження по справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, посилаючись на те, що в матеріалах справи відсутні докази керування ОСОБА_1 автомобілем BMW державний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 не перебував в стані наркотичного сп'яніння, так як "фенілалкіламін" не входить до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №770. Крім того працівники поліції неналежним чином викликали ОСОБА_1 до приміщення УПП для складання протоколу. Свідки та потерпілі не залучались.
В судовому засіданні був переглянутий відео запис з місця виявлення адміністративного правопорушення, який був залучений працівниками поліції до матеріалів справи, з якого вбачається, що працівники поліції підходить до автомобілю BMW державний номер НОМЕР_1 , за кермом перебуває ОСОБА_1 , ОСОБА_1 запитує працівника поліції чи він щось порушив, що його вже зупиняли нещодавно, автомобіль взяв у друга покататися. ОСОБА_2 не оспорював факт керування. Під час спілкування у ОСОБА_1 були виявлени ознаки наркотичного сп'яніння, ОСОБА_1 відповів, що він нічого не вживає, що в нього вже йде суд, що його так само ні за що зупинили на рівному місці. ОСОБА_1 пояснив, що в нього руки тремтять завжди, він хвилюється. Працівники поліції запропонували йому проїхати до медичного закладу та пройти огляд у лікаря нарколога, ОСОБА_1 запитав, що з ним не так, працівник поліції пояснює, що вони проїдуть на Воробйова, ОСОБА_1 відповідає, що йому треба на роботу, він працює на трьох роботах, працівник поліції знову оголошує ознаки сп'яніння, ОСОБА_1 пояснює, що він позавчора вживав ліки, «Парацетамол» та знеболювальні, які не пам'ятає, дружина давала. На місце прибув другий екіпаж працівників поліції. ОСОБА_1 спілкується телефоном, когось повідомляє, що «їхав до тебе і мене знову зупинили». Працівники поліції знову пропонують ОСОБА_1 прохати на медичний огляд. Спілкуються тривалий час, ОСОБА_1 говорить, щоб йому надали направлення і він сам поїде буз працівників поліції. Працівники поліції знову пропонують проїхати на медичний огляд, ОСОБА_1 відповідає, що він сам поїде, а працівники поліції хай їдуть самі. Працівники поліції пропонують знову ОСОБА_1 після чого ОСОБА_1 погодився проїхати до медичного закладу. По дорозі ОСОБА_1 просить зупинитись, виходить з автомобілю. В медичному закладі ОСОБА_1 пройшов огляд у лікаря нарколога, не з першого разу здав біологічний матеріал, лікар роз'яснює, що зараз буде проведен експрес тест. Лікар оголошує результат експрес тесту та роз'яснює, що зараз в його присутності аналізи будуть опечатані та направлені до лабороторії. Повідмляє ОСОБА_1 , що результати огляду будуть готові 06.06.2025 року і після 12:00 годин він може прийти та отримати копію висновку.
Від ОСОБА_1 та його представника - адвоката Тертицького В.О. під час судового розгляду будь яких клопотань до суду не надходило.
При викладених обставинах, суд розглядає адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за наявними доказами по справі.
Відповідно до вимог ст. 280 КпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У ст.252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом - Інструкція).
Відповідно до п.2,3 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
В свою чергу, на виконання вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 6 розділу І Інструкції встановлено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Судом досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №814433 від 06.06.2025 року, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.06.2025 року №001279, відеозапис та інші матеріали справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КпАП України огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Із долученого до матеріалів справи відеозапису вбачається, що працівниками поліції був зупинений транспортний засіб автомобіль BMW державний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 не оспорював факт керування автомобілем, в ході спілкування та перевірки документів у ОСОБА_1 виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, очей, тремтіння рук, про що поліцейським повідомлено останнього. В подальшому працівниками поліції запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, на що ОСОБА_1 через тривалий час погодився. Працівники поліції доставили ОСОБА_1 до КНП «ООМЦПЗ» ООР, де останній пройшов огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння, шляхом здачі лікарю біологічного середовища. За результатами огляду в медичному закладі встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'ягніння. Під час спілкування ОСОБА_1 жодного разу не повідомив, що чекав друга.
Долучений до матеріалів справи відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейських та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, отриманий у встановленому законом порядку, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Посилання ОСОБА_1 та його представника на те, що згідно висновку №001279 від 06.06.2025 в останнього виявлено фенілалкіламіни, який не є наркотичною речовиною, не може бути підставою для закриття провадження по справі, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Правове значення для встановлення складу правопорушення в діях особи має висновок результатів огляду/дослідження, і у справі встановлено, що в висновку зазначено про перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння.
Суд звертає увагу, що висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з підстав його неповноти або неправильності ОСОБА_1 не оскаржено, як і не оскаржено дії працівників медичного закладу.
Відповідно до п. 14 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008, висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.
За таких обставин, суд не вбачає будь-яких порушень під час проведення огляду ОСОБА_1 , що свідчить про те, що висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №001279 від 06.06.2025 складено з дотримання вимог діючого законодавства. Підстави вважати його неналежним чи недопустимим доказом відсутні, на спростування стану сп'яніння ОСОБА_1 не надано іншого висновку. Крім того ОСОБА_1 не зазначив конкретне походження фенілалкіламінів у його сечі. Похідне фенілалкіламіну амфетамін , який входить до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №770.
З огляду на зазначене, а також те, що пояснення суперечать матеріалам справи та наявним у справі доказам, суд оцінює критично доводи ОСОБА_1 та його представника про те, що відсутні докази руху та керування ОСОБА_1 автомобілем BMW державний номер НОМЕР_1 та неналежний його виклик до підрозділу поліції.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що в діях водія ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КпАП України, оскільки він керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, відеозаписом події та іншими матеріалами справи.
В рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, ступінь його провини, майновий стан а також те, що умисні дії правопорушника були направлені на порушення безпеки руху з використанням джерела підвищеної небезпеки - автомобіля. Беручи до уваги небезпеку, якою є участь у дорожньому русі осіб, що перебувають у стані сп'яніння, законодавець у нормах багатьох правових актів встановив заборону на допуск зазначених осіб до керування транспортними засобами.
Відповідно до довідки інформаційного порталу національної поліції громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 отримував посвідчення водія НОМЕР_2 від 12.05.2021 року, за ст. 130 КУпАП до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався.
Відповідно до ст. 6 КпАП України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, трудові колективи розробляють і здійснюють заходи, спрямовані на запобігання адміністративних правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості і дисципліни, суворого додержання законів України.
Враховуючи викладене, а також той факт, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, суд вважає, що необхідним і достатнім стягненням для правопорушника є накладення стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, з метою подальшого запобігання правопорушень та виховування особи в дусі дотримання «Правил дорожнього руху України».
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст.ст. 268, 279, 280, 283, 284,317-1, ч. 2 ст. 130 КпАП України,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави (р/р-UA848999980313080149000015001 ЄДРПОУ (код отримувача) 37607526, МФО 899998, Код класифікації доходів бюджету 21081300, Отримувач: ГУК Одеської області) у розмірі однієї тисячи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17 000 гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (отримувач коштів - ГУК в Одеській області /Київський район/ 22030101, код отримувача (код за ЄРПОУ) - 37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA758999980313171206000015756, код класифікації доходів бюджету - 22030101).
Згідно ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, у відповідності до вимог ч.2 ст.308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Г. В. Войтов