Постанова від 24.10.2025 по справі 460/12387/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/12387/24 пров. № А/857/1707/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Матковської З.М.,

суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі №460/12387/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВІС ТРЕЙД» до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування розпорядження та зобов'язання вчинення певних дій,-

головуючий суддя першої інстанції - Зозуля Д.П., час ухвалення - за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, місце ухвалення - м. Львів, дата складання повного тексту - 05.12.2024

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування розпорядження Головного управління ДПС у Рівненській області №195-Р/Л від 11.10.2024 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) реєстраційний номер 17010314202400003 з терміном дії з 15.01.2024 по 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська область, Рівненський район, с.Яринівка, вул. Шевченка, буд.31, Автозаправна станція та зобов'язати Головне управління ДПС у Рівненській області видалити запис про анулювання ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003 з терміном дії з 15.01.2024 по 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська область, Рівненський район, с.Яринівка, вул. Шевченка, буд.31, Автозаправна станція, з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11.10.2024 засобами електронного зв'язку через Електронний кабінет платника податків отримав витяг з розпорядження №195-Р/Л від 11.10.2024 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003 за порушення вимог ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", а саме у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії. Наголошує, що подані позивачем разом з заявою на отримання ліцензії документи не містили недостовірних відомостей, а всі документи відповідали вимогам ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального". Вказує, що питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає дослідженню відповідачем на стаді розгляду заяви про надання ліцензії, натомість у випадку анулювання ліцензії необхідно користуватися іншими положеннями вказаної статті Закону, які містять вичерпний перелік підстав для анулювання, яких в даному випадку не було, Окрім того в оскаржуваному розпорядженні не вказано, які саме з наданих документів, що подавалися разом із заявою для отримання ліцензії містили недостовірні дані, що є порушенням принципу належного урядування. Стверджує, що розпорядження №195-Р/Л від 11.10.2024 про анулювання ліцензії прийняте на підставі незаконно перевірки не може вважатися правомірним та підлягає скасуванню. Просить задовольнити позов у повному обсязі.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Рівненській області №195-Р/Л від 11.10.2024 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) реєстраційний номер 17010314202400003 з терміном дії з 15.01.2024 по 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська область, Рівненський район, с.Яринівка, вул. Шевченка, буд.31, Автозаправна станція. Зобов'язано Головне управління ДПС у Рівненській області видалити запис про анулювання ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003 з терміном дії з 15.01.2024 по 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська область, Рівненський район, с.Яринівка, вул. Шевченка, буд.31, Автозаправна станція, з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області витрати по сплаті судового збору у сумі 6056,00 грн.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга в якій зазначає, що вважає, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду по даній справі підлягає скасуванню, як таке, що прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, не відповідає обставинам справи та прийняте з порушенням норм матеріального права, а саме: п.18, 19 ст. 4, 6, 19, 72, 73, ч. 2 ст. 74, 75, ч. 1 ст. 77, ч. 1 ст. 86, ч. 1, 4 ст. 90, ст. 159, ч. 1-3, 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апелянт зазначає, що за результатами фактичної перевірки позивача було проведено огляд резервуарів та обладнання, що знаходиться на акцизному складі (уніфікований №1020828), за наслідками чого було встановлено, що на акцизному складі розміщено резервуар для зберігання та продажу скрапленого газу об'ємом 9,9м, заводський №615, рік виготовлення 2020, проте в поданих для отримання ліцензії на право роздрібно торгівлі пальним документах, а саме в договорі оренди автозаправочної станції №КТ/НТ-15 від 29.09.2023 та в актах приймання-передачі обладнання від 26.09.2023 та приймання-передачі АЗС від 26.09.2023 відсутня інформація про передачу резервуара заводський номер №615, що свідчить про подачу недостовірних даних та не відповідає вимогам статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Апелянт зауважує, що встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії є підставою для анулювання ліцензії. Зазначає, що 15.10.2024 позивачем подано до Головного управління ДПС у Рівненській області документи щодо отримання нової ліцензії на право роздрібно торгівлі пальним за адресою Рівненська область, Рівненський район, село Яринівка, вулиця Шевченка, буд.31, АЗС, в складі яких було додано додаткову угоду №1 до Договору від 10.10.2024 про передачу в оренду резервуару ЗВГ, заводський номер №615, який було виявлено під час фактичної перевірки. За результатами розгляду поданих позивачем документів відповідачем було прийнято рішення про видачу ліцензію на право роздрібно торгівлі пальним, що вказує на відсутність предмету спору.

Судом не враховано, що суб'єктом господарювання 15.10.2024 року ТОВ «НОВІС ТРЕЙД» було подано до ГУ ДПС у Рівненській області пакет документів щодо отримання нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою : Рівненська область, Рівненський район, село Яринівка , вулиця Шевченка, буд. 31, АЗС, реєстраційний індекс зареєстрованих документів №16525/АП/17-00.

Згідно поданих документів, а саме договору № КР/НТ-15, (оренди автозаправочної станції) від 26.09.2023року до якого додано додаткова угода №1 до Договору ( оренди автозаправочної станції) від 10.10.2024 про передачу в оренду майно, а саме: резервуару ЗВГ, заводським № 615 рік виготовлення - 2020, який виявили під час фактичної перевірки від 10.10.2024року.

За результатами розгляду поданих документів, відповідно до статті 15 Закон України від 19 грудня 1995 року №481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) ГУ ДПС у Рівненській області було прийняте рішення про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за вказаною вище адресою.

Відповідно до даних Єдиного ліцензійного реєстру у суб'єкта господарювання ТОВ «НОВІС ТРЕЙД» наявна діюча ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Рівненська область, Рівненський район, село Яринівка, вулиця Шевченка, буд. 31, АЗС, № №17010314202400084 з терміном дії з 01.11.2024 до 01.11.2029 року.

З врахування вищезазначеного вважає висновки суду про те, що «розпорядження №195-Р/Л від в частині анулювання ліцензії ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії» є необґрунтованими.

З урахуванням наведеного просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Товариство подало відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції, вважає рішення суду законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, при повному та всебічному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши та обговоривши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) зареєстроване в якості юридичної особи з 03.06.2020, основним видом діяльності ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" за КВЕД є роздрібна торгівля пальним (КВЕД 47.30).

Задля провадження господарської діяльності за основним видом діяльності, ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" отримано від Головного управління ДПС у Рівненській області ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003 на термін дії з 15.01.2024 до 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська обл., Рівненський район, село Яринівка, вулиця Шевченка, буд.31, автозаправна станція.

В період з 30.09.2024 по 09.10.2024 Головним управлінням ДПС у Рівненській області відповідно до наказу від 30.09.2024 №2330-П на акцизному складі ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" за адресою Рівненська обл., Рівненський район, село Яринівка, вулиця Шевченка, буд.31, автозаправна станція проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі підакцизними товарами.

За результатами проведеної фактичної перевірки відповідачем було складено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі підакцизними товарами реєстраційний №15585/Ж5/17-00-09-01-12/43645208 від 10.10.2024 (далі акт перевірки), у якому зроблено висновок про порушення ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" п.16 ст.62 Закону України від 18 червня 2024 року №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" та Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2010 №1251 (із змінами і доповненнями), також п.226.7 та 226.9 ст.226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами і доповненнями), а саме реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого.

Крім того, у описовій частині акту перевірки контролюючим органом вказано, що в ході проведення перевірки, а саме під час огляду резервуарів, встановлено наявність ємності для зберігання та продажу скрапленого газу за адресою Рівненська обл., Рівненський район, село Яринівка, вулиця Шевченка, буд.31, під №615, який виготовлений 2020 року (згідно інформації, яка зазначена на ємності), проте відповідно до ліцензійної справи з метою отримання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним не було надано документів на походження даного резервуара. Зазначено, що згідно договору оренди автозаправочної станції №КТ/НТ-15 від 29.09.2023 та акту приймання-передачі обладнання, відсутня інформація про передачу резервуара №615 для зберігання та продажу газу скрапленого, при цьому відповідно до бази даних АІС «Податковий блок» та поданої звітності, а саме довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" за період 08.10.2024 реалізовано скраплений газ (код УКТЗЕД 2711190000) в кількості 1073,48л.

11.10.2024 Розпорядженням Головного управління ДПС у Рівненській області №195-Р/Л "Про видачу та анулювання ліцензій в сфері обігу пального" з урахуванням додатку до такого розпорядження анульовано ліцензію ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) реєстраційний номер 17010314202400003 на роздрібну торгівлю пальним за адресою Рівненська обл., Рівненський район, село Яринівка, вулиця Шевченка, буд.31 з підстави - "у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії".

Вважаючи таке розпорядження протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що розпорядження №195-Р/Л від 11.10.2024 в частині анулювання ліцензії ТОВ "НОВІС ТРЕЙД" не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Щодо правомірності проведення фактичної перевіри, то суд першої інстанції висновував, що така проведена правомірно.

Оскільки позивачем рішення суду першої інстанції в цій частині не оскаржується, тому відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України на час спірних відносин регулює Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон України № 481/95-ВР).

Згідно статті 1 Закону № 481/95-ВРу цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:

анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії;

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;

Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Також статтею 1 Закону № 481/95-ВР встановлено, що Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про:

ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім'я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб'єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва);

місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (адреса);

дату видачі/анулювання та термін дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.

Статтею 15 Закону № 481/95-ВР встановлено, що роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.

Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.

Судом встановлено, що для провадження господарської діяльності за видом діяльності 47.30 Роздрібна торгівля пальним за адресою Рівненська бл., Рівненський район, село Яринівка, вул. Шевченка, 31 позивачем отримано від відповідача ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003 на термін дії з 15.01.2024 до 15.01.2029.

Відповідно до частини 52 статті 15 Закону України №481/95-ВРліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження серед іншого на підставі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Згідно з наявного в матеріалах справи витягу вихідний номер 147707 та самого розпорядження Головного управління ДПС у Рівненській області від 11.10.2024 за №195-Р/Л підставою для анулювання ліцензії позивача є встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Оцінюючи оскаржуване розпорядження Головного управління ДПС у Рівненській області на предмет його відповідності критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що з цього індивідуального акта неможливо встановити фактичну підставу (обставини) його прийняття, адже у додатку 2 до цього розпорядження у стовбці "Підстава" міститься лише дублювання абзацу 10 частини 52 статті 15 Закону України №481/95-ВР: у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Крім цього, відповідач здійснюючи анулювання ліцензії позивача з підстави абзацу 10 частини п'ятдесят другої статті 15 Закону України №481/95-ВР, не зазначив, які саме недостовірні дані зазначені позивачем як заявником та в яких саме документах, поданих ним разом із заявою на отримання ліцензії вони містяться.

Апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що буквальне тлумачення абзацу 10 частини п'ятдесят другої статті 15 Закону України №481/95-ВР свідчить, що застосування цієї підстави для анулювання ліцензії можливе у разі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії саме на момент подання таких документів.

Тобто відповідач розглядаючи заяву товариства на отримання ліцензії, прийняв позитивне рішення про видачу ліцензії, оскільки жодної недостовірної інформації в ході перевірки поданих документів на момент їх розгляду не встановив.

Крім цього, не надано відповідачем доказів того, що податковим органом було отримано від інших осіб або уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися або не погоджувалися ними, чи фактів подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, на момент розгляду таких документів.

Як слідує з матеріалів справи, податковий орган в ході розгляду справи судом також не надав доказів того, що у нього наявна інформації про надання товариством недостовірних відомостей, документів з метою отримання ліцензії.

Зважаючи на вказане, суд приходить до висновку, що відсутність фактичних обставин прийняття оскаржуваного розпорядження вказує на очевидну необґрунтованість цього рішення.

Таким чином, з урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства, суд першої інстанції вірно висновував про протиправність та необґрунтованість оскарженого розпорядження з огляду на відсутність встановлених законом підстав для скасування ліцензії.

Апеляційний суд також враховує правову позицію висловлену Верховним Судом у постанові від 01.11.2022 у справі №560/377/20, у випадку анулювання ліцензії відповідач має керуватися положеннями частини сорок сьомої статті 15 Закону №481/95-ВР, якою передбачено вичерпний перелік підстав для таких дій контролюючого органу, зокрема, отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Апелянт також вказує, що в акті перевірки контролюючим органом зафіксовано факт здійснення позивачем роздрібної торгівлі скрапленим газом 08.10.2024 року з використанням резервуару для зберігання та продажу скрапленого газу об'ємом 9,9м, заводський №615, рік виготовлення 2020 р.

З цього приводу колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що що контролюючим органом було виявлено та зафіксовано факт здійснення роздрібного продажу скрапленого газу позивачем та використання у цій діяльності зазначеного резервуару через десять місяців після видачі позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003, тому такі обставини не можуть підтверджувати факт подання позивачем відповідачу документів з недостовірними даними на момент їх подання, що мало місце у жовтні 2023 року, а можуть лише свідчити про те, що позивач в порушення вимог закону через тривалий проміжок часу після отримання вказаної ліцензії почав здійснювати продаж скрапленого газу з використанням резервуару, без переоформлення ліцензії у зв'язку із цим.

Як уже зазначалось вище, матеріали справи не містять доказів того, що на момент подання позивачем відповідачу заяви та документів на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі паливом, позивач зазначив у них недостовірні дані, а отже, в ході розгляду цієї справи правомірність застосування для анулювання ліцензії позивача такої підстави як у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, не знайшла свого підтвердження.

Відповідальність суб'єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом з заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірні дані. Тоді ж, коли суб'єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.

Аналогічний правовий висновок у тотожних правовідносинах сформулював Верховний Суд в постановах від 10.09.2024 у справі №580/9426/21, від 22.08.2024 у справі №280/3131/23 та від 15.08.2024 у справі №380/8337/23.

Також суд першої інстанції вірно вказав, що Розпорядження про анулювання ліцензії є індивідуальним актом в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії також вказують на його протиправність.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Перевіривши правомірність прийнятого відповідачем рішення згідно до вимог ч. 2 ст. 2 вказаного Кодексу, суд приходить до висновку, що розпорядження Головного управління ДПС у Рівненській області №195-Р/Л від 11.10.2024 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) реєстраційний номер 17010314202400003 з терміном дії з 15.01.2024 по 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська область, Рівненський район, с.Яринівка, вул. Шевченка, буд.31, Автозаправна станція вказаним вище критеріям не відповідає, тому є протиправним та підлягає скасуванню, а адміністративний позов в цій частині задоволенню з наведених вище підстав.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління ДПС у Рівненській області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним запис про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 545 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі- Порядок №545), який визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального).

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку №545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Згідно із п. 2 Порядку№545, Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

До Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться відомості, зокрема, щодо дати видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним ( п. 3 Порядку № 545).

Згідно з пунктами 4-7 Порядку №545 підставою для включення суб'єкта господарювання до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення ДФС та її територіальних органів про видачу ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Зміни до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для внесення змін до відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання ліцензії.

Підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.

Отже, обираючи спосіб захисту прав позивача суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Таким чином з урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства, суд першої інстанції вірно висновував, що з метою повного відновлення прав позивача слід зобов'язати Головне управління ДПС у Рівненській області видалити запис про анулювання ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "НОВІС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 43645208) на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 17010314202400003 з терміном дії з 15.01.2024 по 15.01.2029 за адресою місця торгівлі: Рівненська область, Рівненський район, с.Яринівка, вул. Шевченка, буд.31, Автозаправна станція, з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними і трактуванні їх на власний розсуд.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі №460/12387/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя З. М. Матковська

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін