27 жовтня 2025 рокуСправа № 500/7481/24 пров. № А/857/9198/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Гудима Л.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року (суддя Мандзій О.П., м.Тернопіль, повний текст складено 17 лютого 2025 року) -
У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУПФ) в якому просив:
визнати протиправними рішення ГУПФ у вигляді листа від 30.09.2024 за №7672-7558/Б-02/8-1900/24, щодо відмови в нарахуванні та виплати ОСОБА_1 призначеної пенсії по інвалідності з 01.03.2019 пенсії відповідно до заробітної плати, прописаної у довідці від 03.09.2007 за №3/982 (далі - Довідка) за період з 27.04.1986 по 30.04.1986, виданою УМВС України в Тернопільській області з урахуванням надбавки за переробіток, за роботу у вихідні та святкові дні, командировочні, а також надбавка за тяжкі умови праці та інші надбавки що зазначені у довідці;
зобов'язати ГУПФ проводити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, виходячи із заробітної плати, відповідно до Довідки, починаючи з 16.09.2024, з урахуванням надбавки за переробіток, за роботу у вихідні та святкові дні, командировочні, а також надбавка за тяжкі умови праці та інші надбавки що зазначені у довідці;
стягнути з відповідача в користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за моральну шкоду в розмірі 10000 грн;
стягнути з ГУПФ в користь позивача незаконно утримуваної частини пенсії з 01.03.2019 до моменту відкриття провадження у справі.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУПФ щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі Довідки, без урахування доплати в понадурочний час та у вихідні і святкові дні. Зобов'язано ГУПФ здійснити з 16.09.2024 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням доплати в понадурочний час та у вихідні і святкові дні, вказаних в Довідці, виданій УМВС України в Тернопільській області, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, в частині задоволених позовних вимог, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі вказує, що ГУПФ відсутні підстави для здійснення перерахунку виходячи із заробітної плати відповідно до Довідки, оскільки такий перерахунок здійснено.
Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подав.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на пенсію як особа, яка пропрацювала в зоні відчуження, виходячи з заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986 році на підставі Довідки, з урахуванням доплати в понадурочний час та у вихідні і святкові дні.
Відповідно до статті 308 КАС суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права та дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ).
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18 лютого 2016 року у справі №607/6498/15-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі провести ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 15.10.2014, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986 році на підставі Довідки (далі - Постанова суду).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням надбавки за переробіток, за роботу у вихідні та святкові дні, командировочні, а також надбавка за тяжкі умови праці, зазначених у Довідці.
ГУПФ від 30.09.2024 №7672-7558/Б-02/8-1900/24 повідомило позивачу, що пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до І категорії, обчислюються відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.11.1993 №1006-р з їх грошового утримання за період роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальне звання, що діяли в період роботи в зоні Чорнобильській АЕС, у кратних розмірах відповідно до зон небезпеки, де вони несли службу. При цьому норми Кодексу законів про працю України щодо режиму робочого часу, додаткової оплати за роботу у вихідні і святкові дні, за роботу в нічний час на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ не поширювались. Тому доплати за роботу в надурочний час та за роботу у вихідні та святкові дні особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при призначенні пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків не враховуються. Оскільки згідно документів пенсійної справи позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період служби в органах внутрішніх справ, тому до середньомісячного заробітку не включено сум доплати за роботу у вихідні і святкові дні.
Закон №796-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Як передбачено статтею 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 796-ХІІ військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ).
Приписами статті 57 Закону №796-ХІІ обумовлено, що визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796-ХІІ визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1 Порядку, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 3 Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Як встановлено судом і це не заперечується сторонами, на виконання Постанови суду, пенсія ОСОБА_1 нараховується та виплачується, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986 році на підставі Довідки.
Згідно документів пенсійної справи позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період служби в органах внутрішніх справ, тому до середньомісячного заробітку не включено сум доплати за роботу у вихідні і святкові дні, про що вказано ГУПФ у листі від 30.09.2024 №7672-7558/Б-02/8-1900/24.
Так, архівною Довідкою підтверджено факт зайнятості позивача на територіях радіоактивного забруднення (зоні відчуження) у період з 27.04.1986 по 30.04.1986.
До загальної суми за роботу в зоні відчуження входять, зокрема, доплати за роботу в понадурочний час та у вихідні і святкові дні.
Слід наголосити, що ОСОБА_1 не працював на територіях радіоактивного забруднення (зоні відчуження) повний календарний місяць (квітень 1986 року), а лише протягом чотирьох днів.
Відтак, оскільки позивач не працював у зоні відчуження повний календарний місяць, а працював лише протягом кількох днів у кожному з місяців (серпень, вересень, жовтень 1986 року) при розрахунку розміру його пенсії повинен застосовуватися підпункт 4 пункту 3 Порядку, згідно з яким якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Так, за змістом Постанови суду, встановлено, що згідно Довідки №2/24-23, виданої ОСОБА_1 дійсно з 20.12.1985 по 10.07.2000 проходив службу в органах внутрішніх справ на атестованих посадах у порядку, визначеному «Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 о/с. Під час проходження служби в ОВС на нього поширювалась і стаття 21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. А саме: «для осіб рядового начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні проводиться відповідно до законодавства».
З відповіді №3/48, наданої Управлінням внутрішніх справ України в Тернопільській області 27.01.2012 начальнику Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі, довідки про обчислення заробітної плати за роботу в зоні відчуження колишнім співробітникам УМВС України в Тернопільській області були видані на підставі архівних документів, що знаходяться в особових справах, та на підставі Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №9б4-рс відповідно 5-ти ,4-х, 3-х та 2-х - кратних розмірах тарифної ставки та розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 № 1031. Тому, їх заробіток був розрахований з врахуванням годинної тарифної ставки відповідно до методичних рекомендацій Пенсійного фонду України та законодавчо-нормативних актів.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина четверта статті 78 КАС).
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на пенсію як особі, яка пропрацювала в зоні відчуження, виходячи з заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986 році на підставі Довідки, з урахуванням доплати в понадурочний час та у вихідні і святкові дні.
Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді Л. Я. Гудим
Т. В. Онишкевич