Постанова від 28.10.2025 по справі 727/10855/25

Справа № 727/10855/25

Провадження № 3/727/2333/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців Дубець О.С., за участю прокурорки окружної прокуратури міста Чернівці Остапець О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду м. Чернівців надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу № 334 від 20.08.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи консультантом суду відділу аналітично-статистичної роботи та ведення архіву Чернівецького районного суду м. Чернівців та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, 01.05.2024 без будь-яких поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (тобто всупереч встановленого строку - до 1 квітня згідно із частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що їй було відомо про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, однак вона зробила це невчасно через систематичне відключення електроенергії, перебування в укритті через повітряні тривоги та відсутність світла та інтернету. Окрім того, просила врахувати, що у неї були поважні причини невчасного подання декларації, оскільки з 04.03.2024 по 15.032024 перебувала на стаціонарному лікуванні із малолітньою дитиною, а потім була вимушена ще займатись лікуванням дитини вдома. Крім того, у неї ще є одна малолітня дитина, якій на той час не виповнилось і року, а тому вона була весь час зайнята доглядом за дітьми та забула вчасно подати декларацію. Крім наведеного, ОСОБА_1 подала суду клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення, оскільки на момент розгляду справи пройшли строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені статтею 38 КУпАП. Зазначила, що, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, дата 08 квітня 2024 року є датою виявлення правопорушення і відповідно до статті 38 КУпАП, кінцевим строком накладення адміністративного стягнення слід вважати 0810.2024.

В судовому засіданні прокурорка Остапець О. просила долучити до справи висновок прокурора від 17.10.2025 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , яка є консультантом суду відділу аналітично-статистичної роботи та ведення архіву Чернівецького районного суду м. Чернівців. Усно пояснила, що вважає, що зібрані та досліджені докази свідчать про те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП. Вказала, що наведені ОСОБА_1 причини невчасного подання декларації, не є об'єктивно поважними, просила притягнути ОСОБА_1 до відповідальності згідно з нормами чинного законодавства.

Щодо початку перебігу строку притягнення до адміністративної відповідальності, то вказала, що відповідно до усталеної практики Верховного Суду, днем виявлення адміністративного правопорушення слід вважати дату складення адміністративного протоколу. В даному випадку - це 20.08.2025. З урахуванням наведеного зазначила, що строки притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не закінчились.

Заслухавши думку прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи про адміністративні правопорушення та дослідивши всі наявні матеріали справи, з'ясувавши причини та умови, що сприяли вчиненню даного правопорушення, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Першотравневого районного суду м. Чернівці № 10-к від 17.04.2012 ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) призначена на посаду консультанта Першотравневого районного суду м. Чернівців. Цим же наказом ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) збережено 11 ранг державного службовця з 15.09.2010.

Відповідно до наказу Першотравневого районного суду м. Чернівці № 82-к від 01.12.2017 до особової справи ОСОБА_2 внесені зміни, а саме: змінено прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».

Відповідно до наказу Першотравневого районного суду м. Чернівців № 191-в від 02.10.2023 ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03.10.2023 по 19.07.2026.

Відповідно до даних з особової картки державного службовця ОСОБА_1 , остання склала присягу Державного службовця 14.04.2008.

Відповідно до підпункту «в» пункт 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

З урахуванням наведеного на ОСОБА_1 поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», оскільки остання в 2023 році займала посаду державної служби в державному органі.

Відповідно до вимог статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з вимогами роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається відповідно до частини 1 статті 45 Закону.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме: 01.05.2024 подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

До визначених категорій осіб, які наділені правом на відтермінування обов'язку подання щорічної декларації за 2023 роки, ОСОБА_1 не відноситься.

Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 роки, ОСОБА_1 , як консультанта суду відділу аналітично-статистичної роботи та введення архіву Першотравневого районного суду м. Чернівці, становить не пізніше 01.04.2024.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до статей 245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.

З'ясовуючи ці обставини суд повинен виходити з положень статті 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З огляду на положення статей 251, 252 КУпАП суддя в постанові повинен навести докази наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, винності особи у його вчиненні, а також дати належну оцінку цим доказам у їх сукупності.

Адміністративним правопорушенням (проступком) відповідно до статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наданими поясненнями ОСОБА_1 повідомила, що їй було відомо про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій державного або місцевого самоврядування за 2023 рік до 01.04.2024, однак подала декларацію несвоєчасно у зв'язку із поважними причинами, а саме: через систематичну відсутність електроенергії, перебування в укритті через повітряні тривоги та відсутність інтернету, а також хворобою дитини.

Разом з тим, суд вважає, що наведені ОСОБА_1 причини не можна віднести до таких причин, які об'єктивно є непереборними та завадили особі вчасно виконати покладений на обов'язок щодо щорічного декларування. Так, на підтвердження наведених причин ОСОБА_1 надала довідку медичного закладу про те, що її дитина в період з 04.03.2024 по 15.03.2024 перебувала на стаціонарному лікуванні, яка, на думку суду, не дає підстави вважати, що ОСОБА_1 не мала можливості в періоді з 16.03.2024 до 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави. Інших доказів поважності причини невчасного декларування ОСОБА_1 суду не надала.

Наявні в справі докази узгоджуються між собою, будь-яких сумнівів у їх належності, допустимості немає та останні в сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Щодо посилання на те, що на момент розгляду справи спливли строки притягнення до адміністративної відповідальності, то суд доходить такого висновку.

Адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, згідно із Главою 13-А КУпАП відноситься до категорії адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Частиною 4 статті 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Моментом виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 28 лютого 2019 року у справі № 149/2498/17.

Відповідно до частин 1, 2 статті 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» Державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку. Якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 Закону.

Згідно з повідомленням Першотравневого районного суду м. Чернівців № 01-10/37/24 від 08.04.2024 судом встановлено, що Першотравневий районний суд м. Чернівців 08.04.2024 повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, вчинений ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 КУпАП, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи Національного агентства з питань запобігання корупції (статті 172-4 - 172-9 (в частині правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище), 188-46, 212-15, 212-21).

Посада консультанта Першотравневого районного суду м. Чернівців, яку обіймала ОСОБА_1 , за приписами Приміток до статей 51-3, 56 Закону України «Про запобігання корупції» не належить до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, у зв'язку з чим Національне агентство з питань запобігання корупції не є уповноваженим суб'єктом на складення щодо ОСОБА_1 протоколу за вчинення даного правопорушення.

Згідно з приписами пункту 1 частини 1 статті 255 КУпАП органи Національної поліції складають протоколи про правопорушення, зокрема, за статтями 172-4 - 172-9 (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище).

Згідно з листом Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-06/53227-25 від 19.06.2025 вбачається, що останнє повідомило Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України про виявлення несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема й щодо ОСОБА_1 .

Листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 25112/02-2025 від 25.06.2025 вказані відомості було надіслано на адресу Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Таким чином, судом встановлено, що моментом виявлення даного правопорушення є 25.06.2025, тобто день отримання Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України відомостей про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У зв'язку із наведеним, строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений частиною 4 статті 38 КУпАП, на момент розгляду справи Шевченківським районним судом м. Чернівців, а саме на 28 жовтня 2025 року, не сплинув.

У відповідності до статті 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до частини 2 статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

За таких обставин суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді призначення штрафу у межах нижньої межі санкції, передбаченої частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Згідно зі статтею 40-1 КУпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись статтями 38, 40-1, 172-6, 252, 283, 284, 285, 287 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00 коп.) (Отримувач: Чернівецьке ГУК/Чернівецька область, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN): UA718999980313050106000024405, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.) (Отримувач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський районний суд м. Чернівців).

Роз'яснити особі, до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а в разі її оскарження перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.

Суддя Дубець О.С.