Постанова від 22.10.2025 по справі 400/3796/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/3796/24

Перша інстанція: суддя Бульба Н.О.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

при секретарях судового засідання Марченко І.А., Худика С.А.,

за участю представника апелянта - адвоката Семещенко М.О.,

представника позивача Астахової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект» на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року по справі за позовною заявою Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2024 року Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду позовною заявою, в якій просило стягнути з Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект» суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році у розмірі 3 250 927,64 грн та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1 625,46 грн.

В обґрунтування позовних вимог Миколаївське обласне відділення ФСЗІ зазначило, що у 2023 році відповідач не виконав нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, за що передбачені адміністративно - господарські санкції, які ним своєчасно не сплачені.

Відповідач, який в подальшому внаслідок зміни адміністративно-правової форми змінив назву на акціонерне товариство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект», заперечував проти позову, зазначаючи, що ним було допущено технічну помилку при внесенні даних до податкових розрахунків щодо середньооблікової чисельності штатних працівників у 2023 році, про що повідомляв позивача листом. Достовірні дані середньооблікової кількості штатних працівників, осіб підприємства у 2023 році підтверджуються звітами «Звіт з праці» форма № 1-ПВ (місячна) за січень - грудень 2023 року, які підприємство подало до Державної служби статистики України через електронний кабінет. Реальна кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, підтверджується довідкою відділу кадрів відповідача. Також відповідач зазначає, що коригування чисельності працівників за 2023 рік, яка вказана у податкових розрахунках (рядок 102), є неможливим.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано надані відповідачем на підтвердження доводів дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю: копії звітів з праці (ф № 1-ПВ), довідку відділу кадрів підприємства про місячну кількість працівників у 2023 році, яким інвалідність. Крім того, на підтвердження факту порушення підприємством нормативу робочих місць для інвалідів у 2023 році позивачем не надано акту перевірки Держпраці. Апелянт також посилається на неможливість коригування шатної чисельності працівників у податковому розрахунку, порядок заповнення, подання та уточнення якого визначено відповідним Порядком, затвердженим наказом Мінфіну України 13.01.2015 № 4, зареєстрованого у Мінюсті України 30.01.2015 за № 111/26556, тому просить врахувати дані, що зазначені ним у звітах із праці.

Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2025 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року скасовано та ухвалено постанову, якою у задоволенні позовних вимог Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовлено.

При цьому суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач, ані під час розгляду в суді першої інстанції, ані під час розгляду в суді апеляційної інстанції, будь-яких доказів на підтвердження правомірності вимог про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не надав. Отримана позивачем від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, а не беззаперечним доказом вчинення правопорушення у сфері господарювання. Водночас, суд апеляційної інстанції встановив, що доказів проведення перевірки відповідача щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю матеріали справи не містять, як і відсутні докази врахування Фондом соцзахисту осіб з інвалідністю даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності.

Постановою Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 27 червня 2025 року постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2025 року скасовано, справу направлено на новий судовий розгляд до суду апеляційної інстанції.

При цьому касаційний суд вказав на необхідність оцінки доводів ДП «НВКЗ «Зоря-Машпроект» щодо правильності розрахунку адміністративно-господарських санкцій під час нового судового розгляду.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, а також додатково наданих доказів, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштувння осіб з інвалідністю за 2023 рік, сформованого та надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача за 2023 рік склала 7301 особа, тому середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, визначеного ч. 1 ст. 19 Закону "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-ХІІ, має становити 292 особи.

Відповідачем визначено середньооблікову чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, 245 осіб, що є меншим, ніж встановлено нормативом.

Згідно здійсненого позивачем розрахунку адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 року, їх розмір становить 3 250 927,64 грн та пеня за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій - 1 625,46 грн.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з обґрунтованості проведеного розрахунку адміністративно-господарських санкцій.

Судова колегія частково не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю, гарантування їм можливості участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства визначені Законом України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 875-XII).

Нормами статей 18 та 19 Закону № 875-XII встановлено обов'язок підприємств, установ та організацій створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, визначено норматив таких місць, порядок їх розрахунку, забезпечення умов праці та відповідальність за невиконання цього нормативу.

Зокрема, відповідно до частини першої статті 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

У даному випадку необхідно встановити середньооблікову чисельність штатних працівників підприємства у 2023 році та, виходячи з цього, визначити норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за цей же період, який має складати 4% від першого показника.

Оскільки підприємство посилається на технічні помилки при заповненні звітності щодо зазначення середньооблікової чисельності штатних працівників підприємства з квітня по вересень 2023 року у податкових розрахунках суд доходу, що не було враховано Фондом, касаційним судом зобов'язано при новому апеляційному перегляді рішення суду першої інстанції перевірити правильність розрахунку адміністративно-господарських санкцій.

Згідно правової позиції Фонду ним щороку з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності в автоматизованому режимі здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які не забезпечили виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Це обумовлено вимогами ч.6 ст. 19 Закону № 875-XII та Порядком надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правлення ПФУ від 10.03.2023 року № 14-2, зареєстрованого в Мінюсті 15.03.2023 за № 457/39513.

Як зазначає позивач, розрахунок адміністративно-господарських санкцій здійснюється виключно на підставі даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Згідно податкових розрахунків ДП «НВКЗ «Зоря-Машпроект» за 2023 рік середньооблікова кількість штатних працівників складає 7 301 особа, тому чисельність осіб з інвалідністю відповідно до нормативу повинно складати 292 особи. Оскільки середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю на підприємстві склала 245 осіб, що на 47 осіб на місяць менше, ніж встановлено нормативом, позивачем розраховані адміністративно-господарські санкції наступним чином:

- 505 000 482,84 (фонд оплати праці за 2023 рік) : 7 301 х 47 = 3 250 927,64 грн.

Доводи відповідача зводяться до допущення ним технічної помилки у визначенні середньооблікової кількості штатних працівників за період з квітня по вересень 2023 року у податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. Належна кількість шатних працівників за цей період визначена підприємством у звітах із праці (форма 1-ПВ), які щомісячно в електронному вигляді подаються ним до Держстату України.

Як зазначає апелянт, розбіжність у кількості штатних працівників виникла внаслідок повторення кількості працівників за ідентифікаційними номерами, врахування осіб, які працювали неповний робочий місяць, та таких, що працювали за цивільно-правовими договорами.

В ході повторного апеляційного розгляду справи з метою перевірки правильності розрахунку адміністративно-господарських санкцій ухвалою суду від 17.09.2025 року зобов'язано АТ «НВКГ «Зоря-Машпроект» надати відділенню Фонду податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2023 рік з додатками № 1, крім того, зобов'язано відповідача надати штатний розпис підприємства станом на 2023 рік.

На підставі аналізу наданих первинних документів (паперових та електронних відомостей) відділенням Фонду здійснений розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників у 2023 році помісячно, який склав 257 осіб, у зв'язку з чим зроблений новий розрахунок адміністративно-господарських санкцій та пені. Так, розмір адміністративно-господарських санкцій склав 943 926,14 грн, розмір пені - 471,96 грн.

Саме в такому розмірі позивач вважає підтвердженими та обґрунтованими позовні вимоги.

Відповідач погодився із проведеним новим розрахунком, оскільки він був здійснений на підставі перевірки первинних документів.

Враховуючи, що відповідач не виконав нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у повному обсязі, беручі до уваги проведення нового розрахунку адміністративно-господарських санкцій та пені на підставі паперових та електронних відомостей, наданих АТ «НВКГ «Зоря-Машпроект», з останнього підлягає стягненню адміністративно-господарські санкції у розмірі 943 926,14 грн, пеня - 471,96 грн, о всього 944 397,20 грн.

Суд першої інстанції неповно дослідив обставини у справі, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

На підставі п.1 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, судова

колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект» задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2024 року - скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позовної заяви Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Стягнути з Акціонерного товариства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря-Машпроект» (ЄДРПОУ 31821381) на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ЄДРПОУ 20917114) адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році у розмірі 943 926,14 грн та пені у розмірі 471,06 грн, всього - 944 397,20 (дев'ятсот сорок чотири тисячі триста дев'яносто сім) грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 27 жовтня 2025 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко