П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/791/25
Суддя першої інстанції: Ярощук В.Г.
Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Миколаїв
Повний текст судового рішення складений 11.03.2025
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
27.01.2025 ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною відмову в призначенні їй субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року; зобов'язання належним чином розглянути її заяву від 30.06.2023 та призначити житлову субсидію за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі заяви від 04.10.2021 позивачка отримувала житлову субсидію. Враховуючи, що з 01.12.2022 змінились умови щодо прийняття та контролю за призначенням субсидії та дане питання доручено проводити Пенсійному фонду України, 30.06.2023 позивачка подала до пенсійного органу заяву про переоформлення (призначення) їй житлової субсидії. Однак, відповідач відмовив у задоволені вказаної заяви з підстав наявної простроченої понад три місяці заборгованості з оплати комунальних послуг, а саме: з послуги постачання природного газу перед ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» на суму 2157,41грн. та послуги з розподілу природного газу перед ТОВ «Миколаївгаз збут» на суму 3409,12грн. На думку позивачки, така відмова є протиправною, оскільки вона не мала заборгованості перед ТОВ «Миколаївгаз збут» станом на 30.06.2023. Крім того, позивачка наголошує, що після 30.06.2023 вона продовжувала до жовтня 2023 року отримувати житлову субсидію, тому у відповідача не було підстав для подальшого прийняття одного з видів рішень, вказаних у п.60 Положення № 848 (призначення/непризначення житлової субсидії, відмову в призначенні житлової субсидії).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 позов задоволено, оскільки листом ТОВ «Миколаївгаз збут» від 15.01.2025 №54703-ЛВ-29-0125 підтверджується відсутність у позивачки заборгованості перед вказаною юридичною особою. Крім того, при вирішенні справи, суд першої інстанції встановив, що за результатами розгляду заяви позивачки (від 30.06.2023) відповідач прийняв рішення від 05.09.2023 №2918078591-2023-1 про відмову їй у призначені житлової субсидії на підставі наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, при цьому, про результати розгляду заяви, відповідач не повідомив позивачку. Разом з тим, у листі від 01.04.2024 пенсійний орган також зазначив про наявну заборгованість, однак не зазначив, якими документами підтверджується такий факт.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що згідно з наданою інформацією ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» і ТОВ «Миколаївгаз збут» (станом на 04.09.2023) за адресою домогосподарства позивачки наявна прострочена понад три місяці заборгованість з оплати комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 680грн. та становить 5566,53грн. (з послуги з постачання природного газу - 2157,41грн., з послуги з розподілу природного газу - 3409,12грн). У зв'язку з цим, на підставі пп.5 п.14 Положення №848 було прийнято рішення від 05.09.2023 №2918078591-2023-1 про відмову у призначені житлової субсидії.
Розгляд апеляційної скарги у справі здійснюється апеляційним судом у змішаній формі відповідно до п.112 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 №1845/0/15-21.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) є особою з інвалідністю ІІ групи, про що свідчить довідка МСЕК №178045.
30.06.2023 позивачка подала до Пенсійного фонду України заяву про призначення та надання їй житлової субсидії щодо відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а саме з постачання природного газу (Нафтогаз України), з розподілу природного газу (Миколаївгаз Збут), з постачання електричної енергії (Миколаївська енергопостачальна компанія) за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області від 05.09.2023 №2918078591-2023-1 позивачці відмовлено у призначені житлової субсидії на підставі наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
18.03.2024 позивачка звернулася на гарячу лінію ПФУ, оскільки з жовтня 2023 перестала отримувати житлову субсидію.
У відповідь на вказане звернення, листом від 01.04.2024 №5778-4859/Д-02/8-1400/24 відповідач повідомив позивачку про відсутність підстав для призначення житлової субсидії за заявою від 30.06.2023, оскільки вона має прострочену понад три місяці заборгованість перед ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» і ТОВ «Миколаївгаз збут» з оплати комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 680грн. та становить 5566,53грн. (з послуги з постачання природного газу - 2157,41грн., з послуги з розподілу природного газу - 3409,12 грн.).
Відповідно до листа ТОВ «Миколаїв газзбут» від 15.01.2025 №54703-ЛВ-29-0125 за домогосподарством позивачки ( АДРЕСА_1 ) відсутня заборгованість. Водночас з 01.05.2022 побутових споживачів ТОВ «Миколаїв газзбут» автоматично було переведено на постачання до «постачальника останньої надії», функцію якого виконує ГПК «Нафтогаз України».
Не погоджуючись із рішенням пенсійного органу про відмову у призначенні субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулює Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (надалі - Закон України №2189-VIII).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.11 Закону України 2189-VIII при наданні житлово-комунальних послуг застосовуються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування, встановлені законодавством.
Гранична норма витрат на управління житлом громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Гранична норма витрат на оплату комунальних послуг для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону 2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належать: встановлення граничної норми витрат на управління житлом громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг; встановлення граничної норми витрат на оплату комунальних послуг для громадян, які відповідно до законодавства мають пільги або користуються субсидією на оплату житлово-комунальних послуг; встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива Кабінет Міністрів України затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій від 21.10.1995 №848 (надалі - Положення №848, в редакції, чинної на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.1 Положення №848 це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Пунктом 3 Положення №848 визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Відповідно до пп.5 п.14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Згідно п.60 Положення №848 визначено, що уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених Положенням №848 документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії.
Згідно п.62 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.
У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається: номер рішення уповноваженого органу; номер телефону заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування; дата та час телефонного дзвінка.
Пунктом 64 Положення №848 визначено, що заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.
Системний аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про наявність в уповноваженого органу права, зокрема, прийняти рішення про відмову в призначенні житлової субсидії за наявності підстав, передбачених п.14 Положення №848.
Так, спірним питанням в даній справі є перевірка правомірності рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області від 05.09.2023 №2918078591-2023-1, яким позивачці відмовлено у призначені житлової субсидії на підставі пп.5 п.14 Положення №848, оскільки наявна заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, з листа від 01.04.2024 вбачається повідомлення позивачки про те, що вона має прострочену понад три місяці заборгованість перед ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» і ТОВ «Миколаївгаз збут» з оплати комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 680грн. та становить 5566,53грн. (з послуги з постачання природного газу - 2157,41грн., з послуги з розподілу природного газу - 3409,12 грн.).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення від 05.09.2023 є протиправним, оскільки відповідно до листа ТОВ «Миколаїв газзбут» від 15.01.2025 №54703-ЛВ-29-0125 за домогосподарством позивачки ( АДРЕСА_1 ) відсутня заборгованість.
Крім того, суд першої інстанції вірно зауважив, що у рішенні від 05.09.2023 №2918078591-2023-1, відповіді від 01.04.2024, під час розгляду справи в суді першої інстанції, відповідач не вказав, якими документами підтверджується наявність заборгованості позивачки з оплати комунальних послуг перед ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» і ТОВ «Миколаївгаз збут» на підставі яких показів газового лічильника.
Разом з тим, пенсійним органом надано до апеляційної скарги додаток, що містить графу «заборгованість» 3409,12грн. При цьому, неможливо встановити за який період апелянтом подано вказану інформація, на підставі яких показів газового лічильника, станом на яку дату.
При цьому, колегія суддів враховує, що до жовтня 2023 позивачка продовжувала отримувати житлову субсидію.
За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року залишити без змін.
Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Суддя-доповідач А.В. Крусян
Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв