Постанова від 27.10.2025 по справі 420/8470/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/8470/25

Головуючий І інстанції: Караван Р.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Коваля М.П., Скрипченка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року (м.Одеса, дата складання повного тексту рішення - 30.05.2025р.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.03.2025р. ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зменшення, вказаних у довідці від 03.12.2024р. №Ю0118426 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023р., розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити і надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704, «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. №414) та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (затв. наказом Міністра оборони України від 07.06.2018р. №260), із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці від 30.05.2024р. №Ю0118426 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання судового рішення від 17.04.2024р. у справі №420/4131/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Одеській області довідку від 30.05.2024р. №ЮО118426 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023р. для здійснення перерахунку його пенсії з 01.02.2023р. Однак, як зазначає позивач, в цій довідці основні види грошового забезпечення визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023р. (2684 грн.), а додаткові види грошового забезпечення визначені виходячи з розміру 1762 грн., що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідач, у свою чергу, надав до суду 1-ї інстанції письмовий відзив, в якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року (ухваленим в порядку спрощеного (письмового) провадження) у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись із вказаним вище рішенням суду першої інстанції, позивач 25.06.2025р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення, порушено норми матеріального і процесуального права, у зв'язку із чим просив скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025р. та прийняти нове рішення, яким його позовні вимог - задовольнити в повному обсязі.

Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження.

02.07.2025р. до суду апеляційної інстанції надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач заперечував щодо її задоволення, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів та просив оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.

03.07.2025р. матеріали справи надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, можуть бути розглянуті судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч.1 ст.308 КАС України).

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги відповідача, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивач - полковник запасу ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

17.04.2024р. рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/4131/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовити та подати до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, за відповідною формою із зазначенням у довідці грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2023р. із зазначенням нових розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 в її редакції від 30.08.2017р., шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 без використання мінімальної заробітної плати, із обов'язковим зазначенням у довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.01.2023р. перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1

30.05.2024р. відповідачем, на підставі судового рішення від 17.04.2024р. у справі №420/4131/24, було видано довідку №ЮО118426 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. з наступними складовими: посадовий оклад - 12450 грн; оклад за військовим званням - 2260 грн; надбавка за вислугу років - 50% - 7355 грн; надбавка за особливості проходження служби - у розмірі 65% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), що у грошовому виразі вказано у розмірі 9418,50 грн; надбавка за таємність - розмірі 20% що у грошовому виразі вказано у розмірі 1636 грн; премія - у розмірі 140% (посадового окладу), що у грошовому виразі вказано у розмірі 11452 грн; всього 44571,50 грн.

Вважаючи, що в даній довідці відповідач занизив складові грошового забезпечення, що не відповідає вимогам чинного законодавству, позивач звернувся до суду з цим позовом

Вирішуючи справу по суті та повністю відмовляючи у задоволенні даного позову, суд першої інстанції виходив із того, що дії ІНФОРМАЦІЯ_2 засновані на положеннях діючого законодавства, відповідають легітимній меті та здійсненні із дотриманням необхідного балансу між загальними суспільними інтересами та інтересами окремої особи.

Проте, колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали даної справи та наявні у них докази, не погоджується із наведеними висновками суду попередньої інстанції та вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом».

Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, проте непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або із виходом за межі компетенції є підставою для визнання відповідних дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

За приписами ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ в редакції, чинній станом на 01.01.2021р., пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Після внесення змін Законом України від 19.10.2021р. №1810-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність з вимогами Конституції України» ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ має наступну редакцію: «Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право па пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Згідно з ч.ч.1,2 ст.51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Перерахунок пенсії здійснюється Головними управліннями ПФУ після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною 4 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (додатки 1, 2 та 14).

Пунктом 2 Постанови №704 також установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу складається із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 6 та додатком 18 Постанови №704 встановлена виплата надбавки за вислугу років, яка обчислюється у відповідних відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.

При цьому, відповідно до п.5 вказаної Постанови, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу із урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового та начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30%) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Крім того, наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018р. №260 затверджено «Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».

Згідно з п.1 розділу VI Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

У силу п.2 розділу XVI Порядку №260, розмір щомісячної премії, але не менше 10% посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплату додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі у відсотках посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії в розмірі у відсотках посадового окладу, встановлено відповідними рішеннями Міністерства оборони України.

Як свідчить аналіз пп.2-6 п.6 та додатку 15 до Постанови №704, інші щомісячні надбавки, розміри яких безпосередньо визначено Кабінетом Міністрів України та вказано у Постанові №704 обчислюються у встановлених розмірах відсотків від посадового окладу.

Також, «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. №414) передбачає види, розміри та порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої і судової влади, органів прокуратури, інших державних органів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, у тому числі визначеним ч.6 ст.27 Закону України «Про державну таємницю» особам, доступ до державної таємниці усіх ступенів секретності яким надається за посадою (крім Голови Верховного Суду, Голови Конституційного Суду України).

Таким чином, щомісячні додаткові види грошового забезпечення в розмірах у відсотках, у яких вони встановлені для виплати відповідній позивачу категорії військовослужбовців станом на 01.01.2023р., підлягають обов'язковому зазначенню в довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та мають розраховуватись виходячи відповідно з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом відповідно на 01.01.2023р., на відповідний тарифний коефіцієнт.

Аналіз зазначених норм дозволяє дійти висновку, що розміри надбавок та премії у грошовому виразі визначаються:

- надбавки за особливості проходження служби - у відсотках посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- щомісячної премії - у відсотках посадового окладу.

Як вбачається з довідки від 30.05.2024р. №ЮО118426, грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023р. встановлено в розмірі:

посадовий оклад - 12450 грн;

оклад за військовим званням - 2260 грн;

надбавка за вислугу років - 50% - 7355 грн;

надбавка за особливості проходження служби - у розмірі 65% (посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), що у грошовому виразі вказано у розмірі 9418,50 грн;

надбавка за таємність - розмірі 20% що у грошовому виразі вказано у розмірі 1636 грн;

премія - у розмірі 140% (посадового окладу), що у грошовому виразі вказано у розмірі 11452 грн;

всього 44571,50 грн.

При цьому, як це вбачається з вказаної довідки, розміри надбавок та премії у їх відсотковому значенні в довідці встановлені вірно, відповідають вимогам чинного законодавства та не є спірними у цій справі.

Натомість, враховуючи посадовий оклад у розмірі 12450 грн., оклад за військовим званням у розмірі 2260 грн., надбавку за вислугу років у розмірі 7355 грн., та відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, розмір надбавки за особливості проходження служби у грошовому виразі має складати 14342,25 грн. ((12450 + 7355 +2260) х 0,65).

Також, враховуючи посадовий оклад у розмірі 12450 грн. та відсотковий розмір премії 140% посадового окладу, розмір премії у грошовому виразі має складати 17430 грн. (12450 х 1,4).

Враховуючи посадовий оклад у розмірі 12450 грн. та відсотковий розмір надбавки за таємність 20% посадового окладу, розмір надбавки за таємність у грошовому виразі має складати 2490 грн. (12450 х 0,2).

За таких обставин, вказані відповідачем в довідці від 30.05.2024р. №ЮО118426 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р. розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, а також премії у грошовому виразі не відповідають зазначеним вище вимогам Постанови №704, Порядку №260, Положенню №414 та розраховані без врахування розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, обчислених відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.04.2024р. у справі №420/4131/24 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023р., на відповідний тарифний коефіцієнт.

При цьому, колегія суддів враховує, що зі змісту судового рішення від 17.04.2024р. у справі №420/4131/24 вбачається, що спір у зазначеній справі не стосувався конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення і такі вимоги не заявлялися, тобто в межах розгляду даної справи спору щодо порядку (алгоритму) розрахунку додаткових видів грошового забезпечення в оновлених довідках не існувало, а судом окремо у рішенні така оцінка надана не була, тому правовідносини, що виникли при виконанні рішення суду у справі №420/4131/24, на виконання якого позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення у якій розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, у відсотках від суми посадового окладу і окладу за військовим званням, визначені, на думку позивача, не шляхом множення відповідних тарифних коефіцієнтів на прожитковий мінімум, встановлений законом на 01.01.2023р., є новими та знаходяться поза межами судового спору, що розглядався судом у справі №420/4131/24.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача підготувати та подати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. відповідно до вимог положень Постанови №704, Порядку №260 та Положення №414, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних відповідно в довідці від 30.05.2024р. №ЮО118426 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023р., виданої відповідачем.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Слід також зазначити про те, що за правилами ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За правилами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення у справі «Серявін та інші проти України»).

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення має засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

У силу вимог ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду 1-ї інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Отже, в обсязі встановлених обставин та враховуючи, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також у зв'язку із тим, що деякі висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, діючи виключно в межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги позивача, у відповідності до ч.1 ст.317 КАС України, вважає за необхідне скасувати рішення суду 1-ї інстанції та прийняти нове - про задоволення заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.308,311,315,317,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року - скасувати та ухвалити нове, яким позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі, вказаних в довідці від 03.12.2024 року №ЮО118426 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414) та «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260), із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 03.12.2024 року №ЮО118426 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено: 27.10.2025р.

Головуючий у справі

суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов

Судді: М.П. Коваль

В.О. Скрипченко