Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
27 жовтня 2025 р. № 520/1950/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень
Акціонерне товариство "Харківобленерго" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд податкові повідомлення-рішення від 22.10.2024 №0/60011/0409, №0/60015/0409, №0/60017/0409, №0/60018/0409, №0/60022/0409, №0/60024/0409, №0/60025/0409, №0/60029/0409, №0/60031/0409, №0/60033/0409, №0/60036/0409, №0/60037/0409, №0/60038/0409, №0/60039/0409, №0/60040/0409, №0/60042/0409, №0/60053/0409, №0/60054/0409, №0/60057/0409, №0/60060/0409, складені Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області, скасувати в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до п. 69.1 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в ЄРПН, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Вказує, що податкові повідомлення - рішення, якими до АТ "Харківобленерго" застосовано штрафні санкції, є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою судді від 03.02.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано у Головного управління ДПС у Харківській області детальний розрахунок сум за кожним оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 зупинено провадження в адміністративній справі №520/1950/25 за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 520/33406/24. Зобов'язано сторони негайно повідомити суд про набрання законної сили судовим рішенням у справі № 520/33406/24.
Копія ухвали про зупинення провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 поновлено провадження у справі №520/22183/24 за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень.
Копія ухвали про поновлення провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.
Представник Головного управління ДПС у Харківській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах діяв на підставі чинного законодавства, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що підстав для застосування до товариства відповідальності за несвоєчасну сплату податків під час дії воєнного стану відсутні, а нарахування штрафних санкцій є передчасним.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом установлено таке.
Акціонерне товариство "Харківобленерго" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом юридичної особи 00131954 (а.с.12-13, т.1).
Видами економічної діяльності є: 35.13 Розподілення електроенергії (основний); 43.21 Електромонтажні роботи; 85.32 Професійно-технічна освіта; 86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров'я; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування; 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування (а.с.13. т.1).
Головним управлінням ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку щодо АТ "Харківобленерго", за результатами якої було складено акт перевірки від 26.09.2024 №45107/20-40-04-09-05/00131954 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» (а.с.90-100, т.1).
Згідно з висновками акта перевірки відповідачем установлено порушення товариством строків сплати грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), визначеного п. 266.10.1 ст. 266, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим до Товариства застосовані штрафні санкції на підставі п. 124.1 ст. 124 Кодексу, а саме: відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 15.04.2024 №0198390411, №0198590411, №0198570411, №0198190411, №0198440411, №0198460411, №0198220411, №0198560411, №0198500411, №0198520411, №0196010411, №0196040411, №0196070411, №0195170411, №0195720411, №0194830411, №0195490411, №0195940411, №0195970411, №0195990411, від 16.04.2024 №0199440411.
Відповідно до ст. 56 ПК України позивачем була подана скарга щодо перегляду податкових повідомлень-рішень від 22.10.2024 №0/60011/0409, №0/60015/0409, №0/60017/0409, №0/60018/0409, №0/60022/0409, №0/60024/0409, №0/60025/0409, №0/60029/0409, №0/60031/0409, №0/60033/0409, №0/60036/0409, №0/60037/0409, №0/60038/0409, №0/60039/0409, №0/60040/0409, №0/60042/0409, №0/60053/0409, №0/60054/0409, №0/60057/0409, №0/60060/0409 в адміністративному порядку (а.с.113-126, т.1).
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 26.12.2024 №38815/6/99-00-06-03-02-06 податкові повідомлення - рішення залишені без змін, а скарга - без задоволення (а.с.131-134, т.1).
Позивач, не погодившись із вказаними рішеннями ГУ ДПС у Харківській області, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України) (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Як визначено пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Пунктом 31.1 ст. 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У відповідності до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно із пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1 статті 54 Кодексу).
Відповідно до пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом установлено, що згідно з висновками акту перевірки від 26.09.2024 №45107/20-40-04-09-05/00131954 відповідачем установлено порушення товариством строків сплати грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), визначеного п. 266.10.1 ст. 266, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим до АТ "Харківобленерго" застосовані штрафні санкції на підставі п. 124.1 ст. 124 Кодексу, а саме:
1) податкове повідомлення - рішення №0/60011/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 55,87 грн. (5%) (а.с.23-25, т.1);
2) податкове повідомлення - рішення №0/60015/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 340,97 грн. (10%) (а.с.26-28, т.1);
3) податкове повідомлення - рішення№0/60017/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 257,67 грн. (5%) (а.с.29-31, т.1);
4) податкове повідомлення - рішення №0/60018/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 3 908,50 грн. (10%) (а.с.32-34, т.1);
5) податкове повідомлення - рішення №0/60022/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 274,14 грн. (5%) (а.с.35-37, т.1);
6) податкове повідомлення - рішення №0/60024/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі- 1 673,16 грн. (10%) (а.с.38-40, т.1);
7) податкове повідомлення - рішення№0/60025/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 848,45 грн. (5%) (а.с.41-43, т.1);
8) податкове повідомлення - рішення №0/60029/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 5 178,33 грн. (10%) (а.с.44-46, т.1);
9) податкове повідомлення - рішення №0/60031/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 1 063,62 грн. (5%) (а.с.47-49, т.1);
10) податкове повідомлення - рішення №0/60033/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, від'ємне від земельної ділянки у сумі - 6 491,60 грн. (10%) (а.с.50-52, т.1);
11) податкове повідомлення - рішення №0/60036/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 44,32 грн. (5%) (а.с.53-55, т.1);
12) податкове повідомлення - рішення №0/60037/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 859,25 грн. (10%) (а.с.56-59, т.1);
13) податкове повідомлення - рішення №0/60038/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 191,28 грн. (5%) (а.с.60-62, т.1);
14) податкове повідомлення - рішення №0/60039/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 3 705,19 грн. (10%) (а.с.63-66, т.1);
15) податкове повідомлення - рішення №0/60040/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 572,03 грн. (5%) (а.с.67-69, т.1);
16) податкове повідомлення - рішення №0/60042/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 12 235,86 грн. (10%) (а.с.70-73, т.1);
17) податкове повідомлення - рішення №0/60053/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 9,57 грн. (5%) (а.с.74-76, т.1);
18) податкове повідомлення - рішення №0/60054/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 185,08 грн. (10%) (а.с.77-80, т.1);
19) податкове повідомлення - рішення №0/60057/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 13,32 грн. (5%) (а.с.81-83, т.1);
20) податкове повідомлення - рішення №0/60060/0409 від 22.10.2024 про застосовування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки у сумі - 258,01 грн. (10%) (а.с.84-87, т.1).
Суд зазначає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Абзацом вісімнадцятим пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 п.112.8 ст. 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.
Крім того, суд зазначає, що 03 січня 2023 року набрали чинності зміни, внесені до ПК України Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України", зокрема, до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Зазначеними змінами для платників податків, що мають можливість виконувати свої податкові обов'язки, які за загальними правилами повинні були виконані у лютому - травні 2022 року, встановлюються нові строки їх виконання, зокрема, в частині дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання податкової звітності, сплати податків.
Так, платники податків зобов'язані в термін не пізніше: 01 серпня 2022 року - сплатити податки та збори за звітні (податкові) періоди 2021 року (для річного звітного (податкового) періоду), І квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду).
У разі відсутності у платника податків (у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у межах діяльності, що проводиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи) можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, зокрема щодо подання звітності, сплати податків і зборів, підтвердженою за процедурою, визначеною наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження" (далі - Наказ №225), такі платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності, але з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, а ті у яких відновилася така можливість, за умови їх виконання протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.
У разі неможливості виконання податкового обов'язку платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності Наказу №225 (дата набрання чинності - 06.09.2022) мали можливість подати до контролюючого органу заяву про відсутність можливості виконання своїх податкових обов'язків разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, що підтверджують таку неможливість, мали подати їх не пізніше 30.09.2022. Якщо у платника податків була відсутня можливість подати до контролюючого органу такої заяви та відповідних документів (копій документів), інформації, у строк до 30.09.2022 (включно), такий платник податків має це зробити одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо), але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей (п. 3, п. 4 розділу ІІ Наказу № 225).
Платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи (п.7 розділу ІІ Наказу № 225).
Так, керуючись Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі - Порядок №225), АТ "Харківобленерго" подано до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву від 17.05.2023 №01-16/2592 про неможливість виконання податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації у ЄРПН податкових накладних, подання звітності на підставі пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, у якій позивач обґрунтовував неможливість виконання податкових обов'язків та до якої були надані документи на підтвердження вказаних у заяві обставин (а.с.16-27, т.2).
За результатами розгляду зазначеної заяви Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП прийнято рішення від 07.06.2023 №1703/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яке оскаржено позивачем до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 у справі №520/16237/23 відмовлено у задоволенні позову АТ "Харківобленерго".
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 у справі №520/16237/23, визнано протиправним та скасовано рішення від 07.06.2023 №1703/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву АТ "Харківобленерго" про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 17.05.2023 №01-16/2592, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції.
На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №520/16237/23 відповідачем прийнято рішення від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку.
Не погодившись з рішенням відповідача від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22, позивач оскаржив його до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 у справі №520/8524/24 задоволено адміністративний позов Акціонерного товариства "Харківобленерго". Визнано протиправним та скасовано Рішення від 26.01.2024 № 372/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" податкового обов'язку по сплаті податків та реєстрації податкових накладних.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2024 скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 у справі №520/8524/24, прийнято постанову, якою позовні вимоги АТ "Харківобленерго" задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 17.05.2023 №01-16/2592, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції. В іншій частині в позові відмовлено.
Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платника податків, на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2024 у справі №520/8524/24, повторно розглянуло заяву АТ "Харківобленерго" про неможливість виконання свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації у ЄРПН податкових накладних, подання звітності, передбаченого Податковим кодексом України.
За результатами розгляду вказаних матеріалів, відповідачем прийнято рішення від 07.11.2024 №3424/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків - АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку (а.с.32-43, т.2).
Вказане рішення контролюючого органу оскаржено позивачем у судовому порядку.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/33406/24 адміністративний позов Акціонерного товариства "Харківобленерго" до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення від 07.11.2024 №3424/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків Акціонерним торваиством "Харківобленерго" податкового обов'язку по сплаті податків та реєстрації податкових накладних, за результатами розгляду заяви від 17.05.2023.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №520/33406/24 апеляційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі № 520/33406/24 залишено без змін (а.с.6-23, т.3).
Ухвалою Верховного Суду від 31.07.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження за скаргою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2025 року у справі №520/33406/24.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/33406/24 набрало законної сили.
На виконання Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2025 у справі №520/33406/24 контролюючим органом винесено рішення від 11.08.2025 № 2710/6/35-00-04-01-22 щодо неможливості своєчасного виконання АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку (а.с.24-25, т.3).
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як зазначалося, із Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" підрозділ 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України (ПКУ) доповнений п. 69, яким встановлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в ЄРПН, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
З наданих до матеріалів справи доказів убачається, що підставою для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень слугувало порушення товариством строків сплати грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), визначеного п. 266.10.1 ст. 266, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим до Товариства застосовані штрафні санкції на підставі п. 124.1 ст. 124 Кодексу.
Водночас, з 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан. У зв'язку з цим законодавець, усвідомлюючи об'єктивні труднощі виконання платниками своїх податкових обов'язків, Законом України № 2260-IX від 12.05.2022 доповнив підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України пунктом 69, яким передбачив, що у разі відсутності можливості у платника своєчасно сплачувати податки, подавати звітність та інші документи, він звільняється від відповідальності за такі порушення з обов'язком виконати їх протягом шести місяців після припинення чи скасування воєнного стану.
Таким чином, застосування штрафних санкцій до позивача є безпідставним, оскільки на момент розгляду справи щодо спірних правовідносин наявне рішення від 11.08.2025 №2710/6/35-00-04-01-22 щодо неможливості своєчасного виконання АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку, що передбачено законом як умови звільнення платників від відповідальності.
Доказів того, що позивачем, після відновлення можливості сплачувати податки, зазначені платежі здійснювалися не в межах 60 календарних днів, акт перевірки не містить.
Отже, доводи позивача про об'єктивну неможливість своєчасної сплати податку є обґрунтованими та підтверджуються належними та допустимими доказами.
Враховуючи наведене, суд доходить до висновку, що застосування контролюючим органом штрафних санкцій суперечить нормам Податкового кодексу України, не відповідає фактичним обставинам справи та порушує права АТ "Харківобленерго" як платника податків.
Приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, контролюючий орган не врахував особливості правового регулювання податкових обов'язків у період дії воєнного стану, зокрема, положення пунктів 69.1 та 69.14 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а також віднесення території Харківської області до переліку територій, на яких велися бойові дії чи які перебували під тимчасовою окупацією.
Крім того, відповідачем не прийнято до уваги висновки, викладені у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі № 520/16237/23, якою встановлено неможливість АТ "Харківобленерго" своєчасно виконати податкові зобов'язання.
Неврахування цих обставин свідчить про те, що спірні рішення прийняті без урахування усіх фактичних даних та вимог закону, що унеможливлює їх визнання правомірними.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Всупереч наведеної вище норми КАС України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятих ним рішень, що є предметом оскарження у даній справі.
З огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 149, м. Харків, 61037, РНОКПП 00131954) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.10.2024 №0/60011/0409, №0/60015/0409, №0/60017/0409, №0/60018/0409, №0/60022/0409, №0/60024/0409, №0/60025/0409, №0/60029/0409, №0/60031/0409, №0/60033/0409, №0/60036/0409, №0/60037/0409, №0/60038/0409, №0/60039/0409, №0/60040/0409, №0/60042/0409, №0/60053/0409, №0/60054/0409, №0/60057/0409, №0/60060/0409, які прийняті Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул. Георгія Тарасенка, буд. 149, м. Харків, 61037, ЄДРПОУ 00131954) суму судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН