Ухвала від 14.10.2025 по справі 500/3731/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/3731/24

14 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої Подлісної І.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №500/3731/24 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 скасовано та ухвалено нове, яким:

- визнано протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Тернопільській області щодо не проведення індексації пенсії Позивачу з 12.12.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,197, та з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,0796;

- зобов'язано ГУ ПФУ у Тернопільській області провести щорічну індексацію пенсії за віком Позивачу шляхом її перерахунку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 12.12.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити ОСОБА_1 проіндексований розмір пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили 22.04.2025.

Тернопільським окружним адміністративним судом 06.08.2025 видано виконавчі листи.

01 жовтня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Заява мотивована тим, що рішення суду у цій справі на даний час є невиконаним.

Ухвалою суду від 09.10.2025 призначено заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 500/3731/24 до розгляду у письмовому провадженні без повідомлення учасників справи. Запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області у строк до 16.10.2025 надати до суду письмові пояснення щодо заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з доказами її направлення заявнику.

Від представника відповідача надійшли пояснення щодо заяви про встановлення судового контролю, в яких представник відповідача зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 було проведено на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/3835/22 від 06.12.2022 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з 05.08.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2019-2021 роки, тобто 10846,37 грн.

При цьому, показник середньої заробітної плати (доходу) за 2019-2021 роки - 10846,37 грн врахований при проведенні перерахунку пенсійної виплати ОСОБА_1 , є вищим за той показник, який застосовувався при індексації пенсії у 2023 - 2024 роках.

Отож, на виконання згаданих урядових постанов у зв'язку з проведенням індексації, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області до пенсії ОСОБА_1 встановлено підвищення у розмірі 100 грн з 01 березня 2023 року та 100 грн - з 01 березня 2024 року.

Водночас, з 12.12.2023 року та з 01.03.2024 перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_1 проведено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2019-2021 роки - 10846,37 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області під час виконання судового рішення у справі №500/3731/24 встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 12.12.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796, відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її розмір зменшується.

Також, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення. Так, для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, застосовується коефіцієнт збільшення - 1,046. З урахуванням зазначеного ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати 11345,30 грн. (10846,37*1,046).

Відповідно до пункту 4 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Також, що ані мотивувальна, ані резолютивна частини постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 суду не містять вказівки на те, з якого саме показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, має проводитись індексація пенсії, тому, у випадку, коли зобов'язання, що покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України, не визначають окремого порядку застосування норм законодавства, застосовуються норми чинного законодавства.

Поряд з тим, не було й постановлення судом апеляційної інстанції ухвали про роз'яснення судового рішення у справі №500/3731/24.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області добровільно виконало рішення суду в межах своїх повноважень.

14.10.2025 заявником надіслано через "Електронний суд" клопотання про долучення до матеріалів справи постанови про відкриття виконавчого провадження №79058876.

Вирішуючи заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд враховує наступне.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Вказані конституційні положення знайшли своє відображення у відповідних нормах КАС України.

Так, відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За змістом статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З матеріалів справи суд встановив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2024 року у справі №500/3731/24 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 12.12.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,197, та з 01.03.2024, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії 1,0796.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області провести щорічну індексацію пенсії за віком ОСОБА_1 шляхом її перерахунку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 12.12.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796, відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплатити ОСОБА_1 проіндексований розмір пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області за період з 01.03.2023 по 11.12.2023 - залишено без розгляду.

Надалі, ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2025 року у справі №500/3731/24, відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення, у зв'язку з тим, що “як мотивувальна так і резолютивна частина судового рішення є чіткими та повністю зрозумілими, що унеможливлює неоднакове тлумачення висновків суду та не може стати причиною ускладнення чи неможливості виконання судового рішення», а позивач, як зазначене у в ухвалі, “має право на звернення до суду із заявою у порядку статей 382-383 КАС у раз наявності факту невиконання чи неналежного виконання судового рішення».

Також, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.09.2025 у справі №500/3731/24, відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення, оскільки обставини викладені у заяві не обґрунтовують доцільність і необхідність зміни способу та порядку виконання рішення суду.

Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок №124), визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (3764,40) на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 Порядку №124.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

З урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124, від 01.04.2020 року №251, від 22.02.2021 року №127, від 16.02.2022 року №118, від 24.02.2023 №168 від 23.02.2024 №185 та від 25.02.2025 року №209 визначено, що показник середньої заробітної плати для визначення розміру пенсії, перерахований на відповідні коефіцієнти, становить: з 01.03.2019 року - 4404,35 грн (3764,40 х1,17); з 01.05.2020 року - 4888,83грн (4404,35 х1,11); з 01.03.2021 року - 5426,60 грн (4888,83 х1,11); з 01.03.2022 року - 6186,32 грн (5426,60 х1,14); з 01.03.2023року - 7405,03 грн (6186,32 х1,197); з 01.03.2024 року - 7994,47 грн (7405,03 х 1,0796); з 01.03.2025 року - 8913,83 грн (7994,47 х 1,115).

Окрім того, згаданими урядовими постановами передбачено встановлення до пенсій, призначених відповідно до Закону №1058, які не підвищуються згідно з Порядком №124, щомісячну доплату до пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 було проведено на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/3835/22 від 06.12.2022 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з 05.08.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2019-2021 роки, тобто 10846,37 грн.

При цьому, показник середньої заробітної плати (доходу) за 2019-2021 роки - 10846,37 грн. врахований при проведенні перерахунку пенсійної виплати ОСОБА_1 , є вищим за той показник, який застосовувався при індексації пенсії у 2023 - 2024 роках.

Отож, на виконання згаданих урядових постанов у зв'язку з проведенням індексації, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області до пенсії ОСОБА_1 встановлено підвищення у розмірі 100 грн з 01 березня 2023 року та 100 грн - з 01 березня 2024 року.

Водночас, з 12.12.2023 року та з 01.03.2024 перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_1 проведено з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2019-2021 роки - 10846,37 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області під час виконання судового рішення у справі №500/3731/24 встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 12.12.2023 у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 у розмірі 1,0796, відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її розмір зменшується.

Також, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення. Так, для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, застосовується коефіцієнт збільшення - 1,046. З урахуванням зазначеного ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати 11345,30 грн. (10846,37*1,046).

Відповідно до пункту 4 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Також, що ані мотивувальна, ані резолютивна частини постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 суду не містять вказівки на те, з якого саме показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, має проводитись індексація пенсії, тому, у випадку, коли зобов'язання, що покладені судовим рішенням на органи Пенсійного фонду України, не визначають окремого порядку застосування норм законодавства, застосовуються норми чинного законодавства.

Поряд з тим, не було й постановлення судом апеляційної інстанції ухвали про роз'яснення судового рішення у справі №500/3731/24.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області добровільно виконало рішення суду в межах своїх повноважень.

Стосовно вимог представника позивача викладених у заяві від 01.10.2025 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, суд зазначає наступне.

Порядок примусового виконання судових рішень регламентовано спеціальним законом, а саме, Законом України “Про виконавче провадження».

За приписами статті 1 Закону України “Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України “Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Відповідно до абзацу першого частини шостої статті 26 Закону України “Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, встановлено статтею 63 Закону України “Про виконавче провадження».

Так, відповідно до приписів статті 63 Закону України “Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (частина перша статті 63 Закону).

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону).

При цьому, відповідно до пункту 11 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі надіслання виконавчого документа до суду, який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 63 цього Закону.

Отже, приписами Закону України “Про виконавче провадження» визначено певний алгоритм дій виконавця в ході примусового виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що у даному випадку підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання подання звіту про виконання судового рішення відсутні, оскільки, примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.

Суд зазначає, що судовий контроль не носить абсолютного та безкінечного характеру, а є лише допоміжним способом для сторони, яка виграла спір із суб'єктом владних повноважень, досягти бажаного результату при виконанні судового рішення.

З урахуванням встановлених обставин та сформованих висновків, суд за результатами розгляду заяви позивача від 01.10.2025 про встановлення судового контролю дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі, а тому у задоволенні вказаної заяви ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника позивача Трач Ганни Михайлівни про встановлення судового контролю за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 14 жовтня 2025 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.