про залучення третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача
27 жовтня 2025 року м. Рівне №460/17885/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Вараської міської ради до Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває на розгляді адміністративна справа № 460/17885/25 за позовом Вараської міської ради до Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області про визнання протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області, яка полягає у нездійсненні казначейського обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками на підставі рішення Вараської міської ради від 24.09.2025 № 3011-PP-VIII «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік» та зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області здійснити казначейське обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками на підставі рішення Вараської міської ради від 24.09.2025 № 3011-PP-VIII «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік».
Розгляд справи здійснюється судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
22.10.2025 відповідач подав клопотання про залучення до справи третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Вараську міську військову адміністрацію Вараського району Рівненської області.
Так, КАС України, не визначений порядок розгляду заяви про залучення третьої особи, в тому числі щодо обов'язкового розгляду такої заяви в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Згідно з частиною третьою статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на вказане, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданої заяви без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу заяви про залучення третьої особи, дослідивши докази, наявні у справі, суд зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, предметом позову у даній справі, є визнання протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області, яка полягає у нездійсненні казначейського обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками на підставі рішення Вараської міської ради від 24.09.2025 № 3011-PP-VIII «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік» та зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області здійснити казначейське обслуговування бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік за видатками на підставі рішення Вараської міської ради від 24.09.2025 № 3011-PP-VIII «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік».
Так, система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280).
Статтею 10 Закону № 280 встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Порядок формування та організації діяльності рад визначаються Конституцією України, Законом № 280 та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно зі ст. 21 Закону № 280 обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного стану.
В умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації: функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIІІ (далі - Закон № 389) (пп. 5 п. 22 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень БК України).
Тобто, Держава в особі Верховної Ради України в умовах воєнного стану визначила правила, які мають обов'язковий характер, якими функції органу місцевого самоврядування, в частині бюджетних повноважень, покладено на військові адміністрації населених пунктів.
Відповідно до ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» від 11.03.2022 № 252 встановлено, що у період воєнного стану виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей: органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно з п.5 ч.2 ст.15 Закон № 389 військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.
Із наведеного можна дійти висновку, що повноваження військової адміністрації населеного пункту, визначені Законом № 389, зокрема п.5 ч.2 ст. 15 якого передбачено, що військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження зі складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.
Отже з моменту утворення військової адміністрації населеного пункту повноваження органу місцевого самоврядування обмежуються відповідно до ч.2 ст.15 Закону № 389, однак орган місцевого самоврядування зберігає частину своєї самостійності.
Орган місцевого самоврядування, як суб'єкт владних повноважень та як юридична особа, не припиняє, а змінює обсяг рішень та дій, які він може вчиняти.
Своєю чергою п.4 ч.6 ст.15 Закону № 389 встановлює, що начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів.
Наведене вище, на переконання суду, свідчить про те, що рішення в цій справі може вплинути на права та обов'язки Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області, які полягають у складанні та затвердженні місцевого бюджету, внесенні змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, зокрема, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
При цьому, частиною п'ятою статті 49 КАС України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність залучення Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 80, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Управління Державної казначейської служби України у м. Вараші Рівненської області про залучення до справи третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області, задовольнити.
Залучити Вараську міську військову адміністрацію Вараського району Рівненської області (майдан Незалежності 1, місто Вараш, Вараський район, Рівненська область, 34403; код ЄДРПОУ: 45356703), до участі в адміністративній справі № 460/17885/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Направити Вараській міській військовій адміністрації Вараського району Рівненської області копію позовної заяви із додатками.
Витребувати у Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської належним чином завірену копію наказу Вараської міської військової адміністрації № 522 від 18.08.2025 року «Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік».
Встановити Вараській міській військовій адміністрації Вараського району Рівненської області десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду пояснень щодо позову і доказів на підтвердження доводів пояснення, а також доказів, витребуваних судом.
Роз'яснити Вараській міській військовій адміністрації Вараського району Рівненської області, що відповідно до частини третьої статті 261 КАС України, у разі розгляду справи у спрощеному позовному провадженні, треті особи мають право подати пояснення щодо відзиву протягом десяти днів з дня його отримання.
Роз'яснити Вараській міській військовій адміністрації Вараського району Рівненської області, що копія пояснень та доданих до них документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснення до суду.
Копію ухвали суду направити усім учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.О. Комшелюк