Рішення від 27.10.2025 по справі 460/15261/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Рівне №460/15261/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, за змістом якого просила суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не видачі ОСОБА_1 довідки “Про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію на посадах, посад державної служби» (Додаток 6 до Порядку);

зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою головного спеціаліста забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб";

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 26.05.2025 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її додатково згідно з довідкою про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою головного спеціаліаста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуваючи на обліку у відповідача отримувала пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 26.05.2025 у зв'язку зі звільненням з посади, робота на якій дає право на призначення пенсії державного службовця, маючи стаж роботи на посаді державного службовця на дату звільнення та станом на 01.05.2016 понад 20 років, її переведено на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII. Для обчислення пенсії державного службовця, як повідомила позивач, вона обрала найоптимальніший обрахунок пенсії з більш вигідного заробітку, зокрема заздалегідь (21.05.2025) подавши до відповідача як колишнього роботодавця (який є правонаступником Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області) заяву про видачу їй: довідки про стаж державної служби; довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (додаток 4 до Порядку №622), довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622).

Відповідач, видав позивачу: довідки про стажу державної служби від 22.05.2025 №45-Д, №44-Д; довідку від 26.05.2025 №89-Ф про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (додаток 4 до Порядку №622); довідку від 26.05.2025 №90-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) (додаток 5 до Порядку №622).

Листом від 26.05.2025 №1700-0503-8/37802 відповідач як правонаступник роботодавця відмовив позивачу у видачі довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622). Зазначив, що відповідно до абзацу 6 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (зі змінами), за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до записів трудової книжки на момент звільнення ОСОБА_1 обіймала посаду головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Млинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, а тому враховувати інші виплати в середніх розмірах за відповідною посадою за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії є неможливим, оскільки в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідна посада відсутня.

Як вважає позивач, доданими до позовної заяви документами, зокрема отриманими від відповідача, підтверджується наявність у його штаті посади, прирівняної до тієї, яку позивач обіймала перед звільненням, що свідчить про протиправну відмову щодо видачі довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622).

Ухвалою суду від 26.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, своєї позиції щодо заявлених ОСОБА_1 позовних вимог суду не повідомив.

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач, в період з 03.10.1994 по 03.05.2017 перебувала у трудових відносинах із Управлінням Пенсійного фонду України в Млинівському районі, Млинівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області, обіймаючи посади, віднесені до категорій посад державної служби, що підтверджується трудовою книжкою Серія НОМЕР_1 , дата заповнення 13.08.1982.

03.05.2017 позивача звільнено з посади головного спеціаліаста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області відповідно до пункту 6 частини першої статті 83 Закону України «Про державну службу».

21.05.2025 позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу їй: довідки про загальний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року; довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2023 року.

Відповідач, видавши позивачу 1. довідки про стажу державної служби від 22.05.2025 №45-Д, №44-Д; про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року від 26.05.2025 №89-Ф, від 26.05.2025 №90-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, листом від 26.05.2025 №1700-0503-8/37802 відмовив у видачі довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (додаток 6 до Порядку №622) тих підстав, що відповідно до записів трудової книжки на момент звільнення ОСОБА_1 обіймала посаду головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Млинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, а тому враховувати інші виплати в середніх розмірах за відповідною посадою за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії є неможливим, оскільки в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідна посада відсутня..

Також судом встановлено, що з 26.05.2025 позивача за її заявою переведено з пенсії за віком, яка обчислювалась відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця, яка обчислена виходячи із ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII виходячи із заробітної плати, зазначеної у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року від 26.05.2025 №89-Ф та із складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) від 26.05.2025 №90-Ф.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі позивачу довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби за грудень 2023 року за посадою, аналогічною або прирівняною тій, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби, позивач звернулась до суду із позовною заявою.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу":

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Наявність не менш як 20 років стажу на вказаних посадах відповідачем не заперечується, що підтверджується виданими ним довідками про стаж.

При цьому, як встановлено судом із листа відповідача від 03.07.2025 №1700-0202-8/49263 про переведення позивача з пенсії за віком, яка обчислювалась відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця, яка обчислюється виходячи зі ст. 37 Закону України «Про державну службу», Пенсійними органами визнано за ОСОБА_1 право на призначення та отримання пенсії державного службовця.

Суд враховує, що відповідно до довідки відповідача від 22.05.2025 №44-Д станом на 31.12.2023 стаж державної служби ОСОБА_1 становить 22 роки 07 місяців 04 дні.

Спірним між сторонами у даній справі є лише порядок обчислення розміру пенсійної виплати.

Згідно з абзацом першим пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

Для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку №622:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

-розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Суд враховує, що аналіз зазначених положень чинного законодавства свідчать про те, що пенсія державного службовця обчислюється виходячи із основних та додаткових (стимулюючих) складових заробітної плати державного службовця за посадою, аналогічною або прирівняною посаді позивача за останнім місцем роботи на державній службі станом на грудень 2023 року.

Суд встановив, що згідно з наданими відповідачем позивачу довідками про стаж від 22.05.2025 №45-Д, №44-Д відомості щодо яких підтверджуються записами трудової книжки Серія НОМЕР_1 , дата заповнення 13.08.1982, вбачається, що останнім місцем роботи позивача в органах Пенсійного фонду перед її звільненням 03.05.20127 була посада головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

У виданій довідці про заробітну плату від 26.05.2025 №89-Ф відповідач зазначив посаду позивача головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи із відображенням посадового окладу станом на грудень 2023 року - 5600,00 грн.

Водночас відповідач, відмовляючи позивачу видати довідку про додаткові складові заробітної плати (додаток 6 до Порядку №622) вважав відсутнім (про що повідомив листом від 26.05.2025 №1700-0503-8/37802) у його структурі посади аналогічної або прирівняною до посади головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи, з якої позивач звільнилась 03.05.2017.

Оцінюючи такі доводи, суд враховує, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п. 6 Порядку №622).

Пунктом 7 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 766/30634, зі змінами) передбачено, що у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу. Однак, цей Порядок не регламентує посади, які прирівнюються в органах сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи.

Довідкою ГУ ПФУ в Рівненській області від 26.05.2025 №89-Ф підтверджується, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України Млинівського району реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Аналогічна інформація міститься у листах відповідача від 26.05.2025 №1700-0503-8/37802 та від 03.07.2025 1700-0202-8/49263.

Таким чином, судом встановлено, що питання правонаступництва Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прав та обов'язків Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області не є спірним у даній справі та не заперечується таким Пенсійним органом.

Відтак, суд дійшов висновку, що враховуючи п. 6 Порядку №622 відповідачу при вирішенні питання про видачу довідок про заробітну плату для обчислення пенсії слід було з'ясувати, чи наявна у штаті Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області станом на грудень 2023 року посада, аналогічна або прирівняна тій (головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи), яку позивач обіймала в Млинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області.

Так, прирівняною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Загальним законом, який застосовується до діяльності державних службовців є Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі також - "Закон №889-VIII").

Так, Закон України №889-VIII визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 2 цього Закону рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї підкатегорії посад державної служби з урахуванням рівнів державних органів.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №889-VIII посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

Перед звільненням з державної служби позивач обіймала посаду головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яке на даний час реорганізовано шляхом приєднання до відповідача.

Частиною 2 статті 6 Закону №889-VIII встановлено: категорія "В" - інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б".

Відповідно до частини 4 статті 6 Закону №889-VIII визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Тобто, судом встановлено, що посада, яку обіймала позивач на дату звільнення у 2017 році (головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи) відноситься та вважається прирівняною до категорії В.

Суд встановив, що на адвокатський запит представника позивача відповідач надав штатні розписи Головного управління станом на грудень 2023 року, зі змісту яких вбачається, що у структурі відповідача (ГУ ПФУ в Рівненській області) наявні окремі відділи фінансово-економічного управління:

1. Відділ виконання бюджету та бюджетно-фінансової звітності;

2. Відділ бухгалтерського обліку №1;

3. Відділ бухгалтерського обліку №2;

4. Відділ забезпечення наповнення бюджету.

Отже, відповідачем станом на грудень 2023 року по суті розділені функціональні обов'язки фінансово-економічного управління Головного управління на кілька підрозділів, які мають завдання аналогічні сектору, головним спеціалістом, в якому була позивач перед звільненням зі служби.

Зі змісту положення про сектор платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Рівненської області затвердженого від 10.06.2016 вбачається, що до завдань сектору входило, зокрема:

- забезпечення надходжень від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів відповідно до законодавства, ведення обліку цих надходжень;

- організація контролю за дотриманням суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, у тому числі щодо захисту прав застрахованих осіб, контролю за цільовим використанням коштів;

- проведення перевірок платників щодо достовірності відомостей, поданих до Реєстру застрахованих осіб, а також правильності нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України;

- контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

Із наданої позивачу посадової інструкції за її посадою, затвердженою станом на 23.06.2016 і чинної по дату її звільнення з роботи вбачається, що на ОСОБА_1 покладались завдання і обов'язки із: забезпечення надходжень від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів відповідно до законодавства, введення обліку цих надходжень в Млинівському районі; організація контролю за дотриманням суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державне пенсійне страхування, у тому числі щодо захисту прав застрахованих осіб, контролю за цільовим використанням коштів в Млинівському районі.

Позивач, як головний спеціаліст сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи управління: здійснювала облік надходження коштів від відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій; забезпечувала аналіз зарахування страхового стажу застрахованим особам, які працювали на підприємствах-порушниках платіжної дисципліни (боржники, банкрути) з метою передачі відділам пенсійного забезпечення; звірювала зв вимогою страхувальників суми нарахованих та сплачених страхових внесків, інших платежів; здійснювала ведення обліку надходження сум внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; здійснювала аналіз фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій; здійснювала збори на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій; контроль за дотриманням платниками вимог законодавства щодо повноти та своєчасності сплати платежів до Фонду, здійснення аналітичної роботи по виявленню несплачених сум; здійснювала роботу зі стягнення з платників несплачених сум страхових внесків та інших платежів; здійснювала ряд інших відображених у посадовій інструкції повноважень.

Згідно зі штатним розписом відповідача на 2023 рік, затвердженого Головою правління Пенсійного фонду України 15.02.2023, в структурі Головного управління наявне фінансово-економічне управління, в структурі якого є, зокрема, відділ забезпечення наповнення бюджету, в структурі якого є 17 посад головних спеціалістів.

Відповідно до положення про фінансово-економічне управління, затвердженого наказом ГУ ПФУ в Рівненській області від 22.12.2022 №857 до його складу входять, зокрема, відділ забезпечення наповнення бюджету.

За змістом положення про фінансово-економічне управління функції та повноваження щодо: забезпечення надходжень від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів відповідно до законодавства, введення обліку цих надходжень; організації контролю за дотриманням суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державне пенсійне страхування, у тому числі щодо захисту прав застрахованих осіб, контролю за цільовим використанням коштів належать відділу забезпечення наповнення бюджету.

Таким чином як встановлено судом, посада головного спеціалісту сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи, яку обіймала позивач перед звільненням з Пенсійного органу, є прирівняною до посади головного спеціаліста відділу забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління. Посади головних спеціалістів таких відділів відносяться до категорії В і за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу є подібними до посади, яку обіймала позивач станом на дату звільнення.

З огляду на встановлені обставини, посада: головний спеціаліст відділу забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління відповідача є рівнозначною (прирівняною) посадою до посади головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи Млинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Рівненської області, яку обіймала позивач станом на дату звільнення у розумінні пункту 6 частини першої статті 2 Закону №889-VIII, незважаючи на відмінність у назвах цих посад і у розмірі посадових окладів за означеними посадами у штатних розписах.

Зазначені вище проаналізовані положення чинного законодавства, з врахуванням дослідження штатних розписів відповідача станом на 2023 рік, свідчать про те, що відповідач зобов'язаний був при розгляді заяви позивача про її переведення на пенсію державного службовця видати їй довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622) та обчислити пенсію з її врахуванням.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача у видачі вказаної довідки, позаяк у структурі Пенсійного органу існує прирівняна посада тій, яку займала ОСОБА_1 перед звільненням з державної служби, що покладав на Пенсійний орган обов'язок видати запитувану довідку.

Отже, у спірних правовідносинах нарахування позивачу пенсії державного службовця повинно було здійснюватися з урахуванням даних, зазначених у виданих в установленому порядку довідках, відомості яких (розміри) чітко відповідають вимогам пункту Порядку №622 за прирівняною посадою до посади, з якої позивач звільнилася з державної служби.

Суд враховує, що позивача з 21.05.2025 переведено з пенсії за віком, яка обчислювалась відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця, яка обчислена виходячи із ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII та п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622, проте виходячи не із запитуваної заробітної плати (в середніх розмірах за грудень 2023 року), а із складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за 60 календарних місяців роботи підряд) від 26.05.2025 №90-Ф - з менш вигідного для позивача заробітку.

21.05.2025 позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, як особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, відмову відповідача у видачі якої суд визнав протиправною.

Таким чином, необхідність отримання довідки про складові заробітної плати полягала у обчисленні відповідачем пенсії за віком ОСОБА_1 з 21.05.2025 не із заробітної плати державного службовця (за 60 календарних місяців роботи підряд), відображеної у довідці ГУПФ України в Рівненській області від 26.05.2025 №90-Ф, а із заробітної плати, як особі, яка має не менше, як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року за посадою, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби.

Виходячи із цього, суд дійшов висновку, що відповідачем самостійно обрано менш вигідний для позивача спосіб обчислення пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 21.05.2025, виходячи із додаткових складових заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за 60 календарних місяців роботи підряд) від 26.05.2025 №90-Ф (абз. 3 п. 4 Порядку №622), а не із заробітку для призначення пенсії державного службовця в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року за посадою, яку вона обіймала перед звільненням з державної служби (абз. 6 п. 4 Порядку №622).

Зазначене свідчить про протиправність поведінки відповідача в цій частині.

За змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав осіб в таких справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.

Така позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 28.01.2025 №560/2123/24.

Для відновлення порушених прав позивача в цій частині слід, з метою унеможливлення повторного звернення позивача до суду, зобов'язати відповідача відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її додатково згідно з довідкою про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622) за посадою головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його поведінки у спірних правовідносинах.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, оформлену листом від 26.01.2024 №1700-0603-8/5521, у видачі ОСОБА_1 довідки “Про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію на посадах, посад державної служби» (Додаток 6 до Порядку).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Рівненської області оформити і видати ОСОБА_1 довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії станом на грудень 2023 року за посадою головного спеціаліста забезпечення наповнення бюджету фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 26.05.2025 відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, обчисливши її додатково згідно з довідкою про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби (додаток 6 до Порядку №622) за посадою головного спеціаліста сектору платежів до пенсійної системи та контрольно-перевірочної роботи фінансово-економічного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області згідно з додатком №6 до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 27 жовтня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Н.В. Друзенко