Рішення від 27.10.2025 по справі 620/3177/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/3177/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до суду з позовом до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, в якому просить:

визнати протиправними дії Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради щодо відмови скасувати реєстраційний запис № 10641760000008811 про включення відомостей про ІНФОРМАЦІЯ_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесений 26 жовтня 2012 року;

зобов'язати Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про скасування реєстраційного запису № 10641760000008811 про включення відомостей про ІНФОРМАЦІЯ_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесений 26 жовтня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що приписами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлений особливий порядок реєстрації військових частин. Єдиною підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про юридичну особу є постановлення відповідного судового рішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 прийнято справу до провадження судді Чернігівського окружного адміністративного суду та призначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 10.06.2025 позовну заяву залишено без руху після відкриття та надано позивачу строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 10.07.2025 розгляд справи продовжено.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач зареєстрований у відомчому обліку Міністерства оборони України за кодом НОМЕР_1 (дата внесення до ЄДРПОУ 30.04.2001; дата та номер останньої реєстраційної дії 14.12.2021 №503/4114768), що підтверджується довідкою № 266/21.

Позивач листом від 29.08.2019 №563 звернувся до Центру надання адміністративних послуг з проханням скасувати реєстраційний запис від 26.10.2012 про включення відомостей про ІНФОРМАЦІЯ_1 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб. Лист обґрунтований тим, що відомості щодо військової частини, зокрема, її дислокації, становлять державну таємницю, а тому не повинні бути в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.14).

Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради листом від 30.08.2019 №10-06/4096 повідомила, що в ЄДР наявна технічна реєстраційна дія «Включення відомостей про юридичну особу з відмітною про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію, вважається не дійсним» (архівний запис №1_064_008811_74 від 26.10.2012) щодо юридичної особи - Державне підприємство ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), вказаний запис був внесений згідно із прикінцевими та перехідними положеннями Закону України від 1 липня 2010 року №2390 «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Також зазначено про неможливість скасування запису в Єдиному державному реєстрі, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» скасування реєстраційної дії реєстраційного запису в Єдиному державному реєстрі здійснюється виключно на підставі рішення суду, що набрало законної сили та яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі (а.с.17-20).

З інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що в реєстрі значиться інформація про позивача, зокрема, дата державної реєстрації 16.02.2004, номер запису в реєстрі 10641760000008811, місце знаходження реєстраційної справи - Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради.

Вищезазначені обставини стали підставою для звернення позивача до адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, станом на день виникнення спірних правовідносин, регулював Закон України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (надалі - Закон № 755).

Відповідно до частини 1 ст. 3 Закону № 755 (далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 755 визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Нормами абзацу 5 частини 1 ст. 1 Закону № 755 регламентовано, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з частиною 1 ст. 17 Закону № 755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Правові засади здійснення у Збройних Силах України господарської діяльності, встановлює умови і гарантії її організації та державної підтримки визначає Закон України від 21.09.1999 №1076-ХІV «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» (Закон №1076-ХІV).

Господарська діяльність у Збройних Силах України - це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України (далі - військові частини), пов'язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом. (стаття 1 Закону №1076-ХІV)

Порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України визначається Кабінетом Міністрів України. (стаття 4 Закону №1076-ХІV)

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 № 749 затверджено Порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах (далі - Порядок № 749), який визначає механізм реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах, а також виключення з відповідного реєстру таких військових частин у разі припинення ними в установленому порядку господарської діяльності.

Реєстрації підлягають військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил (далі - військові частини), які здійснюють господарську діяльність з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності, шляхом включення до реєстру військових частин як суб'єктів господарської діяльності (далі - реєстр). (пункт 2 Порядку №749)

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 749 реєстрація військових частин як суб'єктів господарської діяльності проводиться Міноборони відповідно до цього Порядку та Положення про порядок ведення реєстру військових частин як суб'єктів господарської діяльності, що затверджуються Міноборони.

Рішення про включення військової частини до реєстру або відмову у реєстрації приймається на підставі подання про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах за зразком згідно з додатком 1, до якого додаються: реєстраційна картка військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах за зразком згідно з додатком 2; довідка про включення військової частини до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій (надалі - Положення № 118), відповідно до пункту 1 якого Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (надалі - ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 749 у разі реєстрації військової частини як суб'єкта господарської діяльності Міноборони видає свідоцтво відповідного зразка.

Відповідно до пункту 4 ст. 16 Закону № 755 до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Пунктом 5 Положення № 118 встановлено, що присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється, державними реєстраторами - суб'єктам, на яких поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців"; органами державної статистики - суб'єктам, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" і відомості про які не становлять державну таємницю; відповідними центральними органами виконавчої влади - суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держкомстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку. Порядок передачі ідентифікаційних кодів для присвоєння їх суб'єктам затверджується Держкомстатом разом з відповідними центральними органами виконавчої влади.

Нормами абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України від 21.01.1994 № 3855-ХІІ «Про державну таємницю» (надалі - Закон № 3855) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна таємниця (надалі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 3855 до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про сили і засоби Цивільної оборони України, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів для захисту, евакуації і розосередження населення, забезпечення його життєдіяльності та виробничої діяльності об'єктів народного господарства у воєнний час або в умовах надзвичайних ситуацій; про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

Нормами ч. 3 ст. 10 та ч. 1 ст. 12 Закону № 3855 передбачено, що інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом.

Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує та публікує в офіційних виданнях Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць.

Наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440 затверджено Звід відомостей, що є державною таємницею (надалі - ЗВДТ).

Відповідно до п.п. 1.4.3 та 1.4.4 відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) в особливий період (на воєнний час), відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збори сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів) становлять державну таємницю.

Також суд враховує, що Наказом Міністерства оборони України від 12.03.2024 № 173/нм затверджена Інструкція з організації ведення відомчого обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів Міністерства оборони України та Збройних Сил України (далі Інструкція №173/нм), яка визначає організацію ведення відомчого обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів Міністерства оборони України та Збройних Сил України (далі - відомчий облік) з присвоєнням ідентифікаційних кодів Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) цим суб'єктам, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету (є неприбутковими), а також особливості його ведення в розвідувальному органі Міністерства оборони України (далі - РО Міноборони).

Суб'єктами відомчого обліку є: органи військового управління, установи та організації (у тому числі військові частини безпосереднього підпорядкування), що забезпечують виконання завдань і функцій Міністерства оборони України (далі - Міноборони); органи військового управління, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації Збройних Сил України (далі - ЗС України); органи управління, військові частини, навчальні центри, установи та організації Державної спеціальної служби транспорту; (далі - військові частини); військові організаційні структури РО Міноборони, підпорядковані йому військові частини, установи, заклади та організації (далі - військові частини РО Міноборони). (пункт 1.1 розділу І Інструкції №173/нм)

Орган управління здійснює: отримання ідентифікаційних кодів із Державної служби статистики України для ведення відомчого обліку; надання військовим частинам ідентифікаційних кодів та кодів класифікаційних ознак; ідентифікацію основного виду діяльності військових частин, що підлягають включенню до відомчого обліку; контроль за повнотою заповнення облікових, ліквідаційних карток та їх відповідністю нормативним документам, у тому числі відповідністю організаційно-правового статусу військової частини; перевірку наявності коду розпорядника коштів (відкритих реєстраційних рахунків у Державній казначейській службі України); контроль за недопущенням подвійної реєстрації військових частин у ЄДР через державного реєстратора у ЄДР; видачу (заміну) довідок (витягів) з відомчого обліку та засвідчення копій цих довідок (додаток). (пункт 1.5 розділу І Інструкції №173/нм)

З огляду на наведене та враховуючи, що облік військових частин здійснюється відповідними органами управління, а також на час розгляду справи в суді подвійна реєстрація військових частин у ЄДР через державних реєстраторів у ЄДР, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дії Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради щодо відмови скасувати реєстраційний запис № 10641760000008811, внесеного 26 жовтня 2012 року та зобов'язання Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про скасування реєстраційного запису № 10641760000008811 внесеного 26 жовтня 2012 року.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин і не довів правомірності відмови у скасуванні реєстраційного запису № 10641760000008811, внесеного 26 жовтня 2012 року.

З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ІНФОРМАЦІЯ_1 до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради щодо відмови скасувати реєстраційний запис № 10641760000008811, внесений 26 жовтня 2012 року.

Зобов'язати Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про скасування реєстраційного запису № 10641760000008811, внесений 26 жовтня 2012 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Відповідач: Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради ( просп. Левка Лук'яненка, 20А, м. Чернігів, 14032, код ЄДРПОУ 38271176).

Повне судове рішення складено 27.10.2025.

Суддя Олена ЛУКАШОВА