Рішення від 20.10.2025 по справі 712/9499/25

Справа № 712/9499/25

Провадження № 2/712/3813/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Пономаря В.О.,

за участю секретаря судового засідання Васильєвої Д.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги сім'ям з дітьми,

ВСТАНОВИВ :

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси із позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на його користь надмірно виплачену допомогу сім'ям з дітьми у розмірі 3 440 грн, а також судові витрати у вигляді судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач 25.09.2023 звернулась до департаменту із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, зокрема допомоги при народженні дитини. Рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 03.10.2023 відповідачу призначено допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на період з 01.04.2023 до 30.04.2023 в розмірі 10 320 грн та на період з 01.05.2023 до 30.04.2026 в розмірі 860 грн на кожну дитину.

Від Служби у справах дітей Черкаської міської ради 18.12.2023 до департаменту надійшло повідомлення про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позбавлені батьківського піклування та влаштовані до державного закладу на повне державне утримання.

У зв'язку із вищезазначеним, рішенням департаменту від 19.11.2023 відповідачу припинено виплату допомогу при народженні дитини з 01.11.2023 та визначено суму надміру виплачених коштів за період з 01.11.2023 до 31.12.2023 в розмірі 3 440 грн.

Відповідач повідомлялась про причини і розмір переплати, але, оскільки вона ігнорує вимоги позивача про повернення суми переплати, то позивач змушений звернутись до суду з вимогою про їх стягнення.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 17.07.2025 відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, подавши до суду 15.09.2025 та 20.10.2025 клопотання, в якому просить розгляд справи проводити без участі представника, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 повторно в судове засідання не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомлялась шляхом надсилання судової повістки-повідомлення засобами поштового зв'язку за останньою відомою адресою реєстрації місця проживання, яка не була вручена відповідачу з причин відсутності адресата за вказаною адресою. Додатково судом вживались заходи з повідомлення відповідача шляхом направлення судової повістки про виклик до суду смс-повідомленням та опублікуванням оголошення про виклик до суду на офіційному веб-порталі судової влади України.

Отже, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, відповідач не з'явився в судове засідання та не повідомив про причини неявки, внаслідок чого на підставі ухвали Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.10.2025, враховуючи положення ч. 4 ст. 223, ч. 1 ст. 280 ЦПК України судом прийнято рішення про заочний розгляд справи.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .

Згідно із довідкою для призначення і виплати державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в систему загальнообов'язкового державного соціального страхування № 25 від 25.04.2023, виданою КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», ОСОБА_1 надано державну допомогу у зв'язку із пологами у період з 23.04.2023 до 01.07.2023.

ОСОБА_1 25.09.2023 звернулась до Департаменту соціальної політики ЧМР із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги та компенсацій у зв'язку із вагітністю та пологами та при народженні дитини. В заяві відповідачем зазначено, що вона ознайомлена з тим, що вона зобов'язана повідомити позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату їй соціальної допомоги.

Рішенням позивача від 20.12.2023 ОСОБА_1 призначено допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на період з 01.04.2023 до 30.04.2023 в розмірі 10 320 грн та на період з 01.05.2023 до 30.04.2026 в розмірі 860 грн на кожну дитину.

Рішеннями Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1592 та 1593 від 31.10.2023 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування.

Рішеннями Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1841 та № 1842 від 04.12.2023 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 влаштовано до КНП «Черкаський обласний центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям Черкаської обласної ради» на повне державне утримання строком на 6 місяців.

У зв'язку із вищезазначеними обставинами, рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 26.12.2023 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги про народженні дітей починаючи з 19.12.2023 та визначено переплату з 01.11.2023

Згідно із протоколом індивідуального перерахунку від 26.12.2023 розмір надміру виплачених коштів за період з 01.11.2023 до 31.12.2023 складає 3 440 грн.

Позивачем направлялись відповідачу повідомлення від 08.01.2024, 25.03.2025 та 11.04.2024, у яких зазначалось, що у зв'язку із переплатою останній коштів у розмірі 3 440 грн з метою недопущення стягнення коштів у судовому порядку департамент просить повернути такі кошти у добровільному порядку.

Оскільки до теперішнього часу відповідач в добровільному порядку не повернула надміру виплачену їй допомогу сім'ям з дітьми, то позивач звернувся до суду з даним позовом.

Таким чином, між сторонами існує спір щодо механізму використання коштів державного бюджету, призначених для виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, на підставі Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - порядок), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 29.09.2020, а також регулюються нормами ЦК України.

Надаючи оцінку наданим суду доказам та обставинам спірних правовідносин суд виходить з наступного.

Статтею 1 Конституції України передбачено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

У ст. 46, 48 Конституції України розкриваються деякі елементи соціальної політики держави, якими передбачається, що громадяни мають право на соціальний захист та право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Одним із важливих видів соціальної допомоги, спрямованої на здійснення соціального захисту громадян, які цього потребують, є запровадження державою інституту надання державної соціальної допомоги.

Умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та допомоги при народженні дитини, визначено Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001.

Так, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається непрацюючим жінкам у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць (п.п. 5 п. 7 порядку № 1751), а допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні першої та кожної наступної дитини, яка народилася після 30 червня 2014 р., надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (абз.7 п. 13 порядку № 1751).

За змістом положень п. 13 порядку 1751 виплата допомоги при народженні дитини припиняється, зокрема, у разі тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, уповноважені органи визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї , а також повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення (абз. 2 п. 49 правил № 1751).

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

За обставинами спірних правовідносин судом встановлено, що відповідач не повідомила Департамент соціальної політики Черкаської міської ради про зміну обставин, які впливають на призначення і виплату їй допомоги сім'ями з дітьми, зокрема що її дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування, що мало наслідком безпідставну виплату відповідачу відповідної допомоги.

За таких обставин отримання та використання відповідачем допомоги сім'ям з дітьми у період з 01.11.2023 до 31.12.2023 є неправомірним.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Таким чином, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Отже, враховуючи, що відповідач отримала державну допомогу сім'ям з дітьми без достатньої правової підстави, оскільки її виплата протягом періоду часу з 01.11.2023 до 31.12.2023 здійснювалась через порушення відповідачем свого обов'язку щодо повідомлення позивача про зміну обставин, які впливають на виплату такої допомоги, а відтак обумовлена недобросовісною поведінкою відповідача, внаслідок чого завдано шкоди державному бюджету на суму коштів в розмірі 3 440 грн, то вимоги позивача є цілком правомірними та обґрунтованими.

При цьому варто звернути увагу, що відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, внаслідок чого кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Всупереч вимог ст. 12, 81 ЦПК України відповідачем не надано суду будь-яких заперечень проти позовних вимог та не повідомлено про обставини, які б спростували правомірність заявлених позивачем вимог та встановлені судом обставин спірних правовідносин.

За таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що судові витрати по справі складаються з судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду в сумі 3 028 грн, які відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

На підставі вищевикладеного і керуючись ст.7, 9, 11-13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280, 282 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (ЄДРПОУ 37853109, місцезнаходження за адресою: бульв. Шевченка, 307, м. Черкаси, UA 028201720343160072000079620, код 37853109, банк ДКСУ, м. Київ) надміру виплачені кошти в сумі 3 440 (три тисячі чотириста сорок) грн.

Стягнути із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (ЄДРПОУ 37853109, місцезнаходження за адресою: бульв. Шевченка, 307, м. Черкаси, UA 958201720344250046000079620, код 37853109, банк ДКСУ, м. Київ) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 20.10.2025.

Учасники справи:

Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради, ЄДРПОУ 37853109, місцезнаходження за адресою: бульв. Шевченка, 307, м. Черкаси.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя В.О. Пономар