Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
27 жовтня 2025 року № 520/12783/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бадюков Ю.В., розглянувши в приміщенні суду у м. Харкові в порядку письмового провадження заяву Магди А.М. про відвід судді Ширант А.А. по справі №520/12783/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправної відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Листом заступника начальника Головного управління ДПС у Харківській області - Світлани Подсохи № 110/ЗПІ/20-40-24-13-12 від 14.05.2025 в задоволенні запиту на інформацію від 13 травня поточного року, щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - Сопко Інною Вікторівною відповідних податків на земельні ділянки дата набуття права: 01.12.2016 загальна площа (м2): 70500 та дата набуття права: 17.02.2017 загальна площа (м2): 106746 та доходу від зайняття підприємницькою діяльністю декларант вказала розмір -2668015 грн;
- зобов'язати відповідача за запитом позивача від 13.05.2025 надати інформацію, долучивши копію відповідних платіжних документів, щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - Сопко Інною Вікторівною відповідних податків на земельні ділянки дата набуття права: 01.12.2016 загальна площа (м2): 70500 та дата набуття права: 17. 02.2017 загальна площа (м2): 106746 та доходу від зайняття під-приємницькою діяльністю декларант вказала розмір - 2668015 грн.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Позивач 23.10.2025 подав заяву, в якій просив відвести суддю Харківського окружного адміністративного суду Ширант А.А. від розгляду справи № 520/12783/25. В обґрунтування вказаної заяви зазначив, що провадження у справі № 520/12783/25 відкрито 26.05.2025, суд повинен був розглянути справу протягом 60 днів. Проте, станом на 23.10.2025, справа не розглянута, рішення не прийнято.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду Ширант А.А. від 23.10.2025 визнано заявлений відвід необґрунтованим, а заяву про відвід судді передано для вирішення питання про відвід.
Шляхом автоматичного розподілу, 24.10.2024 заяву про відвід судді Шевченка О.В. передано на вирішення судді Бадюкову Ю.В.
За приписами ч. 8 та ч. 11 ст. 40 КАС України суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. Питання про відвід має бути розглянуто не пізніше двох днів з дня надходження заяви про відвід.
Ознайомившись із заявою про відвід судді та матеріалами справи суддя встановив наступне.
Зі змісту заявленого відводу вбачається, що «Як передбачено ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за пра-вилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
В порушення вказаних вище вимог адміністративна справа №520/12783/25 за позовною заявою моєю до Головного управління ДПС у Харківській області (Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, до цього часу, тобто після спливу вже більше шістдесяти днів із дня відкриття провад-ження у справі не розглянута, чим порушене моє право на доступу до суду.».
Розглянувши зазначену заяву та наведені у ній підстави для відводу, суд відзначає наступне.
Підстави для відводу судді передбачені ст. 36 КАС України, зокрема за п. 4 ч. 1 вказаної статті суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
У висновку №3 Консультативної ради європейських суддів щодо принципів та правил, які регулюють професійну поведінку суддів, зокрема, питання етики, несумісної поведінки та безсторонності, зазначено, що за загальним принципом судді повинні персонально бути повністю звільненими від відповідальності стосовно претензій, що пред'являються їм у зв'язку із здійсненням ними своїх функцій.
Частиною третьою статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Згідно з частиною першою статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31цього Кодексу.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Питання про самовідвід вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
Питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Суд зазначає, що зі змісту доводів, які наведені у заяві про відвід судді Ширант А.А., вбачається, що дана заява не містить підстав для відводу судді, які визначені статтею 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас, суд відзначає, що з врахуванням недостатньої кількості суддів у Харківському окружному адміністративному суді , а саме - з 2017 року по сьогоднішній день, кількість суддів, котрі здійснюють правосуддя та щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці, у т.ч. по догляду за дитиною) зменшилася з 40 до 28.
Водночас, кількість справ з середнього показника у 15 тис. на рік (2017 - 2022 роки) збільшилась до майже 38 тис. тобто більше ніж у 2,5 рази справ рік. Так, за період з січня по вересень 2025 р. у суддів ХОАС на розгляді перебувало 41800 справ і матеріалів.
Отже, розгляд справ поза межами строків, встановлених КАС України відбувається з об'єктивних та незалежних від судді причин:
- зменшення кількості суддів;
- збільшення навантаження через значну кількість справ та матеріалів;
- зміни більшості категорій справ на більш складні;
- нерівномірний розподіл позовних заяв та матеріалів комп'ютерною програмою «Діловодство спеціалізованого суду» на суддів;
- військовий стан в країні;
- робота суддів, складу та апарату суду у зоні бойових дій;
- наявність протягом робочого дня довготривалих повітряних тривог;
- ухвалення та технічне оформлення також у межах кожної конкретної справи рішень згідно заявлених клопотань, заяв або з метою вирішення інших питань у межах кожної справи, та інші обставини, зокрема, але не виключно, заявлення безпідставних відводів, котрі призводять до скорочення часу для розгляду справ та виникнення надмірного навантаження на кожного окремого суддю, що виключає можливість своєчасного розгляду справ в строки, передбачені КАС України, незалежно від їх складності.
Рішенням Вищої ради правосуддя № 3237/0/15-20 від 24.11.2020 рекомендовано Державній судовій адміністрації України та Раді суддів України застосовувати показники середньої тривалості розгляду судових справ при ухваленні рішень та здійсненні заходів з питань організаційного забезпечення діяльності судів. Зі змісту додатку до згаданого рішення убачається, що рекомендований середній час розгляду справ і матеріалів адміністративним судом становить 597 хв. (9 год. 57 хв.), окремих процесуальних питань - 179 хв. (2 год. 59 хв.).
Із наведеного розрахунку убачається, що дотримання засад своєчасності розгляду справи не може не корелювати із кількістю справ у провадженні судді, при цьому, виходячи із розрахункового часу, визначеного Вищою радою правосуддя, кількість розглянутих справ суддею значно перевищує рекомендовані норми, навіть без урахування щорічної відпустки та тимчасової втрати працездатності.
Згідно даних, розмішених на офіційному веб-сайті Ради суддів України https://rsu.gov.ua/oas-2025_2-maps «Інформація про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до місцевих адміністративних судів та орієнтовна нормативна чисельність суддів за даними звітності за І півріччя 2025 року» у Харківському окружному адміністративному суді при цьогорічному навантаженні реальний нормативний час, необхідний для розгляду справ і матеріалів, становить 177732 год. та необхідна чисельність суддів за нормативами при такому навантаженні - 217 суддів.
Як убачається із КП «ДСС», лише за період з 01.01.2025 р. по 27.10.2025 р. на розгляд судді Ширант А.А. надійшло 922 справ та матеріалів.
У зв'язку з цим, наразі судді Харківського окружного адміністративного суду знаходяться в ситуації, в якій вони позбавлені можливості дотримуватися процесуальних строків розгляду справ з об'єктивних причин. Але, не дивлячись на це, більшість справ розглядаються судом в межах розумного строку.
Отже, твердження Магди А.М. про те, що його справу не розглянуто у строк, який перевищує максимальний строк розгляду справи не відповідає принципу пропорційності відносно фактичного навантаження.
Вказане вище не свідчить про сумніви у неупередженості або об'єктивності судді Ширант А.А.
Визначаючись щодо наявності підстав для відводу судді необхідно враховувати, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини наявність безсторонності має визначатись, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, за допомогою суб'єктивного та об'єктивного критеріїв. За суб'єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі.
Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (п. 27, 28 і 30 рішення у справі "Фей проти Австрії" (заява від 24.02.1993 №255), п.42 рішення у справі "Веттштайн проти Швейцарії" (заява №33958/96).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 09.11.2006 у справі "Білуха проти України" зазначено, що "у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу й такий ступінь, що свідчать про небезсторонність суду". Стосовно відводу (як права сторони його ініціювати) вказано, що "особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного". Безумовно, сторони можуть побоюватися, що суддя є небезстороннім, але "вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об'єктивно обґрунтованими".
Отже, не може бути підставою для відводу судді заява, яка містить лише припущення про існування обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності такого судді, не підтверджених жодними належними і допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 10.05.2018 в адміністративній справі №800/592/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 73903174).
З огляду на вказане, суд вважає, що зазначені обставини в обґрунтування заяви про відвід не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами та не свідчать про наявність обґрунтованого сумніву щодо неупередженості та об'єктивності судді Харківського окружного адміністративного суду Ширант А.А. у вирішенні даної адміністративної справи, а тому заява про відвід не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями статей 36, 39, 40, 248, 256 КАС України, суддя, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Ширант А.А. по справі №520/12783/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Повна ухвала складена 27.10.2025 р.
Суддя Бадюков Ю.В.