Справа № 356/778/25
Номер провадження 2/373/1710/25
про передачу справи на розгляд іншому суду
(за підсудністю)
27 жовтня 2025 року м. Переяслав
Суддя Переяславського міськрайонного суду Київської області Залеська А.О.,
розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СВЕА ФІНАНС» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості,
установив:
22.10.2025 до Переяславського міськрайонного суду Київської області згідно ухвали судді Баришівського районного суду Київської області від 22.09.2025 надійшли матеріали справи за позовом ТОВ «СВЕА ФІНАНС» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості за Договором №76376355 від 09.12.2023 у розмірі 20850,00 грн та 2422.40 грн судового збору.
Згідно вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини в справі «Сокуренко і Стригун проти України" (п. 24 рішення від 20.07.2006 року; заяви № 29458/04 та № 29465/04) вказав, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Згідно зі ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципом територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
За загальним правилом ч.1 ст. 27 ЦПК позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Територіальна підсудність місцевих судів загальної юрисдикції визначається у відповідності до адміністративно-територіального устрою України.
Згідно зі ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна республіка Крим, області, райони, міста, райони у містах, селища і села.
Юрисдикція Переяславського міськрайонного суду Київської області поширюється на місто Переяслав та на колишній Переяслав-Хмельницький район.
Згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру, отриманої на електронний запит суду від 24.10.2025, відповідач ОСОБА_1 з 10.01.2022 зареєстрований по АДРЕСА_1 .
До набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, село Леляки входило до адміністративно-територіальних меж Баришівського району, а після надбання чинності цією постановою (з 19.07.2020) - до Бориспільського району Київської обл.
До прийняття Верховною Радою України згаданої постанови у процесі реформи місцевого самоврядування розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 за №715-р були визначені адміністративні центри територіальних громад та затверджено території територіальних громад, які об'єднались у відповідності до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» з визначенням відповідного адміністративного центру новоствореної територіальної громади - населеного пункту, де розміщується сільська рада та її виконавчий комітет.
Внаслідок таких змін у місцевому самоврядуванні село Леляки увійшло до Студенківської об'єднаної територіальної громади з адміністративним центром - село Студеники, яке знаходилось в межах Переяслав-Хмельницького району.
Водночас, входження села Леляки Баришівського району до територіальної громади з адміністративним центром (органом управління) у селі Студеники Переяслав-Хмельницького району не потягло за собою зміни адміністративно-територіального устрою та меж Переяслав-Хмельницького району, оскільки внесення відповідних змін належить до компетенції Верховної Ради України.
Тож, село Леляки Баришівського району хоч і увійшло до Студенківської територіальної громади, більшість населених пунктів якої належали до Переяслав-Хмельницького району, однак залишалось в адміністративно-територіальних межах Баришівського району до набрання чинності Постановою ВР України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX.
У цьому контексті суд зауважує, що територіальна громада та її адміністративний цент не є тотожним поняттю «адміністративно-територіальний устрій в Україні» та його складовим одиницям, на які поширюється юрисдикція того чи іншого суду. Об'єднання/створення територіальної громади не визначає і не змінює адміністративно-територіального устрою в Україні!
У відповідності до п. 3-1 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Матеріали справи свідчать про те, що представник позивача за довіреністю Паладич А. подала вищевказаний позов 18.08.2025 до Березанського міського суду Київської області, де здійснено її реєстрацію та присвоєно Єдиний унікальний номер судової справи 356/778/25.
Ухвалою судді Березанського міського суду Київської області від 22.08.2025 цивільну справу № 356/778/25 передано за підсудністю до Баришівського районного суду Київської області, оскільки суддею при відкритті провадження було встановлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований по АДРЕСА_1 .
З урахуванням наведених вище мотивів слідує висновок, що суддя Баришівського районного суду Київської області, отримавши справу з Березинського міського суду Київської області, помилково своєю ухвалою від 22.09.2025 скерував відповідну справу до Переяславського міськрайонного суду Київської області.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 3 цієї статті, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 31, ч.9 ст. 187 ЦПК України,
постановив:
Цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СВЕА ФІНАНС» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованостіпередати за підсудністю до Баришівського районного суду Київської області (Баришівка, Київська область, 07500).
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Передача справи на розгляд іншого суду здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження.
Суддя А.О. Залеська