Справа № 368/1525/25
2-о/368/63/25
Рішення
Іменем України
"27" жовтня 2025 р. Кагарлицький районний суд Київської області в складі:
Головуючий суддя - Закаблук О.В.
Присяжні - Салій В.П.
Широкоступ О.В.
При секретарі судового засідання - Токовенко Н.О.
За участі:
Заявник - ОСОБА_1
Представник заявника - адвокат Матюшенков Д.В.
- розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицька міська рада Обухівського району Київської області, як орган опіки та піклування, - про встановленя опіки та піклування, суд, -
04.09.2025 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицька міська рада Обухівського району Київської області, як орган опіки та піклування, - про встановленя опіки та піклування, в прохальній частині якої заявник просить суд винести судове рішення, на підставі якого:
1. Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), - опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП НОМЕР_2 ).
Свої вимоги, викладені в прохальній частині заяви, заявник ОСОБА_1 обгрунтовує наступними обставинами та нормами права:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Заявник), є рідним онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Факт родинних стосунків між ним та ОСОБА_3 підтверджується наступними документами: свідоцтвом про моє народження Заявника; свідоцтвом про народження батька Заявника; свідоцтвом про шлюб ОСОБА_4 ..
Через свій психічний стан ОСОБА_3 не може усвідомлювати значення своїх дій керуватися ними.
Інші кровні родичі ОСОБА_3 , окрім Заявника є його батько ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є особою пенсійного віку та брат Заявника, - ОСОБА_6 .
Чоловік ОСОБА_3 - ОСОБА_7 , помер у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Починаючи з 2007 року, Заявник постійно проживає з бабусею за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою старости Халчанського старостівського округу від 12.11.2024 року № 91.
Згідно акту про встановлення факту проживання, що виданий старостою Халчанського старостівського округу від 02.11.2020 року, Заявник проживає разом із бабусею ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 та здійснюю догляд за бабусею.
Відповідно до акту обстеження сім'ї від 25.12.2023 року № 5, встановлено, що Заявник надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_4 .
Згідно акту про встановлення факту здійснення догляду, що виданий старостою Халчанського старостівського округу від 12.11.2024 року, ОСОБА_3 потребує постійного догляду, який він здійснює.
Відповідно до п. 14 постанови КМУ від 23.09.2020р. № 859, про затвердження Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (далі - Порядок), Кагарлицькою міською радою від 28.12.2023 року було прийнято рішення про призначення мені компенсації, як особі, що надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Згідно п.1 Порядку, останній встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями: невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Згідно висновків, що надані КНП "Кагарлицька багатопрофільна лікарня", від 19.12.2023 року та від 11.11.2024 року, про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду не непрофесійній основі, у ОСОБА_3 наявні когнітивні порушення.
Згідно рішень про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 28.12.23р. та 16.12.24р., Заявник отримує компенсацію, так як надаює послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_4 .
Згідно висновку лікарської комісії від 14.03.25 року ОСОБА_3 потребує стороннього догляду.
Таким чином, наразі піклуванням своєї бабусі займаюся виключно Заявник.
Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 11.04.25р. у справі № 368/1808/24:
- визнано недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (рнокпп: НОМЕР_2 ), місце проживання: АДРЕСА_1 ;
- встановлено опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (рнокпп: НОМЕР_2 ), місце проживання: АДРЕСА_1 .
З подання опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради від 03.07.2025 про доцільність призначення опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 вбачається, наступне: "На розгляд опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради надійшли заява від ОСОБА_1 про видачу подання про доцільність призначення його опікуном над недієздатною бабусею ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 11.04.2025 року була визнана недієздатною особою та такою, що потребує опіки.
ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Оскільки ОСОБА_2 потребує встановлення над нею опіки для захисту її прав та інтересів, а ОСОБА_1 є онуком недієздатної, проживає разом з нею та виявив бажання здійснювати обов'язки опікуна.
Інші особи, які б виявили бажання встановити опіку, невідомі.
Відповідно до ст. 55, 63 Цивільного кодексу України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Враховуючи вищевикладене та керуючись нормами Цивільного кодексу України, Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 р. N° 34/166/131/88 «Про затвердження Правил опіки та піклування», орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради визнає доцільним призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ".
Виконавчий комітет Кагарлицької міської ради від 07.07.2025 № 1607- 102 "Про затвердження Подання про доцільність призначення опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ", своїм рішенням вирішив:
1. Затвердити подання опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради від 03.07.2025 про доцільність призначений опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
2. Рекомендувати призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка потребує встановлення над нею опіки для захисту її прав та інтересів.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цивільним кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров'я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до ст. З Закону України "Про психіатричну допомогу", кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 зазначеного Закону, визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам'яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов'язаних зі станом її психічного здоров'я (ч. 1 ст. 7 Закону).
Згідно ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч.І ст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Частиною 1 ст. 60 ЦК України передбачено, шо суд встановлює опіку над Фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Стаття 63 ЦК передбачає, що опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічними, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Керуючись ст.ст. 36, 59, 60, 63 ЦК України, ст. 293 ЦПК України, - заявник просить задовольнити вимоги, викладені в прохальній частині заяви.
04.09.2025 року автоматизованою системою документообігу суду на підставі п. 15.4) Перехідних Положень ЦПК України для розгляду даної справи по суті був визначений суддя Кагарлицького районного суду Київської області Закаблук О.В., присяжні - Салій Володимир Петрович, Широкоступ Олександр Васильович, присвоєно, - справа № 368/1525/25, провадження № 2 - о/368/63/25.
06.10.2025 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 293 - 300 ЦПК України винесено ухвалу, на підставі якої:
1. Відкрито провадження у справі.
2. Призначено справу в порядку окремого провадження до слухання в судовому засіданні на 09 год. 00 хв. 24 жовтня 2025 року.
У судовому засіданні, яке відбулося 24.10.2025 року, - заявник, - ОСОБА_1 , - вимоги, викладені в заяві, - підтримав, та просив їх задовольнити.
У судовому засіданні, яке відбулося 24.10.2025 року, - представник заявника, - адвокат Матюшенков Д.В., - вимоги, викладені в аяві, - підтримав та просив їх задовольнити.
Вимоги, викладені в прохальній частині заяви, - представник заявника обгрунтовував обставинами справи, та нормами права, які викладені в мотивувальній частині заяви, та які викладені судом в повному обсязі, вище по тексту в мотивувальній частині даного рішення.
В судове засідання, яке відбулося 24.10.2025 року, представник заінтересованої особи, - Кагарлицької міської ради Київської області, як органу опіки та піклування, - в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся судом належним чином про день, час та місце слухання справи.
Суд визнав за можливе провести судове засідання за відсутності представника заінтересованої особи, так як в матеріалах справи міститься подання опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради від 03.07.2025 року «Про доцільність призначення опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Згідно вищевказаного подання, - заінтересована особа, - Кагарлицька міська рада, як орган опіки та піклування, - визнає за доцільне призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , - опікуном над недієздатною особою, - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто, - вищевказаний факт суд сприймає як погодження заінтересованої особи з вимогами, викладеними в заяві ОСОБА_1 .
Суд, вислухавши заявника, представника заявника, які вимоги, викладені в прохальній частині заяви - підтримали, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення вимог, викладених в прохальній частині заяви, - шляхом винесення судового рішення, як окремого процесуального документу, обгрунтовуючи своє рішення наступним.
Підсудність.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України спрпави окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за вийнятоком положень щодо змагальноств та меж судового розгляду. Інгші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч. 1 ст. 295 ЦПК України заява про визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі, - за місцезнаходженням цього закладу.
Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Отже, з огляду на положення ч. 3 ст. 294, ч. 1 ст. 295, ч. 1 ст. 300 ЦПК України, - підсудність в даній категорії справ визначається за павилами, які передбачені ч. 1 ст. 295 ЦПК України.
Як вбачається з матеріалів справи, - особа, у відношенні якої вирішується питання про призначення над нею опікуна, - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , - зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Що стосується тієї обставини, що с. Халча Київської області, - наразі відноситься до Обухівського району, а справа слухається не в Обухіському районному суді Київської області, а в Кагарлицькому районному суді Київської області, то суд зазначає наступне:
Пунктом 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-ІХ, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, запровадженого Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про затвердження воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807/ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», - с. Халча, - відноситься до Обухівського району Київської області.
Разом з тим, відповідно до роз'яснення наданого Радою Суддів України, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно - територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, - місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою, а так як с. Халча - раніше входило до складу Кагарлицького району Київської області, - то дану справу слід слухати в Кагарлицькому районному суді Київської області.
Відповідно, враховуючи предмет розгляду даної справи (призначення опікуна), враховуючи місце реєстрації та фактичного проживання фізичної особи, у відношенні якої вирішується питання про призначення над нею опікуна, та враховуючи положення ч. 3 ст. 294, ч. 1 ст. 295, ч. 1 ст. 300 ЦПК України, - дана справа підсудна Кагарлицькому районному суду Київської області, - як суду першої інстанції загальної юрисдикції.
Фактичні обставини справи.
- Заявником по даній справі є фізична особа, - ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець село Халча Кагарлицького району Київської області, громадянин України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий 17 вересня 2004 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за аресою: АДРЕСА_2 .
Заявник по справі, - ОСОБА_1 , - є рідним онуком особи, відносно якої вирішується питання призначення над нею опіки, - ОСОБА_2 .
Вищевказаний факт підтверджено належними та допустимими доказами:
- свідоцтвом про народження ОСОБА_5 (рідного сина ОСОБА_8 , - особи, у відношенні якої вирішується питання встановлення над нею опіки) серії НОМЕР_5 , яке видане 9 червня 1965 року Халчанською сільською радою Кагарлицького району Київської області, в якому зазначено, що ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 в с. Зікрачі Кагарлицького району Київської області.
В графі «мати» зазначена ОСОБА_8 , - особа, у відношенні якої вирішується питання про встановлення над нею опіки.
- свідоцтвом про народження заявника ОСОБА_1 (заявника по справі) серії НОМЕР_6 , яке видане 16 квітня 1988 року Халчанською сільською радою Кагарлицького району Київської області, в якому зазначено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_9 в с. Халча Кагарлицького району Київської області.
В графі «Батько» зазначений ОСОБА_5 , - який є рідним сином ОСОБА_2 , отже, - ОСОБА_1 є рідним онуком ОСОБА_2 , - особи, у відношенні якої вирішується питання про встановлення над нею опікуна.
- заінтересованою особою в даній справі є - юридична особа, - Кагарлицька міська рада Київської області, як орган опіки та піклування, адреса: 09201, Київська область, Обухівський район, м. Кагарлик, пл. Незалежності, буд. 1;
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм матеріального та процесуального права:
- Як вбачається з матеріалів справи, -
- Заявник ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), - є рідним онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - особи у відношенні якої вирішується питання про призначення їй опікуна.
Через свій психічний стан ОСОБА_9 , - не може усвідомлювати значення своїх дій керуватися ними.
Інші кровні родичі ОСОБА_10 , окрім Заявника є:
- рідний син ОСОБА_2 , та рідний батько заявника, - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є особою пенсійного віку;
- брат Заявника, - ОСОБА_6 .
Чоловік ОСОБА_3 - ОСОБА_7 , помер у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Як вбачається з належних та допустимих доказів, - починаючи з 2007 року, Заявник ОСОБА_1 , - постійно проживає з бабусею, - ОСОБА_2 , - за адресою: АДРЕСА_1 .
Вищевказаний факт підтверджується довідкою старости Халчанського старостівського округу від 12.11.2024 року № 91.
Згідно акту про встановлення факту проживання, що виданий старостою Халчанського старостівського округу від 02.11.2020 року, Заявник проживає разом із бабусею ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 та здійснюю догляд за бабусею.
Відповідно до акту обстеження сім'ї від 25.12.2023 року № 5, встановлено, що Заявник надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_4 .
Згідно акту про встановлення факту здійснення догляду, що виданий старостою Халчанського старостівського округу від 12.11.2024 року, - ОСОБА_3 потребує постійного догляду, який здійснює заявник, - ОСОБА_1 .
Згідно п. 14 постанови КМУ від 23.09.2020 р. № 859, «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», (далі - Порядок), - Кагарлицькою міською радою Обухівського району Київської області було прийнято рішення від 28.12.2023 року про призначення заявнику ОСОБА_1 компенсації, як особі, що надає соціальні послуги з догляду ОСОБА_2 , - на непрофесійній основі.
Згідно п.1 Порядку, останній встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями: невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Згідно висновків, що надані КНП "Кагарлицька багатопрофільна лікарня", від 19.12.2023 року та від 11.11.2024 року, про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду не непрофесійній основі, у ОСОБА_11 - наявні когнітивні порушення.
Згідно рішень про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 28.12.23р. та 16.12.24р., Заявник отримує компенсацію, так як надаює послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_4 .
Згідно висновку лікарської комісії від 14.03.25 року ОСОБА_9 , - потребує стороннього догляду.
Таким чином, наразі піклуванням своєї бабусі займаюся виключно Заявник.
Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 11.04.25р. у справі № 368/1808/24:
- визнано недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (рнокпп: НОМЕР_2 ), місце проживання: АДРЕСА_1 ;
- встановлено опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (рнокпп: НОМЕР_2 ), місце проживання: АДРЕСА_1 .
З подання опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради від 03.07.2025 про доцільність призначення опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 вбачається, наступне:
- "На розгляд опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради надійшли заява від ОСОБА_1 про видачу подання про доцільність призначення його опікуном над недієздатною бабусею ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 11.04.2025 року була визнана недієздатною особою та такою, що потребує опіки.
ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Оскільки ОСОБА_2 потребує встановлення над нею опіки для захисту її прав та інтересів, а ОСОБА_1 є онуком недієздатної, проживає разом з нею та виявив бажання здійснювати обов'язки опікуна.
Інші особи, які б виявили бажання встановити опіку, невідомі.
Відповідно до ст. 55, 63 Цивільного кодексу України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Враховуючи вищевикладене та керуючись нормами Цивільного кодексу України, Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 р. N° 34/166/131/88 «Про затвердження Правил опіки та піклування», орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради визнає доцільним призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ".
Виконавчий комітет Кагарлицької міської ради від 07.07.2025 № 1607- 102 "Про затвердження Подання про доцільність призначення опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ", своїм рішенням вирішив:
1. Затвердити подання опікунської ради при виконавчому комітеті Кагарлицької міської ради від 03.07.2025 про доцільність призначений опікуна над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
2. Рекомендувати призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка потребує встановлення над нею опіки для захисту її прав та інтересів.
Застосування до вищевказаних обставин справи норм права:
- Згідно ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
- Згідно ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цивільним кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров'я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до ст. З Закону України "Про психіатричну допомогу", кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Стаття 1 зазначеного Закону, визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам'яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку. При цьому діагноз психічного розладу не може базуватися на незгоді особи з існуючими в суспільстві політичними, моральними, правовими, релігійними, культурними цінностями або на будь-яких інших підставах, безпосередньо не пов'язаних зі станом її психічного здоров'я (ч. 1 ст. 7 Закону).
Згідно ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно ч. 1 ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
- Згідно ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над Фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
- Згідно ст. 63 ЦК опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічними, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч. 2 ст. 63 Цивільного кодексу України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Отже, що стосується встановлення опіки та призначення опікуном над недієздатною особою саме ОСОБА_1 , то дане рішення суд обґрунтовує наступним:
- Як встановлено судом:
1. заявник ОСОБА_1 є рідним онуком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження;
2. Інших осіб близького споріднення, які можуть бути опікуном ОСОБА_2 , окрім заявника, - ОСОБА_1 , - не має, так як судом в судовому засіданні встановлено, що чоловік ОСОБА_2 , - ОСОБА_7 - помер ще у 2000 році, рідний син - ОСОБА_5 , - не бажає бути опікуном своєї матері, так як він пенсіонерЮ, похилого віку, а тому не має фізичної змоги здійснювати догляд за матір'ю, брат заявника, - відмовився від опікунства над своєю бабусею.
3. Заявник ОСОБА_1 вже понад три роки - піклується про ОСОБА_2 , здійснює за нею постійний нагляд, оскільки через свій психічний стан ОСОБА_2 , - не може усвідомлювати значення своїх дій та керуватися ними.
3. Відповідно, судом встановлено в судовому засіданні, що інших родичів першого споріднення, та інших осіб, які б відповідали критеріям опікуна над ОСОБА_2 , окрім як заявник, - ОСОБА_1 , - немає.
Заявник, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - має бажання та можливість дбати про свою рідну бабусю (яка визнана ув установленому законом порядку - недієздатною), має можливість створювати необхідні побутові умови, забезпечувати її доглядом та лікуванням, більше того, - він офіційно здійснює за небю догляд, а саме, - надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Інших осіб, які виявили б бажання встановити опіку над ОСОБА_2 , - судом в судовому засіданні, - не встановлено.
Згідно положень ст. 55, 63 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що заявник, - ОСОБА_1 , - є рідним онуком особи, щодо якої вирішується питання про призначення над нею опікуна, - ОСОБА_2 , при цьому судом встановлено той факт, що заявник по даній справі, - ОСОБА_1 , - опікується вже понад три роки над ОСОБА_2 , займається лікуванням, окрім того, - ОСОБА_1 на обліку в лікаря - нарколога та в лікаря - психіатра не перебуває, відомостей про судимості у його відношенні - в матеріалах справи - немає, не перебуває під слідством, по місцю проживання характеризується позитивно, за станом здоров'я може здійснювати догляд за хворою рідною сестрою.
Всі вищевказані факти, на думку суду, - підтверджені належними та допустимими доказами, які судом приведено вище.
Згідно ч, 1 ст. 41 Цивільного кодексу України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно ч. 1 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Отже, оскільки заявник, - ОСОБА_1 , - відповідає вимогам, які ставляться законом для опікуна, а саме, - повна дієздатність та родинність відносин з підопічним, (рідний онук), відсутність негативних чинників (як - то, - судимість, перебування на обліках в лікарів психіатра, нарколога, негативна характеристика по місцю проживання, тощо), - суд приходить до висновку щодо призначення заявника, - ОСОБА_1 опікуном над особою, яку рішенням суду визнано недієзданою, - опікуном над ОСОБА_2 .
Главою 2 ЦПК України врегульовано порядок розгляду судом справ саме про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Отже, - суд розглянув дане цивільне провадження в порядку окремого провадження, - розглянув в порядку, який визначено для справ даної категорії, - справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1 ст. 293 ЦПК України).
Згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Враховуючи вищевикладене, керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним від 28 березня 1972 р. (зі змінами від 29 листопада 1974 р., від 24 квітня 1981 р., від 30 березня 1984 р., від 25 грудня 1992 р. і від 25 травня 1998 р.), ст.ст. 39, 40, 41, 63 Цивільного кодексу України ст.ст. 295, 296, 298 - 300 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Кагарлицька міська рада Обухівського району Київської області, як орган опіки та піклування, - про встановленя опіки та піклування, - задовольнити.
Встановити опіку над недієздатною фізичною особою, - ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою село Зікрачі Кагарлицького району Київської області, громадянкою України, паспорт громадянки України серії НОМЕР_7 , виданий 16 липня 1996 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ), (яка визнана недієздатною на підставі Рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 11 квітня 2025 року в справі № 368/1808/24, провадження № 2 - о/368/15/25, - рішення набрало законної сили 16.05.2025 року), та, при цьому, -
- призначити її опікуном фізичну особу, - рідного онука, - ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця село Халча Кагарлицького району Київської області, громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий 17 вересня 2004 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за аресою: АДРЕСА_2 ).
Копію рішення надіслати:
1. Органу опіки та піклування, - Кагарлицькій міській раді Обухівського району Київської області;
2. Органу ведення Державного реєстру виборців - за місцем ресєтрації та проживання ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України може бути подана протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
На підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі п. 1 ч. 2 ст. 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно ч. 1 ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно п. 15.5) Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідний суд, а матеріали справи витребовуються на надсилаються судом за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду на підставі ухвали, яка оскарженню не підлягає.
Відповідно, дане рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з моменту проголошення до Апеляційного суду Київської області через Кагарлицький районний суд Київської області, а учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, - протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 27.10.2025 року.
Головуючий Суддя: О.В. Закаблук
Присяжні: В.П. Салій
О.В. Широкоступ