"27" жовтня 2025 р. Справа № 363/5663/25
27 жовтня 2025 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Котлярова І.Ю. розглянувши заяву адвоката Дзюби Лілії Вячеславівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про повернення судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Вишгородський відділ державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення №795 від 08.05.2025 року,-
До Вишгородського районного суду Київської області через підсистему «Електронний суд» надійшла заява адвоката Дзюби Лілії Вячеславівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про повернення судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Вишгородський відділ державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення №795 від 08.05.2025 року. Відповідно до вказаної заяви, остання просить сформувати електронне подання для повернення сплаченого судового збору.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 року.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Судом встановлено, що у провадженні суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Вишгородський відділ державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови про адміністративне правопорушення №795 від 08.05.2025 року.
Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 07.10.2025 року вказану позовну заяву повернуто позивачу ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 123 КАС України.
З платіжної інструкції №2.325695149.1 від 25.09.2025 року вбачається, що платник: ОСОБА_2 , фактичний платник: ОСОБА_1 ; призначення платежу: 101 3051415499, судовий збір за позовом ОСОБА_3 , Вишгородський районний суд; сплачена сума - 605,60 грн.
Враховуючи викладене, а також те, що питання про повернення судового збору ухвалою суду від 07.10.2025 року не вирішувалося, суд приходить до висновку, що сума судового збору сплачена ОСОБА_1 при подачі позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, підлягає поверненню.
Щодо формування електронного подання про повернення судового збору, суд зазначає наступне.
З 07.01.2025 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233. Згаданим наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».
Так, пунктом 3 Розділу I Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182, визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення платіжних інструкцій для здійснення внутрішніх операцій.
Згідно з абзацом 1 пункту 5 Розділу I Порядку №787 повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства (абзац 2 пункту 5 Розділу I Порядку №787).
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Розділу I Порядку заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Згідно з абзацом 9 пункту 5 Розділу I Порядку №787 разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
За вказаних обставин, суд роз'яснює заявнику, що для реалізації вказаної ухвали суду, заявнику необхідно звернутись з відповідною заявою до Вишгородського районного суду Київської області за процедурою, визначеною Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233 (в редакції від 07.01.2025).
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що заяву адвоката Дзюби Лілії Вячеславівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про повернення судового збору слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 132, 241-243, 248, 256, 294, 295 КАС України суд,-
Заяву адвоката Дзюби Лілії Вячеславівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про повернення судового збору - задовольнити частково.
Повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (платіжна інструкція №2.325695149.1 від 25.09.2025 року, код документа 8392-0630-2116-0190; платник: ОСОБА_2 , фактичний платник: ОСОБА_1 ; отримувач: ГУК у Київ.обл/Вишгород. міс/22030101; ЄДРПОУ: 37955989; призначення платежу: 101 3051415499, судовий збір за позовом ОСОБА_3 , Вишгородський районний суд; сплачена сума - 605,60 грн.).
У задоволенні заяви в іншій частині - відмовити.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя І.Ю. Котлярова