Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
провадження №2-а/279/77/25
Справа № 279/5558/25
21 жовтня 2025 року м.Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Гонцовською Л.В., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені термінову адміністративну справу №279/5558/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Позивач звернувся з позовом до відповідача зазначивши, що 12.08.2025 року його було зупинено особами, які були одягнуті в військову форму, та попросили надати документи, які посвідчують його особу. На запитання, кому повинен надати документи для перевірки, йому повідомили, що немає значення, так як в даний час введено військовий стан та вони мають право перевіряти всіх підозрілих осіб. Так, позивачем було надано паспорт громадянина Білорусі, посвідку на постійне проживання, видану на його ім'я. Після цього, не пояснюючи причин, із застосуванням фізичної сили, його було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Протримавши певний час в коридорі, до його вийшов, як в подальшому з'ясувалося працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , який почав примушувати визнати той факт, що він повинен подати документи та вступити до Збройних сил України, так як це зробили інші громадяни. В подальшому майором ОСОБА_2 відносно позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. Відповідно до протоколу слідує, що 09.03.2025 року в умовах особливого періоду не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 по повістці, надісланій засобами поштового зв'язку. При складанні протоколу позивач заявив, що має право на адвоката, але ОСОБА_2 відмовив в участі адвоката, мотивуючи це тим, що під час воєнного стану адвокатам заборонено приймати участь з даній категорії справ. В подальшому позивачу було вручена повістка №3/1228 про явку на 19.08.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 на розгляд справи. Прибувши до ТЦК 19.08.2025 року, адвокатом, з яким ним було укладено угоду на розгляд справи, було надано договір про надання правової допомоги та ордер, але ніякого розгляду справи не було. Копія постанови від 20.08.2025 року була отримана на адвокатський запит 02.09.2025 року через поштове відділення м.Коростень. Згідно постанови №3/1228 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та провадження у справі закрито на підставі ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням строку давності накладення адміністративного штрафу. Прийняте рішення оскаржується в повному обсязі, так як не згоден з ним. Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення. Працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 всі ці вимоги закону проігнорував, причина складання протоколу невідома, вважає це є некомпетентність чи зловживання правами працівника ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 , як громадянин іншої держави, не є військовослужбовцем, резервістом, тому правила військового обліку на нього не поширюються. Водночас, жодних доказів на підтвердження того, що в порядку статті 22 Закону України «Про мобілізацій у підготовку та мобілізацію» отримував виклик і не прибув у призначений час до ІНФОРМАЦІЯ_1 для ознайомлення не надано.
Просив визнати протиправною та скасувати постанову, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_3 по справі про адміністративне правопорушення №3/1228 від 20.08.2025 року, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, справу закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору за подання позову.
Представник позивача подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, розгляд справи провести без їх участі.
Відповідач про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов, заперечень, клопотань не подав.
Судом встановлено, що постановою №3/1228 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_4 від 20.08.2025 року ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрито на підставі ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням строку давності накладення адміністративного стягнення.
Так, відповідно до диспозиції ч.1 статті 210-1 КУпАП відповідальність настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вказана норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
За змістом ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Відповідно до ч.6 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у випадках, передбачених законом, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, можуть у добровільному порядку (за контрактом) проходити військову службу Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з положеннями ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з ч.1 ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Порядок складання ІНФОРМАЦІЯ_1 протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення визначено Наказом МОУ від 01.01.2024 №3, яким затверджено відповідну відомчу Інструкцію, згідно п.2 розділу 1 "Загальні положення" якої визначено, що уповноважені особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, яким надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, визначаються наказами керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Позивач посилається як на обставину неправомірного притягнення його до відповідальності на той факт, що він як громадянин іншої держави не є військовослужбовцем, резервістом, тому правила військового обліку на нього не поширюються, жодних повісток не отримував та доказів на підтвердження отримання ним виклику і неприбуття у призначений час до ТЦК та СП не надано, з рішенням якого не погодився та на даний час оскаржує.
Так, за приписами частини першої статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В постанові про адміністративне правопорушення зазначено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , отримавши повістку начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до змісту якого 09.03.2025 року об 14.00 год. він був зобов'язаний з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що за адресою АДРЕСА_1 . Маючи обов'язок з'явитися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_6 , гр. ОСОБА_1 у визначений день та час до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Лугини), за вказаною адресою не з'явився, чим порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП. На розгляд справи громадянин ОСОБА_1 з'явився. Дослідивши матеріали справи, було встановлено, що відповідно до п.7 ст.38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП підвідомчих до розгляду територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Встановлено, що протоколом про адміністративне правопорушення від 12.08.2025 року ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, однак граничний термін притягнення до адміністративної відповідальності сплив. Оскільки, відповідно до зазначеного протоколу адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було вчинено 09.03.2025 року, то строк давності накладення адміністративного стягнення, передбачений абз.7 ст.38 КУпАП, закінчився 09.08.2025 року. Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , закрито на підставі ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням строку давності накладення адміністративного стягнення.
Однак, враховуючи що ОСОБА_1 є громадянином іншої держави, тому на нього не проширюються норми законодавства щодо військової служби та військового обов'язку, тому він не є суб'єктом адміністративної відповідальності за ст.210-1 КУпАП, тому порушення відносно нього провадження у справі про адміністративне правопорушення є протиправним.
З урахуванням наведеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підтаві викладеного, керуючись ст.243-246, 286 КАС України,
Позовні вимоги задовольнити.
Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 полковника ОСОБА_5 від 20.08.2025 року №3/1228 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.210-1 ч.3 КУпАП визнати протиправною та скасувати, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_7 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Представник позивача: Антонюк Віктор Олександрович, адреса: АДРЕСА_3 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №2706/10 від 28.10.2004 р., видане Київською обласною КДКА.
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце знаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Суддя Волкова Н.Я.