Справа № 296/11123/25
1-кп/296/968/25
Іменем України
27 жовтня 2025 рокум .Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглядаючи у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №62023100140000554 від 01.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, -
Прокурор Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону звернувся до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №62023100140000554 від 01.11.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, оскільки останній має намір добровільно повернутись військову службу до іншої військової частини.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , 01.03.2022 року призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 на військову службу за призовом під час мобілізації.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 130 від 12.08.2022 року старшого солдата ОСОБА_4 зараховано до списків особового складу військової частини на всі види забезпечення та призначено на посаду командира взводу 4 роти резерву солдатського складу військової частини НОМЕР_1 .
У відповідності до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із. зазначенням строку дії цих обмежень.
Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.
У разі прийняття рішення щодо необхідності введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через засоби масової інформації або оприлюдненню в інший спосіб.
У разі оголошення указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Верховна Рада України збирається на засідання у дводенний строк без скликання та розглядає питання щодо затвердження указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у порядку, встановленому Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України.
У разі оголошення указу Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності зобов'язані сприяти негайному прибуттю народних депутатів України на засідання Верховної Ради України та здійсненню їхніх повноважень.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України, офіційно оприлюднюється разом із законом щодо затвердження такого указу Президента України та набирає чинності одночасно з набранням чинності таким законом.
Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджено Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, на всій території України введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який станом на 29.05.2023 припинений або скасований не був.
Згідно ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Демобілізація - комплекс заходів спрямованих, крім іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України на організацію і штати мирного часу.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про демобілізацію приймає Президент України.
Так, солдат ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, відповідно до вимог ст. ст. 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свої навички і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, у разі потреби відлучитися в межах розташування військової частини (підрозділу) запитати дозволу в командира відділення, а після повернення доповісти йому про прибуття, розподіляти час у військовій частині протягом доби і протягом тижня згідно з розпорядком дня, встановленого командиром (начальником).
Відповідно до вимог ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Так, старший солдат ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, перебуваючи на посаді командира взводу 4 роти резерву солдатського складу військової частини НОМЕР_1 , в порушення вимог ст. ст. 11, 16, 40, 49, 128, 200 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, діючи з прямим умислом, з особистих мотивів та з метою тимчасово ухилитись від військової служби, без дозволу відповідних командирів (начальників) та без поважних причин, в умовах воєнного стану, 22.04.2023 року вибув згідно направлення №1620 від 22.04.2023 року на консультацію до Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» та 24.04.2023 року до місця дислокації військової частини не повернувся, тим самим не з'явився на службу до розташування військової частини НОМЕР_1 , з пункту тимчасової дислокації підрозділу АДРЕСА_1 та проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його із виконанням службових обов'язків до 29.04.2024 року, коли прибув до Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону за адресою: вул. Дмитра Донцова, 20, в м. Житомир, Житомирської області, чим закінчив вчинення злочину.
За час відсутності у військовій частині НОМЕР_1 ОСОБА_4 обов'язки військової служби не виконував, перебуваючи поза межами військової частини, правоохоронні органи або органи державної влади про свою належність до військової служби, про вчинене ним нез'явлення вчасно на службу до військової частини НОМЕР_1 та причини не повідомляв та проводив час на власний розсуд.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у нез'явленні вчасно на службу без поважним причин військовослужбовцем, тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з викладених підстав, просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, а кримінальне провадження закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Підозрюваний в судовому засіданні повідомив, що він згоден на звільнення від кримінальної відповідальності, просив клопотання прокурора задовольнити, повідомив суду, що бажає проходити військову службу, на що надав письмову згоду.
Суд, заслухавши думку прокурора, підозрюваного, які просили клопотання задовольнити, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 5 ст. 401 КК України особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Відповідно до абзацу другого частини 2 ст. 286 КПК України у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
29.09.2025 підозрюваний ОСОБА_4 , який вперше вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 407 КК України, звернувся з клопотанням про звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття даного кримінального провадження на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, а також надав письмову згоду на це.
Крім того, отримано згоду командира військової частини НОМЕР_2 про продовження проходження подальшої військової служби підозрюваним ОСОБА_4 у військовій частині НОМЕР_2 .
Враховуючи те, що обвинувачений ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності за статтями 407, 408 КК України не притягувався, добровільно висловив своє бажання продовжити військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , за наявною письмовою згодою командира військової частини НОМЕР_2 про проходження підозрюваним військової служби у цій частині, суд доходить висновку про можливість звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 407 КК України.
При цьому судом з'ясовано, що підозрюваний ОСОБА_4 розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, якщо підозрюваний звільняється від кримінальної відповідальності, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.
Керуючись ч. 5 ст. 401 КК України, ст.ст. 284-288, 369 КПК України, суд -
Клопотання прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця Німеччини, м. Шверін, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_2 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №62023100140000554 від 01.11.2023, закрити.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання ухвалою законної сили невідкладно прийняти/поновити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Зобов'язати ОСОБА_4 , після набрання ухвалою законної сили не пізніше 72 годин прибути до військової частини НОМЕР_2 для проходження військової служби.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 повідомити Корольовський районний суду м. Житомира, прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону про поновлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 .
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 7 днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_1