24 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11426/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства освіти і науки України, в якій просить:
-визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/3939-25 від 08.05.2025 року у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем отримано довідку про здобувача освіти за даними ЄДЕБО №630823, в якій зазначено інформацію про порушення послідовності здобуття освіти, визначену статтею 10 Закону України "Про освіту". Позивач вказував, що професійно-технічна освіта знаходиться на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні по відношенню до загальної середньої освіти. Наголошував, що у період 2015-2023 роки освітній рівень "Бакалавр" ним не було здобуто та у 2023 році для отримання вищої освіти ним була подана заявка на вступ до Класичного приватного університету для отримання освітнього рівня "Бакалавр". Звертав увагу суду, що незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки лише завершена освіта може свідчити про відповідний рівень професійних та академічних знань та навичок. Незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки особа не пройшла весь необхідний курс і не підтвердила свої знання і вміння, а зазначена у довідці від 28.04.2025 №630823 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, що поточне здобуття освіти порушує послідовності, визначеної частиною другої статті 10 Закону України "Про освіту", є протиправним.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Представник Міністерства освіти і науки України у відзиві на позовну заяву просив у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі /а.с. 22-32/, вказуючи, що згідно з інформацією в ЄДЕБО здобувач освіти ОСОБА_1 01.09.2015 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Криворізького національного університету, відрахований 22.03.2016.
Представник відповідача зазначав, що позивач протягом часу понад шість місяців набував сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей за освітнім рівнем бакалавр. Згодом 15.09.2023 ОСОБА_1 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Класичного приватного університету. Відповідач вважає, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/11426/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. У задоволенні клопотання позивача про залучення третьої особи Державного підприємства "Інфоресурс" відмовлено. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 у задоволенні клопотання представника Міністерства освіти і науки України про залучення третьої особи відмовлено.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи /а.с. 10-11/ стосовно ОСОБА_1 , в позивача наявні наступні документи про освіту, студентські (учнівські) квитки:
1) атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_1 , виданий професійним будівельним ліцеєм м. Комсомольська 30.06.2010;
2) диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_2 , виданий професійним будівельним ліцеєм м. Комсомольська 30.06.2010;
3) диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_3 , виданий Українським політехнічним технікумом 01.07.2015;
4) студентський квиток серії НОМЕР_4 , виданий "Класичним приватним університетом" 10.10.2023 строком дії по 30.05.2026.
З графи "Інформація про навчання" вищезгаданої виписки слідує, що:
1) ОСОБА_1 навчався в Українському політехнічному технікумі (1080) за наступними параметрами навчання: освітній рівень: молодший спеціаліст, форма навчання: заочна, фінансування: бюджет, структурний підрозділ: технологічне, спеціальність: 5.05050205 обслуговування та ремонт обладнання металургійних підприємств, спеціалізація: -, освітня програма: -, професія(ї): -, дата початку та закінчення навчання: 21.08.2013 - 15.06.2015; завершено навчання (картка здобувача: 3064287); дата встановлення статусу 06.07.2015;
2) ОСОБА_1 навчався в Криворізькому національному університеті (919) за наступними параметрами навчання: освітній рівень: бакалавр, форма навчання: заочна, фінансування: контракт, структурний підрозділ: механічної інженерії та транспорту, спеціальність: 6.050502 інженерна механіка, спеціалізація: -, освітня програма: -, професія(ї): -, дата початку та закінчення навчання: 01.09.2015 - 30.06.2018; відраховано із ЗО (картка здобувача: 5042719); дата встановлення статусу 29.03.2016.
3) ОСОБА_1 навчається в "Класичному приватному університеті) (198) за наступними параметрами навчання: освітній рівень: бакалавр, форма навчання: денна, фінансування: контракт, структурний підрозділ: інститут економіки та права, спеціальність: 075 маркетинг, спеціалізація: -, освітня програма: маркетинг, професія(ї): -, дата початку та закінчення навчання: 15.09.2023 - 30.06.2026 ; переведено (картка здобувача: 11554874); дата встановлення статусу 26.02.2024.
ОСОБА_1 отримав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №630823 від 28.04.2025 /а.с. 12/, у якій зазначено, що він навчається в "Класичному приватному університеті", ступінь / рівень освіти - бакалавр, форма здобуття освіти - денна, код та назва спеціальності / професії - 075 Маркетинг, дата початку здобуття освіти - 15 вересня 2023 року, дата завершення здобуття освіти - 30 червня 2026 року, номер наказу про зарахування (поновлення, переведення) - 477-С, дата наказу про зарахування (поновлення, переведення) - 15 вересня 2023 року. У графі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" вказано - "Ні, порушує". Інформація про документи про освіту містить такі відомості: 1) Диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_3 , виданий Українським політехнічним технікумом 01 липня 2015 року; 2) Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_2 , виданий Професійним будівельним ліцеєм м. Комсомольська 30 червня 2010 року. Інформацію про документи про освіту у довідці сформовано на підставі даних, що містяться в Реєстрі документів про освіту та картках фізичних осіб.
На звернення позивача щодо порушення послідовності здобуття освіти та внесення змін до ЄДЕБО Міністерство освіти і науки України листом від 08.05.2025 №3/3939-25 повідомило, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Зазначено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 01.09.2015 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавр до Криворізького національного університету, відрахований 22.03.2016. 15.09.2023 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Класичного приватного університету. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено "Ні, порушує", що відповідає дійсності /а.с. 13-15/.
Вважаючи протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 53 Конституції України кожен має право на освіту.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, регулюються Законом України "Про освіту" від 05 серпня 2017 року № 2145-VIII /надалі - Закон №2145-VIII/.
Відповідно до частин першої та третьої статті 3 Закону №2145-VIII кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.
За визначенням, наведеним у пункті 23 частини першої статті 1 Закону №2145-VIII, рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону №2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
За змістом статті 40 Закону №2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Згідно з частинами першою та другою статті 74 Закону №2145-VIII у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною п'ятою згаданої статті визначено, що держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Порядок функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року №620, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2018 року за №1132/32584.
Відповідно до пункту 3 розділу І Положення №620 ЄДЕБО є інтегрованою інформаційно-телекомунікаційною системою, технічні засоби якої перебувають в межах території України, яка складається з комплексу автоматизованих робочих місць, об'єднаних в єдину інформаційну систему захищеними каналами зв'язку з використанням технології віддаленого доступу, має підключення до мереж зв'язку загального користування з розмежуванням прав доступу, забезпечує захист від порушень цілісності інформації, забезпечує різні види доступності (блокування) відкритої інформації та інформації з обмеженим доступом, вимогу щодо захисту якої встановлено законами. Захист інформації в ЄДЕБО забезпечується шляхом створення комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
Пунктом 5 розділу І Положення №620 визначено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Положення №620 головним призначенням ЄДЕБО є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією в галузі освіти.
У силу підпункту 5 пункту 2 розділу ІІ Положення №620 ЄДЕБО функціонує з метою забезпечення формування, реєстрації та обліку інформації для видачі суб'єктами освітньої діяльності документів у сферах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти (документів про освіту та наукові ступені і вчені звання, студентських (учнівських) квитків державного зразка, а також для видачі суб'єктам освітньої діяльності ліцензій на провадження освітньої діяльності, сертифікатів про акредитацію освітніх програм, спеціальностей, напрямів підготовки, свідоцтв про атестацію суб'єктів освітньої діяльності у встановленому законодавством порядку.
У пункті 1 розділу ІІІ Положення №620 передбачено, що доступ до ЄДЕБО уповноваженим суб'єктам надається технічним адміністратором ЄДЕБО на договірній основі за заявою уповноваженого суб'єкта, що обов'язково містить відомості про нього або його територіально відокремлений структурний підрозділ (відокремлений підрозділ), дані його працівників, яким забезпечується доступ до ЄДЕБО, визначені підпунктом п'ятим пункту 6 цього розділу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 розділу ІІІ Положення №620 в ЄДЕБО вносяться такі дані про фізичних осіб: щодо здобувачів освіти - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); про зарахування, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення за спеціальністю, спеціалізацією, професією; рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, що здобувається, освітня програма; джерело фінансування здобуття освіти; назва факультету (відділення), структурного підрозділу; форма навчання; курс навчання; навчальна група; серія, номер, ким і коли виданий студентський (учнівський) квиток державного зразка особи з інформацією про назву факультету (відділення), структурного підрозділу, номер групи, форму навчання, дату видачі та строк дії квитка, цифрова фотографія (за наявності).
Згідно із пунктом 1 розділу IV Положення №620 розпорядник ЄДЕБО, зокрема: вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО; визначає перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам.
Пунктом 2 розділу IV Положення №620 передбачено, що технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує, зокрема: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; можливість доступу у форматі відкритих даних до інформації, що міститься в ЄДЕБО, у порядку, встановленому законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31 травня 2024 року №1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Листом Міністерства освіти і науки України №1/9758-24 від 03 червня 2024 року (https://mon.gov.ua/npa/pro-osoblyvosti-formuvannia-v-iedebo-dovidky-pro-zdobuvacha-osvity) доведено до відома Керівникам закладів професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству "Інфоресурс", що для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", визначення послідовності здобуття освіти здійснювати за таким алгоритмом:
якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"" зазначається "Ні, порушує";
в іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається "Ні, порушує", а якщо інформація відсутня - «Так, не порушує».
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналізуючи положення частини другої статті 10 Закону №2145-VIII у їх системному зв'язку з приписами статті 40 названого Закону, суд зауважує, що зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а саме - завершеність етапу освіти, що пов'язується з отриманням особою документа про освіту.
У цій справі спір стосується правомірності відмови Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , яка викладена у листі №3/3939-25 від 08.05.2025 року.
Мотивуючи правомірність відображення відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 Міносвіти у листі від 08.05.2025 №3/3939-25 повідомило, що ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Зазначено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 01.09.2015 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавр до Криворізького національного університету, відрахований 22.03.2016. 15.09.2023 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Класичного приватного університету. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку, саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено "Ні, порушує"/а.с. 13-15/.
Суд бере до уваги, що відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи /а.с. 10-11/ стосовно ОСОБА_1 , позивач, зокрема, навчався в Криворізькому національному університеті (919) за наступними параметрами навчання: освітній рівень: бакалавр, форма навчання: заочна, фінансування: контракт, структурний підрозділ: механічної інженерії та транспорту, спеціальність: 6.050502 інженерна механіка, спеціалізація: -, освітня програма: -, професія(ї): -, дата початку та закінчення навчання: 01.09.2015 - 30.06.2018, однак був відраховано із ЗО (картка здобувача: 5042719), дата встановлення статусу 29.03.2016.
В інформації про документи про освіту довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 відсутній документ про освіту ОСОБА_1 на освітньому рівні бакалавр Криворізького національного університету.
Крім того, факт не завершення навчання ОСОБА_1 в Криворізькому національному університеті не заперечується у відзиві на позовну заяву та листі від 08.05.2025 №3/3939-25, в яких зазначено, що 22.03.2016 позивач був відрахований з вищезазначеного навчального закладу.
Таким чином, позивач не завершив навчання в Криворізькому національному університеті та не отримав диплом про освіту на освітньому рівні бакалавр, оскільки був відрахований.
За вищевикладених обставин суд погоджується з доводами позивача, що він не отримав диплом про вищу освіту за освітнім рівнем бакалавра, а його подальше зарахування на навчання за тим самим освітнім рівнем не може вважатися продовженням попереднього навчання і відповідно порушенням послідовності здобуття освіти.
Суд зауважує, що у своїх роз'ясненнях про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти (лист від 03.06.2024 №1/9758-24) /а.с. 39-40/, Міносвіти прирівнює "відрахування" до "здобутого рівня освіти".
Проте лист Міносвіти не є нормативно-правовим актом, має лише роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм. До того ж, запропоноване Міносвіти тлумачення закону суперечить змісту правової норми, тобто є помилковим.
Як зазначалось судом раніше, основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення № 620.
Так, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
З аналізу наведених норм слідує, що саме на Міністерство освіти і науки України покладено повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про наявність чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону № 2145-VIII.
Враховуючи викладене, з урахуванням приписів розділу ІV Положення № 620, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , викладену у листі №3/3939-25 від 08.05.2025 року та зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , вказавши в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державний електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - "Так, не порушує".
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, а також з огляду на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (ідентифікаційний код 38621185, проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , викладену у листі №3/3939-25 від 08.05.2025 року.
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , вказавши в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державний електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - "Так, не порушує".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол