Рішення від 27.10.2025 по справі 440/13471/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13471/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/13471/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11.11.2024 адвокат Маслій Віктор Миколайович, здійснюючи на підставі ордеру серія ВІ №1222893 від 11.11.2024 представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (надалі - в/ч НОМЕР_2 ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не звільнення старшого солдата ОСОБА_1 , зовнішнього пілота (оператора) безпілотних літальних апаратів відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних комплексів, з військової служби у запас за поданим рапортом у зв'язку з сімейними обставинами, передбаченими підпунктом "г" пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а саме: у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за своїм батьком, який є особою з інвалідністю II групи, зобов'язавши в/ч НОМЕР_2 прийняти рішення про звільнення позивача з військової служби у запас на підставі підпункту "г" пункту 2 частини 4 та абзацу 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Позовні вимоги мотивує обставинами протиправності дій відповідача, який незважаючи на волевиявлення позивача щодо звільнення з військової служби у запас у зв'язку з сімейними обставинами надав правовий висновок щодо відсутності підстав для звільнення, оскільки військовослужбовцем не додано до рапорту документів, що підтверджують обставини відсутності інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати, а саме - акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затверджений керівником ТЦКСП. У зв'язку з цим представник позивача вважає протиправними дії відповідача щодо не звільнення позивача, оскільки не надано належної оцінки факту смерті матері позивача, ОСОБА_2 , тоді як згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача він є єдиним сином та єдиним із членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення хто може здійснювати постійний догляд. При цьому довідка до акту огляду МСЕК серії 12 ААГ №540648, висновок ЛКК №261 від 02.10.2024, довідка про встановлення інвалідності ІІ групи та отримання пенсії за віком від 16.09.2024 №22/3 та пенсійне посвідчення серії НОМЕР_3 , що видані на ім'я батька позивача, ОСОБА_3 , свідчать на користь висновку про наявність усіх підстав для звільнення позивача з військової служби за підпунктом "г" пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за своїм батьком, який є особою з інвалідністю II групи.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У наданому до суду відзиві на позов представник в/ч НОМЕР_2 просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Свою позицію мотивує посиланням на те, що до 23.07.2024 при звільненні військовослужбовців з військової служби з підстав необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи, законодавством не було визначено яким саме документом військовослужбовцям необхідно підтверджувати факт відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, які могли б здійснювати догляд. Наказом Міністерства оборони України №495 від 23.07.2024 внесено зміни до наказу Міністра оборони України від 10.04.2009 №170 "Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України". Додаток 19 до цього наказу передбачає пакет документів, який має бути сформований для звільнення. Так, згідно з пунктом 25 Додатку 19 до Інструкції, при поданні до звільнення з військової служби у разі необхідності здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду, за умови відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд додаються наступні документи, зокрема, для особи, яка зайнята доглядом, - документи, що підтверджують родинні зв'язки з цією особою, документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затверджені керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Таким чином, належним підтвердженням факту відсутності інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, є акт обстеження сімейного стану військовослужбовця, затверджений керівником ТЦКСП, якого солдат ОСОБА_1 не надав. Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача не є підтвердженням того, що позивач є єдиним сином та єдиним із членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, хто може здійснювати постійний догляд (а.с. 32-36).

Ухвалою суду від 27.11.2024 клопотання представника в/ч НОМЕР_2 щодо розгляду за участю представника відповідача справи залишено без задоволення.

Ухвалою суду від 13.08.2025 за клопотанням представника в/ч НОМЕР_1 замінено відповідача у справі №440/13471/24 в особі в/ч НОМЕР_4 на її правонаступника в особі в/ч НОМЕР_1 .

У відзиві на позов представник в/ч НОМЕР_1 висловив свої заперечення проти задоволення позовних вимог. Повторив доводи представника в/ч НОМЕР_4 про те, що позивач до рапорту про звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації у запас на підставі підпункту "г" пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" через сімейні обставини не надав на підтвердження обставин відсутності інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати постійний догляд, акт обстеження сімейного стану військовослужбовця, затверджений керівником ТЦКСП, тоді як повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача не є підтвердженням того, що позивач є єдиними сином та єдиним із членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення хто може здійснювати постійний догляд.

Суд, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснює розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Кременчук Полтавської області, відповідно до наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 25.02.2022 №31 на підставі Указу Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 як військовозобов'язаний був призваний на військову службу під час мобілізації з 25.02.2022, відколи й приступив до виконання службових обов'язків, зарахований до списків особового складу в/ч НОМЕР_2 у званні рядового на посаду стрільця 1 відділення 1 взводу 4 стрілецької роти, ВОС-100915А (а.с. 41).

У подальшому, згідно з наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 14.07.2024 №214, старшого солдата ОСОБА_1 призначено на посаду зовнішнього пілота (оператор) безпілотних літальних апаратів відділення безпілотних авіаційних комплексів взводу безпілотних авіаційних комплексів в/ч НОМЕР_2 , ВОС-216671А (а.с. 37), яку позивач обіймає і дотепер.

Як повідомляє представник позивача у позовній заяві, наприкінці жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся з рапортом до командира взводу безпілотних авіаційних комплексів в/ч НОМЕР_2 про ініціювання клопотання перед вищим командуванням про звільнення його з військової служби за призовом під час мобілізації у запас на підставі підпункту "г" пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" через сімейні обставини - у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за батьком, який є особою з інвалідністю ІІ групи.

До свого рапорту ОСОБА_1 додав наступні документи:

- нотаріально засвідчену копію власного паспорта громадянина України та РНОКПП (а.с. 14);

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 серія НОМЕР_5 (а.с. 20);

- нотаріально засвідчену копію паспорта громадянина України та РНОКПП свого батька - ОСОБА_3 (а.с. 13);

- нотаріально засвідчену копію довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААГ №540648, відповідно до якої ОСОБА_3 з 04.09.2024 встановлено 2 групу інвалідності (а.с. 18);

- нотаріально засвідчену копію висновку ЛКК №261, форма №080-4/о, про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на професійній основі, відносно ОСОБА_3 , виданого 02.10.2024 ТОВ "Клініка добра" (ас. 16);

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про смерть своєї матері - ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 (а.с. 12);

- нотаріально засвідчену копію повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження відносно ОСОБА_1 (а.с. 10-11);

- довідку №22/3, видану 16.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області на ім'я ОСОБА_3 , про те, що він з 30.11.2017 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 04.09.2024 йому встановлена інвалідність (2 група) (а.с. 12);

- нотаріально засвідчену копію пенсійного посвідчення ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 (а.с. 14).

За результатами розгляду рапорту ОСОБА_1 було надано правовий висновок, складений помічником командира в/ч НОМЕР_2 з правової роботи молодшим лейтенантом юстиції ОСОБА_4 , в якому сформульовано висновок про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 з військової служби, оскільки останнім не додано до рапорту документи, що підтверджують відсутність інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати, а саме - акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником ТЦКСП (а.с. 39-40).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не звільнення його з військової служби у запас, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок та військову службу" (надалі - Закон №2232-XII в редакції, чинній на час подання позивачем рапорту про звільнення з військової служби).

Статтею 2 Закону №2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і триває дотепер.

Пунктом 2 цього ж Указу військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (надалі - Закон №389-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено загальну мобілізацію.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до частини сьомої статті 26 Закону №2232-XII, звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Підстави звільнення з військової служби визначає стаття 26 Закону №2232-ХІІ.

Так, підпунктом "г" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII визначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, під час дії воєнного стану, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Згідно з абзацом 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону №2232-XII, військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах під час дії воєнного стану необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України врегульований Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджений Указом Президента України від 10.12.2008 №1153 (надалі - Положення №1153).

Відповідно до абзацу 2 пункту 12 розділу І Положення №1153, право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Пунктом 233 розділу ХІІ Положення №1153 закріплено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:

підстави звільнення з військової служби;

думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Наказом Міністерства оборони України від 10.04.2009 №170 затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (в редакції, чинній на момент подання рапорту), у пункті 26 Додатку 19 (Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби) якої зазначено, що у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я:

документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);

один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.

Тож дійсно, як і стверджує представник відповідача у відзиві, до рапорту про звільнення, за обставин цієї справи, з боку військовослужбовця має надаватися акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати догляд, затверджений керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Як слідує з матеріалів справи, позивач акту обстеження сімейного стану, затвердженого керівником ТЦКСП, звертаючись до командування військової частини з рапортом, не надавав.

Матеріали справи не містять жодних доказів вжиття позивачем відповідних дій з метою отримання вищевказаного акту, позаяк повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача не є належним підтвердженням того, що позивач є єдиним сином та єдиним з членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, хто може здійснювати постійний догляд.

Враховуючи факт ненадання позивачем з рапортом про звільнення акту обстеження сімейного стану військовослужбовця, суд доходить висновку про те, що відповідач не мав підстав для звільнення позивача з військової служби та обґрунтовано оформив за наслідками розгляду рапорту ОСОБА_1 правовий висновок про відмову у звільненні останнього з військової служби.

За таких обставин підстави для задоволення позову відсутні.

Позивач судових витрат не поніс, тож підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/13471/24 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ; АДРЕСА_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун