Ухвала від 27.10.2025 по справі 380/21160/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/21160/25

УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

27 жовтня 2025 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо взяття позивача на військовий облік 01 липня 2025 року;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 21 серпня 2025 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, прийняте стосовно позивача;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність позивача до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 протягом 5 днів з моменту набрання рішенням суду законної сили повідомити про прийняте у цій справі рішення органи національної поліції, до яких була надіслана заява ІНФОРМАЦІЯ_3 про вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України, з огляду на таке.

Відповідно до п. 4 ч. 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

У позовній заяві позивач просить, зокрема визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, прийняте стосовно позивача, визначаючи при цьому відповідачем щодо цієї позовної вимоги ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Щодо цього суд зазначає таке.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

При цьому відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, на підставі наведених норм КАС України відповідачем в адміністративній справі може бути орган державної влади, який не має статусу юридичної особи.

Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема ВЛК ТЦК та СП.

Згідно з підпунктом 2.5.3 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 до складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).

За змістом приписів пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров'я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей.

ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.

Отже, з огляду на наведене правове регулювання ВЛК ТЦК та СП може бути самостійним відповідачем у справах, в яких, зокрема оскаржуються прийняті нею постанови щодо військовозобов'язаних осіб.

Зважаючи на викладене, позивачу у позовній заяві слід вказати належного відповідача щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, а саме Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Також у пункті 2 прохальної частини позовної заяви позивач просить суд визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 21 серпня 2025 року.

Утім як видно зі змісту доданих до позовної заяви документів, зокрема витягу з Резерву+, листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24 вересня 2025 року № 13594 позивача взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 з 22 серпня 2025 року.

Отже, позивачу у пункті 2 прохальної частини позовної заяви належить вказати правильну дату взяття його на облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (із наступними змінами і доповненнями).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01 січня 2025 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову фізичною особою ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Водночас ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Суддя також ураховує, що Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 640/21330/18 дійшов правового висновку про те, що «системний аналіз частини першої статті 6 Закону України «Про судовий збір», частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою».

У цій справі позивач оскаржує:

- дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік 01 липня 2025 року;

- дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття позивача на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 21 серпня 2025 року;

- рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, прийняте стосовно позивача;

- бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

А також позивач заявляє вимоги про зобов'язання відповідачів до вчинення певних дій, що є похідними від позовних вимог про визнання протиправними дій, бездіяльності.

Отож, з урахуванням вищенаведеного правового висновку Верховного Суду у цій позовній заяві позивач заявив чотири позовні вимоги немайнового характеру, за які він з урахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору має сплатити судовий збір у розмірі 3875,84 грн (3028,00 грн х 0,4 х 4 х 0,8).

За подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі, що становить 968,96 грн (квитанція ІD: 6251-1272-4258-3262 від 21 жовтня 2025 року).

Отже, позивачу належить доплатити судовий збір за три заявлені позовні вимоги немайнового характеру у розмірі, що становить 2906,88 грн.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Суддя відзначає, що предметом оскарження у цій справі є, зокрема рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, однак його копія не долучена до позовної заяви та клопотання щодо його витребування не додано до позову, що суперечить вимогам ч. 7 ст. 161 КАС України.

Також у позовній заяві позивач вказує, що 22 серпня 2025 року йому було вручено бойову повістку, однак копія такої чи клопотання про її витребування до позовної заяви не додані.

Крім цього, до позовної заяви не додано доказів взяття позивача на облік відповідачем-1 або ж клопотання про витребування таких доказів.

Отже, на виконання вимог ч. 4 ст. 161 КАС України позивач до позовної заяви не додав усі наявні докази, на яких ґрунтуються позовні вимоги, або ж клопотання про витребування таких, у разі їх відсутності у позивача.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Отож, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення її недоліків відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 при визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Особі, що звернулася із позовною заявою, встановити в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки у спосіб подання до суду:

- позовної заяви разом з доказами її надіслання відповідачам із зазначенням у такій позовній заяві:

1) належного відповідача щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0, а саме Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 ;

2) у пункті 2 прохальної частини позовної заяви - правильної дати взяття позивача на облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- документа про сплату судового збору в розмірі 2906,88 грн;

- доказів, на яких ґрунтуються вимоги позивача, а саме належно засвідчених копій: рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 серпня 2025 року у формі довідки ВЛК № 2025-0822-1234-5342-0; врученої 22 серпня 2025 року бойової повістки; доказів взяття позивача на облік відповідачем-1 чи клопотання про витребування вищеперерахованих доказів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.

Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Клименко О.М.