справа № 380/21088/25
27 жовтня 2025 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), що полягають у:
внесенні та подальшому підтриманні в інформаційній системі «Резерв+» позначки «Розшукує ТЦК та СП» щодо ОСОБА_1 без передбачених законом підстав;
відмові усунути зазначені відомості та привести облік у відповідність до закону за результатами звернення позивача від 03.10.2025;
вчиненні дій, спрямованих на складання протоколу та вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності після спливу строків, визначених ст. 38 КУпАП.
- зобов'язати відповідача вилучити (скасувати) у «Резерв+» позначку «Розшукує ТЦК та СП» та всі пов'язані похідні відмітки щодо позивача, а також привести відомості про мене у відповідність до закону (статус «військовозобов'язаний» без будь-яких позначок про «розшук»);
- на підставі ст. 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення: зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання у зазначений судом строк.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, з огляду на таке.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (із наступними змінами і доповненнями).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01 січня 2025 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову фізичною особою ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суддя також ураховує, що Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 640/21330/18 дійшов правового висновку про те, що «системний аналіз частини першої статті 6 Закону України «Про судовий збір», частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою».
У цій справі позивач оскаржує дії відповідача, що полягають у:
1) внесенні та подальшому підтриманні в інформаційній системі «Резерв+» позначки «Розшукує ТЦК та СП» щодо ОСОБА_1 без передбачених законом підстав;
2) відмові усунути зазначені відомості та привести облік у відповідність до закону за результатами звернення позивача від 03.10.2025;
3) вчиненні дій, спрямованих на складання протоколу та вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності після спливу строків, визначених ст. 38 КУпАП.
А також позивач заявляє вимогу про зобов'язання відповідача до вчинення певних дій, що є похідною від позовних вимог про визнання протиправними дій.
Тож з урахуванням вищенаведеного правового висновку Верховного Суду у цій позовній заяві позивач заявив три позовні вимоги немайнового характеру, за які він має сплатити судовий збір у розмірі, що становить 3633,60 грн (1211,20 грн х 3).
На підтвердження факту сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн позивач подав до суду копію документа, датованого 14 жовтня 2024 року, неналежної якості (нечитабельну, зокрема неможливо встановити номер документа), з огляду на що відповідальними працівниками канцелярії Львівського окружного адміністративного суду не внесено до автоматизованої системи діловодства спеціалізованого суду необхідних відомостей (обов'язкових реквізитів) такого документа, у зв'язку з чим суд не може виконати вимоги ч. 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», а саме перевірити перед відкриттям провадження у справі зарахування судового збору в сумі 1211,20 грн до спеціального фонду Державного бюджету України.
З огляду на вказане вище позивачу належить подати до суду:
- документ про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн, датований 14 жовтня 2025 року, належної якості;
- документ про сплату судового збору у розмірі 2422,40 грн (3633,60 грн - 1211,20 грн = 2422,40 грн).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Отож, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення її недоліків відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 169 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Особі, що звернулася із позовною заявою, встановити в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки у спосіб подання до суду:
- документа про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн, датованого 14 жовтня 2025 року, належної якості;
- документа про сплату судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Клименко О.М.