з питань виправлення помилки у виконавчих листах
27 жовтня 2025 року справа № 380/23286/21
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Шмигельської А.І., позивачки - ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивачки про виправлення помилки у виконавчих листах в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/23286/24 за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.07.2022 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові щодо неналежного розгляду звернень ОСОБА_1 від 10.05.2021 та від 11.05.2021.
Зобов'язано Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові вирішити питання, викладені у зверненнях ОСОБА_1 від 10.05.2021 та від 11.05.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на користь ОСОБА_1 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп судового збору.
Повний текст рішення складено 28.07.2025.
За заявою позивачки, Львівським окружним адміністративним судом 30.08.2022 виготовлено виконавчі листи № 380/23286/21 про зобов'язання Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові вирішити питання, викладені у зверненнях ОСОБА_1 від 10.05.2021 та від 11.05.2021, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, а також про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові на користь ОСОБА_1 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп судового збору.
На адресу суду від позивачки надійшла заява про виправлення помилок у виконавчих документах (вх. № 82915 від 16.10.2025) у якій просить зробити виправлення у виконавчих листах № 380/23286/21, а саме: зазначити правильно у кожному листі дати набрання законної сили - 27 жовтня 2022 року, замість 30 серпня 2022 року, та строку пред'явлення виконавчого документа до виконання - 27 жовтня 2025 року, замість 30 серпня 2025 року. В обґрунтування такої зазначила, що рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/23286/21 від 21.07.2022 Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2022 залишено без змін, та видано ОСОБА_1 два виконавчі листи. Вважає, що у таких листах помилково зазначено дату набрання законної сили, оскільки рішення суду набрало законної сили 27.11.2022. Тому звернулась з цією заявою до суду.
У судове засідання з'явилася позивачка. Інші сторони не з'явилися; про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 3 ст. 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. Тому суд розглянув таку заяву за відсутності сторін, які не з'явились.
При вирішенні заяви позивачки про виправлення помилки у виконавчих листах суд враховує таке.
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання. Про виправлення описки у виконавчому документі та визнання його таким, що не підлягає виконанню, суд постановляє ухвалу.
Позивачка свою заяву обґрунтовує тим, що правильною датою видачі виконавчого листа є дата набрання чинності рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду, а не 30.08.2022 як зазначено судом.
Проте, як слідує з матеріалів справи, виконавчі листи у справі № 380/23286/21 видані позивачці за її заявою 05.09.2022 року.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація з електронної системи документообігу суду КП «ДСС» вказує на те, що апеляційну скаргу у даній справі було зареєстровано 01.09.2022 року, а виконавчі листи видано 30.08.2022, отже, на момент виготовлення виконавчих листів у справі №380/23286/21 апеляційна скарга ще не була зареєстрована в електронній системі документообігу суду КП «ДСС».
Суд зазначає, що описки по своїй суті - це помилки, зумовлені неправильним написанням слів. Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, найменувань спірного майна, зазначення дат та строків. Особливо це стосується резолютивної частини рішення. У резолютивній частині будь-яка описка має істотне значення, оскільки вона може утруднити виконання рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при оформленні та видачі виконавчих листів не було допущено жодних помилок та такі були видані з урахуванням положень ст. 255 КАС України.
Тому, у суду відсутні будь-які підстави для виправлення помилки у цих виконавчих листах.
Враховуючи встановлені обставини суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 у справі № 380/23286/21 про виправлення помилки у виконавчих листах задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 248, 253, 255, 256, 293-295, 374 КАС України, суд -
1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про виправлення помилки у виконавчих листах - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Ухвала з питань виправлення помилки у виконавчих листах може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р. П. Качур