Рішення від 24.10.2025 по справі 380/10286/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/10286/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав та осіб з інвалідністю І-ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та потребують поліпшення житлових умов щодо виплати грошової компенсації для придбання житла виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області в частині неналежного розгляду заяви позивача про виплату грошової компенсації на придбання житла та прийняття відповідного рішення;

- зобов'язати комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав та осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та потребують поліпшення житлових умов щодо виплати грошової компенсації для придбання житла виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області повторно розглянути заяву позивача про виплату грошової компенсації на придбання житла та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правових висновків суду.

Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) по лінії Міністерства оборони України. Крім того, позивач є членом сім'ї загиблого Захисника України - рідного брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначив, що звернувся до відповідача із заявою стосовно виплати грошової компенсації на придбання житла. Однак згідно протоколу Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав та осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та потребують поліпшення житлових умов щодо виплати грошової компенсації для придбання житла виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області (далі - Комісія) від 31.03.2025 року рішення щодо призначення позивачу грошової компенсації не прийнято: «за» - 4, «проти» - 0, «утримано» - 5. Водночас вказав, що Комісія жодним чином не навела обґрунтованих мотивів не прийняття такого рішення. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою судді від 26.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Копію вказаної ухвали вручено відповідачу 26.05.2025 року о 19:39 год в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, однак станом на момент розгляду цієї справи відзив на позовну заяву на адресу суду не надходив. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) по лінії Міністерства оборони України. Вказане підтверджується довідкою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.10.2024 року.

Крім того, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 30.01.2025 року, виданого Виконавчим комітетом Новороздільської міської ради, позивач є членом сім'ї загиблого Захисника України - рідного брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Роботине Пологівського району Запорізької області, приймаючи участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Згідно довідки від 05.08.2024 року №340, виданої Виконавчим комітетом Новороздільської міської ради ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що проживає у АДРЕСА_1 , про те, що вона є інвалідом II групи з дитинства та одинокою матір'ю і її молодший неповнолітній син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно перебував на утриманні старшого сина від першого шлюбу, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Запоріжжя внаслідок отриманого поранення при виконанні бойового завдання, та до часу призову до лав ЗСУ проживав разом з ним за однією адресою.

Позивач звернувся до відповідача із заявою стосовно виплати грошової компенсації на придбання житла, до якої долучив: копію паспорта громадянина України; копію посвідчення члена сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України серії НОМЕР_1 ; витяг з реєстру територіальної громади; копію картки платника податків; довідку, видану Виконавчим комітетом Новороздільської міської ради Львівської області про те, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку при Виконавчому комітеті Новороздільської міської ради для покращення житлових умов, згідно рішення виконавчого комітету від 20.02.2025 року №48 у позачерговій черзі громадян; довідку міжрайонного бюро технічної інвентаризації; інформаційну довідку про зареєстровані речові права на нерухоме майно заявника; довідку про відсутність судимостей; рішення Виконавчого комітету Новороздільської міської ради про квартирний облік.

Згідно протоколу Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав та осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та потребують поліпшення житлових умов щодо виплати грошової компенсації для придбання житла виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області від 31.03.2025 року, поставлено на голосування питання про призначення члену сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць ОСОБА_1 , що перебуває на квартирному обліку при Виконавчому комітеті Новороздільської міської ради для покращення житлових умов, згідно рішення виконавчого комітету від 20.02.2025 року за №48 у позачерговій черзі громадян, жителю АДРЕСА_1 , грошової компенсації у розмірі 1790278,90 грн. Проголосували: «за» - 4, «проти» - 0, «утримано» - 5. Рішення про призначення позивачу грошової компенсації не прийнято

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви про виплату грошової компенсації на придбання житла та прийняття відповідного рішення, звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.2 цього Закону, законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України. Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Статтею 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено осіб, які належать до членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зокрема: утриманці загиблого (померлого), яким у зв'язку з цим виплачується пенсія.

Згідно ст.1 Житлового кодексу України, відповідно до Конституції України громадяни мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.

Відповідно до ст.48-1 Житлового кодексу України, порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для сімей осіб, визначених пунктами 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов (далі - одержувач грошової компенсації), включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пунктах 2 і 3 цього Порядку (далі - квартирний облік), визначено Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року №719 (далі - Порядок №719).

Згідно підп.8 п.2 цього Порядку, право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання (далі - особа, яка загинула (пропала безвісти), померла), одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, статус яким надано відповідно до пунктів 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - члени сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла) і які перебувають на квартирному обліку, за категоріями у такій черговості (у разі відсутності одержувачів попередньої категорії), серед інших: категорія VIII - утриманці особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія.

Відповідно до п.5 Порядку №719, за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на які покладено функції з питань ветеранської політики, з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).

Згідно п.6 Порядку №719, до повноважень комісії належить: прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; прийняття рішення про відмову у виплаті грошової компенсації.

Відповідно до п.7 Порядку №719, заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа подають в паперовій чи в електронній формі (за наявності технічної можливості) до структурного підрозділу районних, районних у м. Києві держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі - місцевий орган).

Місцевий орган протягом десяти робочих днів з дня прийняття заяви про призначення грошової компенсації з усіма необхідними документами вносить до комісії подання про виплату грошової компенсації (п.9 Порядку №719).

Згідно п.11 Порядку №719, комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті і в присутності заявника (його законного представника чи уповноваженої особи), заявника, який перемістився, приймає рішення щодо призначення (відмови в призначенні/виплаті) грошової компенсації, перегляду рішення, скасування попереднього рішення, надання дозволу на відкриття спеціального рахунка в уповноваженому банку за місцем перебування заявника, який перемістився, на обліку в базі даних, виплати грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено на території, на якій ведуться бойові дії, заявнику, який перемістився, за місцем перебування на обліку в базі даних.

Повідомлення про розгляд подання надсилається заявнику (заявнику, який перемістився) на адресу задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) або адресу фактичного місця проживання, яка зазначена в заяві, або за допомогою інших засобів зв'язку.

Відповідно до п.12 Порядку №719, за наявності письмового клопотання комісія може розглядати питання щодо призначення (відмови в призначенні/виплаті) грошової компенсації, перегляду рішення, скасування попереднього рішення за відсутності заявника (законного представника чи уповноваженої особи), заявника, який перемістився. У разі відсутності такого клопотання та неявки зазначених осіб розгляд відповідного питання переноситься на наступне засідання комісії. Комісія може розглядати відповідне питання без участі заявника (законного представника чи уповноваженої особи), заявника, який перемістився, у разі, коли його розгляд переносився двічі.

Підстави для відмови в призначенні грошової компенсації визначено у п.14 Порядку №719.

Суд встановив, що позивач є братом загиблого Захисника України - ОСОБА_2 , який загинув, приймаючи участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. А, відтак, на нього поширюються гарантії, визначені наведеними вище нормативно-правовими актами.

Згідно протоколу Комісії при Виконавчому комітеті Новороздільської міської ради від 31.03.2025 року, розмір грошової компенсації (ГK) розраховано за формулою, наведеною у п.19 Порядку №719 (ГК = ((13,65 х Nс) - Вп + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ), та такий становить 1790278,90 грн. Вказаний розмір грошової компенсації не оспорюється позивачем.

Втім, як підтверджено матеріалами справи та й не спростовано відповідачем, останнім не дотримано порядку розгляду заяви про призначення грошової компенсації, зокрема: відсутнє подання до Комісії про виплату грошової компенсації та розгляд зазначеного питання відбувався без участі позивача.

Крім того, у матеріалах справи відсутнє належним чином оформлене рішення Комісії про відмову у призначенні грошової компенсації позивачу. А підстави, які слугували відмовою в призначенні грошової компенсації, взагалі невідомі, адже ніде не зазначені, в т.ч. - і в протоколі від 31.03.2025 року.

Суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, означає те, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Європейським Судом з прав людини у рішенні у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, пункт 36, від 01.07.2003 року, яке, відповідно до ч.1 ст.17 Закону України від 23.02.2006 року №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10.02.2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.09.2024 року у справі №420/15131/23.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Порядку №719, без дотримання вимог ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданої позивачем заяви.

Враховуючи викладене, належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про виплату грошової компенсації на придбання житла та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правових висновків суду.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Щодо судового збору, то такий позивачем не сплачувався, оскільки відповідно до п.8 ст.5 Закону України «Про судовий збір» останній звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області в частині неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату грошової компенсації на придбання житла та прийняття відповідного рішення.

Зобов'язати Виконавчий комітет Новороздільської міської ради Львівської області (місцезнаходження: вул.Грушевського, 24, м.Новий Розділ, Стрийський район, Львівська область, 81652; код ЄДРПОУ: 04056210) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) про виплату грошової компенсації на придбання житла та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правових висновків суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.