Рішення від 27.10.2025 по справі 360/1680/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

27 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1680/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 липня 2025 року № 1466/12-32-04-03,

ВСТАНОВИВ:

22.08.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 31 липня 2025 року №1466/12-32-04-03, яким застосовано штраф до товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» у розмірі 10% за затримку на більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 294788,37 грн та зобов'язано платника податків сплатити штрафні санкції у сумі 29478,83 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до акту від 29.05.2025 № 900/12-32-04-03-05/37333655, рішення ДПС України від 28.07.2025 № 21688/6/99-00-06-03-02-06 встановлено порушення ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, визначеного п. 287.3 ст. 287, п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф), на підставі пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України за затримку на більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 294788,37 грн.

Позивач не погоджується із застосованими контролюючим органом штрафними санкціями, оскільки відповідно до договору оренди землі від 21.08.2017 платник податків зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 4411800000:11:001:0003 надавалася Лисичанською міською радою в строкове платне користування орендарю для експлуатації автомобільної газонаповнювальної компресорної станції АГНСК-75, яка була розташована за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Первомайська, буд. 43.

Підпунктом 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об'єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» звертає увагу, що абзац перший даного підпункту чітко передбачає відсутність обов'язку щодо нарахування та сплати плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території.

Тому ГУ ДПС у Луганській області зобов'язане застосовувати до Товариства підпункт 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, оскільки предметом камеральної перевірки є терміни сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (орендна плата з юридичних осіб). Зважаючи на вищевикладене, позивач жодним чином не допустив порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата з юридичних осіб) за звітний (податковий) період 2017 - 2020 років і, відповідно, до платника податків в жодному разі не можуть застосовуватися штрафні (фінансові) санкції.

Крім іншого, позивач також звертає увагу, що відповідно до п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Тобто, зважаючи на акт від 29.05.2025 № 900/12-32-04-03-05/37333655 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (орендна плата з юридичних осіб) Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» код ЄДРПОУ 37333655», суб'єктом владних повноважень допущено перевищення повноважень та пропуск строку, впродовж якого можна було провести відповідну камеральну перевірку за період, що перевірявся. Тим паче, що абзац 1 пункту 102.1 статті 102 ПК України чітко визначає, що даною нормою може регулюватися вчасність сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а не самим платником податків.

Тому ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» вважає протиправним податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 31 липня 2025 року №1466/12-32-04-03, яким застосовано штраф у розмірі 29478,83 грн. (10% за затримку на більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 294788,37 грн.).

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 01.09.2025 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

11.09.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому той заперечує проти позову з огляду на таке.

Податкові зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, розташовану в м. Лисичанськ, на які ГУ ДПС у Луганській області нараховано штрафні санкції за їх несвоєчасну сплату, самостійно нараховані позивачем за періоди з березня 2018 року по листопад 2020 року, і в цей період м. Лисичанськ не відносилось ні до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, ні до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Щодо твердження позивача про порушення строків проведення камеральної перевірки відповідач зазначає, що у вказаний період перебіг строків, визначених податковим та іншим законодавством, зупинявся, а контролюючий орган має право провести камеральну перевірку протягом 1095 календарних днів з дня фактичної сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання (з дня вчинення правопорушення) та після закінчення строку давності (1095 днів), який припадав на період дії карантину та / або воєнного стану (до 01.08.2023), враховуючи період зупинення такого строку давності з 18.03.2020 до 31.07.2023 (включно). Таким чином, контролюючим органом було дотримано строки проведення камеральної перевірки платника.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» у визначеному законом порядку зареєстроване як юридичну особу 01.11.2010, номер запису: 10711020000027492, ідентифікаційний номер 37333655, юридична адреса: 01133, місто Київ, б. Лесі Українки, будинок 34, перебуває на обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС у м. Києві за основним місцем обліку.

Відповідачем самостійно було визначено грошові зобов'язання з орендної плати за землю за 2018-2020 роки, що підтверджується податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), поданими до ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області та Головного управління ДПС у Луганській області.

Фахівцем Головного управління ДПС у Луганській області на підставі підпункту 20.1.4, пункту 20.1, статті 20, пункту 75.1, статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 ПК України, проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (орендна плата з юридичних осіб) ТОВ «ПЕК «ФАКТОР», код ЄДРПОУ 37333655.

Камеральною перевіркою ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» у періоді сплати квітень - червень 2020, листопад 2022 встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб за звітний (податковий) період 2017 - 2020 роки, визначених п. 287.3 ст. 287, п. 288.7 ст. 288 Кодексу із затримкою більше 30 календарних днів у сумі 343773,61 грн.

За результатами проведення камеральної перевірки складено акт від 29.05.2025 № 900/12-32-04-03-05/37333655. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0601152598010, акт перевірки отримано позивачем 03.06.2025.

Не погодившись з порушеннями, вказаними в акті перевірки, ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» звернулось до ГУ ДПС у Луганській області з запереченнями на акт перевірки (вх. № 1230/6/ЕПК від 11.06.2025).

За результатами розгляду заперечень на акт перевірки ГУ ДПС у Луганській області в адресу ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» листом від 25.06.2025 № 5934/6/12-32-04-03-05 надіслано відповідь, згідно з якою перевіркою правомірно встановлено порушення, вказані в акті перевірки, а також не встановлено підстав для звільнення ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» від відповідальності за такі порушення. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0210100028330 відповідь ГУ ДПС у Луганській області на заперечення була отримана позивачем 30.06.2025.

На підставі акту перевірки та п. 124.1 ст. 124 ПК України 26.06.2025 ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 1087/12-32-04-03 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10% у сумі 34377,33 грн за затримку понад 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 343773,61 грн. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0210100028284 податкове повідомлення-рішення було отримано позивачем 30.06.2025.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» звернулося до Державної податкової служби України зі скаргою (вх. до ДПС №2270/С/6 від 11.07.2025).

Рішенням ДПС від 28.07.2025 №21688/6/99-00-06-03-02-06, прийнятим за результатами розгляду скарги, скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Луганській області від 26.06.2025 № 1087/12-32-04-03, в частині застосування штрафу у сумі 4898,50 грн, в іншій частині залишено без змін, а скаргу частково задоволено.

На підставі рішення Державної податкової служби України від 28.07.2025 №21688/6/99-00-06-03-02-06 та акту перевірки від 29.05.20256 №900/12-32-04-03-05/37333655 ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 1466/12-32-04-03 від 31.07.2025 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10% у сумі 29478,83 грн. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0210100051642, податкове повідомлення-рішення було отримано позивачем 13.08.2025.

Камеральною перевіркою, з урахуванням рішення Державної податкової служби України від 28.07.2025 № 21688/6/99-00-06-03-02-06, встановлено випадки несвоєчасної сплати сум орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 4411800000:11:001:003, самостійно визначених ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та / або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності):

- за 2018 рік (від 20.02.2018 року № 9026533242), по термінам сплати:

30.04.2018 - у сумі 6866,89 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 774 к.д.;

30.05.2018 - у сумі 8164,21 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 744 к.д.;

30.06.2018 - у сумі 8164,21 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 713 к.д.;

30.07.2018 - у сумі 8164,21 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 683 к.д.;

30.08.2018 - у сумі 8164,24 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 652 к.д.;

30.09.2018 - у сумі 8461,24 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 621 к.д.;

30.10.2018 - у сумі 8164,21 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 591 к.д.;

30.11.2018 - у сумі 8164,21 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 560 к.д.;

30.12.2018 - у сумі 8164,21 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 530 к.д.;

30.01.2019 - у сумі 8164,20 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 499 к.д.;

- за 2019 рік (від 18.02.2019 року № 9025247970), по термінам сплати:

02.03.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 468 к.д.;

30.03.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 440 к.д.;

30.04.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 409 к.д.;

30.05.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 379 к.д.;

30.06.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 348 к.д.;

30.07.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 318 к.д.;

30.08.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 287 к.д.;

30.09.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 256 к.д.;

30.10.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 226 к.д.;

30.11.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 195 к.д.;

30.12.2019 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 165 к.д.;

30.01.2020 - у сумі 16328,40 грн. сплачено 12.06.2020 з затримкою на 134 к.д.;

- за 2020 рік (від 24.02.2020 року № 9033425298), по термінам сплати:

30.11.2020 - у сумі 2174,16 грн. сплачено 15.11.2022 з затримкою на 173 к.д.;

30.12.2020 - у сумі 16328,42 грн. сплачено 15.11.2022 з затримкою на 173 к.д.

Не погодившись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перелік та компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено Податковим кодексом України (надалі - ПК України). Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 ПК України).

Як визначено підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 цієї статті камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Пунктом 286.2 статті 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

За змістом пункту 288.7 статті 287 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Абзацом третім пункту 124.1 статті 124 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах, зокрема при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У цій справі предметом спору є правомірність податкового повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафу за порушення строку сплати сум орендної плати за користування земельної ділянкою з кадастровим номером 4411800000:11:001:003, самостійно визначених ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та / або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» не заперечує факту несвоєчасної сплати сум орендної плати за користування земельною ділянкою, зазначених в акті перевірки.

Проте позивач посилається на звільнення від сплати орендної плати за земельну ділянку відповідно до підпункту 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Оцінюючи доводи позивача про безпідставність застосування до нього штрафу, суд керується таким.

Щодо твердження позивача, що на земельну ділянку з кадастровим номером 4411800000:11:001:003, надану Лисичанською міською радою на підставі договору оренди від 21.08.2017, в строкове користування для експлуатації автомобільної газонаповнювальної компресорної станції АГНСК-75, яка розташована за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Первомайська, буд. 43, розповсюджується дія п.п. 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, і м. Лисичанськ зазначено в Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженому Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 1275-р, та це є підставою для звільнення його від відповідальності, суд зазначає таке.

Пунктом 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об'єднаних сил (ООС), для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Згідно з п.п. 38.1 ст. 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, у цьому пункті терміни вживаються в такому значенні:

тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України;

територія населених пунктів на лінії зіткнення - територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України;

інша територія України - територія України, крім тимчасово окупованої території та території населених пунктів на лінії зіткнення.

Терміни «період проведення антитерористичної операції» та «територія проведення антитерористичної операції» вживаються у цьому пункті у значенні, наведеному в Законі України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Відповідно до підпунктом 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об'єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року до 29 лютого 2020 року включно плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення), що розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.20214 № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, згідно з додатком 2 (у подальшому відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 117-р, - перелік населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування).

В той же час, податкові зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку розташовану в м. Лисичанськ, на які ГУ ДПС у Луганській області нараховано штрафні санкції за їх несвоєчасну сплату, самостійно нараховані позивачем за періоди з березня 2018 року по листопад 2020 року, і в цей період м. Лисичанськ відповідно до вищенаведених переліків не відносилось ні до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, ані до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Позивачем ані до суду, ані контролюючому органу не надано доказів про наявність обставин, які б об'єктивно перешкоджали йому як платнику податків, що зареєстрований в ГУ ДПС в м. Києві, та фактично знаходиться в м. Києві, сплачувати орендну плату за земельну ділянку, розташовану в м. Лисичанськ, на якій він проводив свою діяльність, в період, коли органи державної влади у м. Лисичанськ Луганської області здійснювали діяльність у повному обсязі. Слід також враховувати, що перебування м. Лисичанськ в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженому Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 1275-р, не є підставою для звільнення позивача від відповідальності.

При цьому, відповідно до розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади Сіверськодонецького району Луганської області окуповано з 03.07.2022.

З огляду на вищевикладене посилання позивача на порушення ГУ ДПС у Луганській області презумпції правомірності рішення платника податків, встановленої п.п. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 та п. 56.21 ст. 56 ПК України, є безпідставними, оскільки норми Податкового кодексу України, які встановлюють обов'язок сплачувати орендну плату з юридичних осіб та порядок звільнення від виконання податкового обов'язку щодо його нарахування і сплати не призводять до суперечності норм між собою, або їх множинного трактування.

Щодо твердження позивача про порушення ГУ ДПС у Луганській області строків проведення камеральної перевірки.

Пунктом 76.3 статті 76 ПK України визначено, що камеральна перевірка податкової декларації a6o уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їx подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПК України.

Тобто, законодавцем розмежовуються випадки проведення камеральної перевірки податкової декларації (30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання) та інші випадки, до яких законодавець відніс проведення камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання, яка проводиться з урахуванням строку давності, визначеного статей 102 цього кодексу, тобто не пізніше закінчення 1095 дня (з дня сплати).

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27.06.2024 по справі № 200/5428/23.

Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним ст. 102 ПК України.

Згідно з абзацами першим-третім пункту 102.1 статті 102 ПK України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102 ПК України, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПK України, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки oпepaції відповідно до ст. ст. 39 i 39 прим 2 ПK України), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ст, 133 ПK України, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному aбo судовому порядку.

Специфіка застосування штрафної санкції у відповідності до приписів статті 124 ПК України полягає в тому, що вона нараховується контролюючим органом на сплачену узгоджену суму податкового зобов'язання. Тобто базою визначення суми штрафних санкцій є сума, яка фактично сплачена, а не сума податкового боргу, або сума грошового зобов'язання у повному обсязі.

Отже, з урахуванням того, що обов'язковою умовою для застосування до платника податку штрафної (фінансової) санкції на підставі статті 124 ПК України є сплата грошового зобов'язання або факт погашення податкового боргу, то відлік строку давності для застосування штрафної (фінансової) санкції за порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання починається з дня, наступного за днем фактичної сплати такого грошового зобов'язання.

Аналіз чинного правового регулювання відповідальності за порушення строків сплати податків дає підстави для висновку, що датою, з якої обчислюється 1095-денний строк, впродовж якого може бути накладений штраф - є дата сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, а не дата, на яку припадає закінчення встановленого законом граничного строку сплати узгодженого грошового зобов'язання.

Отже, датою, з якої обчислюється 1095-денний строк, визначений п. 102.1 статті 102 ПК України, як в частині проведення податковим органом камеральної перевірки з питань своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання, так і застосування штрафних санкцій згідно з пунктом 124.1 статті 124 ПК України за несвоєчасну сплату платником податків узгодженого грошового зобов'язання, - є дата фактичної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Аналогічний правовий висновок щодо визначення дати початку перебігу строку давності зроблено Верховним Судом у постанові від 11.11.2022 у справі № 200/6441/20-а, від 23.08.2023 у справі № 360/1844/20, від 24.07.2023 у справі № 821/850/18.

При цьому, суд бере до уваги, що відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПK України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПK України.

При цьому дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно із Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі - Закон № 2120-IX). Законом № 2120-IX ст. 102 ПК України було доповнено пунктом 102.9.

Так, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених ПК України, іншими законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків передбачених ПК України (пункт 102.9 статті 102 ПК України в редакції Закону № 2120-ІХ).

Водночас, пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

У подальшому Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності з 01.08.2023, пункт 102.9 статті 102 ПК України виключено.

Отже, контролюючий орган має право провести камеральну перевірку протягом 1095 календарних днів з дня фактичної сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання (з дня вчинення правопорушення) та після закінчення строку давності (1095 днів), який припадав на період дії карантину та / або воєнного стану (до 01.08.2023), враховуючи період зупинення такого строку давності з 18.03.2020 до 31.07.2023 (включно).

Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено заборгованість з орендної плати з юридичних осіб 12.06.2020 та 15.11.2022 в період зупинення перебігу строків, то початком відліку строку для застосування штрафних (фінансових) санкцій є 01.08.2023, і зі вказаної дати до дати прийняття податкового повідомлення-рішення від 26.06.2025 № 1087/12-32-04-03 про застосування штрафних фінансових санкцій не минуло 1095 днів.

Отже, з огляду на наведене вище, твердження позивача про порушення строків для проведення перевірки та застосування за її результатами до нього штрафних (фінансових) санкцій є необґрунтованим.

Контролюючий орган під час проведення перевірки та реалізації її результатів діяв у межах повноважень, у спосіб, передбачений чинним податковим законодавством, та в межах строку у 1095 днів, встановленого пунктом 102.1 статті 102 ПК України.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частинами першою-третьою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, спростовано доводи позивача про неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення.

За наведених обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» (місцезнаходження: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 34, код за ЄДРПОУ 37333655) до Головного управління ДПС у Луганській області (юридична адреса: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, фактична адреса: 02094, місто Київ, бульвар Верховної Ради, 24Б, код за ЄДРПОУ 44082150) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 липня 2025 року № 1466/12-32-04-03 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун