27 жовтня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1209/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є, розглянувши в порядку письмового провадження заяву адвоката Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 18 грудня 2023 року по справі № 360/1209/23 за позовом адвоката Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, рішення та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 16.10.2025 надійшла вищевказана заява, в якій заявник просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 в адміністративній справі № 360/1209/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати у десятиденний строк до Луганського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 в адміністративній справі № 360/1209/23.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішення суду від 18.12.2023 до теперішнього часу залишається невиконаним. Відповідач, не зважаючи на зобов'язання суду, покладені на нього судовим рішенням, не поновив виплату пенсії ОСОБА_1 з червня 2014 року.
Ухвалою суду від 17.10.2025 заяву адвоката Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 18 грудня 2023 року по справі № 360/1209/23,
призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Відповідач 22.10.2025 надав письмові пояснення щодо заяви про встановлення строку для подання звіту, відповідно до яких зазначив таке.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №360/1209/23 набрало законної сили 15.08.2024.
Після надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №360/1209/23 (вхідний №3399/7 від 16.08.2024), тобто після набрання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №360/1209/23 законної сили, відповідно до рекомендації щодо організації взаємодії структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області під час виконання рішень судів юридичне управління службовою запискою №1697/08-16 від 19.08.2024 інформувало Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Управління з питань виплат (структурні підрозділи, до компетенції яких належить виконання рішення) про набрання законної сили рішення суду, з одночасною передачею копії рішення (постанови), що підлягає виконанню.
20.08.2024 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №360/1209/23 внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР), реєстраційний номер С2417811.
За даними Інформаційного центру персоніфікованого обліку Центральної бази даних одержувачів пенсій Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, тобто на території, яка не контролюється державною владою України. Дата останнього нарахування пенсії - 04.07.2014.
До жовтня 2018 року районними управліннями Головного управління призначення та виплата пенсій провадилась у програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХ-W.
Одним з основних напрямків розвитку інформаційних систем стало впровадження централізованої підсистеми “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
З 01.10.2018 районними управліннями Головного управління призначення та виплата пенсій провадиться у підсистемі “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи. Пенсійні справи, які перебували на обліку у районних управліннях з бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W перемігровано до підсистеми “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи.
ОСОБА_1 не перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України, оскільки не звертався із заявою про взяття на облік пенсійної справи та про поновлення виплати пенсії. Пенсійну справу ОСОБА_1 з бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W не перемігровано до підсистеми “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи.
На теперішній час, у зв'язку з окупацією Луганської області, у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відсутній доступ до програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W та відсутня можливість вивантаження електронних особових рахунків з архівної бази підсистеми АСОПД/КОМТЕХ в діючу базу підсистеми “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи.
26.08.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом за вихідним №1200-0307-5/21599 звернулося до Пенсійного фонду України щодо вивантаження пенсійної справи ОСОБА_1 з програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W.
На теперішній час у відповідному каталозі FTP сервера відсутня пенсійна справа ОСОБА_1 .
Виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №360/1209/23 неможливо без чіткого розуміння на підставі чого проводився розрахунок пенсійної виплати ОСОБА_1 , а також розміру його пенсійної виплати на момент призупинення нарахування. Зазначену інформацію можна отримати тільки з програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W.
У 2014 році архівну базу підсистеми АСОПД/КОМТЕХ управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
20.10.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надіслано лист за вих.№1200-0305-9/31480 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з проханням допомогти у переміграції пенсійної справи ОСОБА_1 з програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W до підсистеми ІКІС ПФУ “Призначення та виплати пенсій (ППВП)» для подальшого її опрацювання.
Виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №360/1209/23 перебуває на контролі в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та буде опрацьовано після переміграції пенсійної справи ОСОБА_1 з програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W до підсистеми ІКІС ПФУ “Призначення та виплати пенсій (ППВП)».
Виконавче провадження за виконавчим листом у справі №360/1209/23 не відкривалось.
З огляду на наведене, Головне управління вважає, що правових підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, яке набрало законної сили у порядку, передбаченому статтею 382 КАС України, немає.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з положеннями частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності із приписами мотивувальної та резолютивної частин рішення суду).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому йдеться не про будь-якого суб'єкта владних повноважень і не про будь-який обов'язок, який може виникнути у зв'язку з набранням судовим рішенням законної сили, а саме про виконання відповідачем в адміністративній справі обов'язку (обов'язків), який (які) покладено на нього судовим рішенням. Суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі № 360/1209/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2024, позов адвоката адвоката Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, рішення та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково:
визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.08.2022 про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з червня 2014 року.
21 серпня 2024 року Луганським окружним адміністративним судом видано позивачу виконавчі листи у справі.
Доказів відкриття виконавчого провадження позивачем не надано.
На звернення представника позивача відповідач листом від 12.09.2024 №6713-6270/М-02/8-1200/24 повідомив, що ОСОБА_1 не перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України, оскільки не звертався із заявою про взяття на облік пенсійної справи та про поновлення виплати пенсії. Пенсійну справу ОСОБА_1 з бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W не перемігровано до підсистеми “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи. На теперішній час, у зв'язку з окупацією Луганської області, у Головного управління відсутній доступ до програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W та відсутня можливість вивантаження електронних особових рахунків з архівної бази підсистеми АСОПД/КОМТЕХ в діючу базу підсистеми “Призначення та виплата пенсій» Інтегрованої комплексної інформаційної системи. Для виконання рішення суду Головним управлінням з'ясовується питання з Пенсійним фондом України щодо забезпечення технічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_1 . Питання залишається на контролі у Головному управлінні.
Аналогічні підстави не виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі № 360/1209/23 наведено представником відповідача у поясненнях на заяву про встановлення судового контролю.
Отже, судом встановлено, що станом на 27 жовтня 2025 року відповідач не виконав рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі № 360/1209/23 у повному обсязі.
Оскільки рішення суду станом на дату звернення представника позивача з заявою про встановлення судового контролю та її розгляду не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення судового контролю.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Задовольнити заяву адвоката Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 18 грудня 2023 року по справі № 360/1209/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 27 листопада 2025 року включно подати суду звіт про фактичне виконання в повному обсязі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі № 360/1209/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.
Суддя К.Є. Петросян