27 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5759/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (пр-т. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185), третя особа: Державне підприємство "Інфоресурс" (вул. Олександра Довженка, 3, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37533381), про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач), через представника - адвоката Глазкова А.С., звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача в частині внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про те, що поточне здобуття позивачем освіти порушує послідовності, визначені частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту";
- зобов'язати відповідача вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти - інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", щодо позивача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є на даний час здобувачем вищої освіти за ступенем "бакалавр" та проходить навчання в Центральноукраїнському державному університеті імені Володимира Винниченка (далі - ЦДУ імені В. Винниченка) на денній формі навчання на основі повної загальної середньої освіти за спеціальністю "014 Середня освіта 014.16 Захист України", що підтверджується копією договору про навчання у закладі вищої освіти № 12553227 від 15.08.2023. Навчання здійснюється з першого курсу, термін навчання з 01.09.2023 по 30.06.2027. Даний рівень освіти, яку наразі здобуває позивач, відповідає рівню ступеня вищої освіти: перший (бакалаврський) рівень. З огляду на те, що рівень вищої освіти "бакалавр" позивач почав здобувати лише з 01.09.2023, а до цього не здобув жодного рівня вищої освіти, про що свідчить відсутність відповідних документів про освіту, тому процес здобуття освіти є послідовним у розумінні частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII. Позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України листом від 18.07.2025 з проханням вжити заходів щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо черговості здобуття ним освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту", вказати "Так, не порушує". Однак, відповідач не задовольнив вимогу позивача щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо черговості здобуття ним освіти. Внаслідок протиправних дій відповідача, що полягають у неправомірному визначенні черговості здобуття позивачем освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", позивач позбавлений можливості реалізувати своє право на відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, передбаченої статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 27.08.2025 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.23).
Представник відповідача подав суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, позивач 01.09.2015 року зарахований за освітнім рівнем бакалавра до ЦДУ імені В. Винниченка, відрахований 20.11.2019 року за порушення умов контракту. 15.08.2023 року повторно був зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до ЦДУ імені В. Винниченка. Отже, Єдиною державною електронною базою з питань освіти на підставі даних, які в ній містяться, за визначеним алгоритмом автоматично сформовано довідку про здобуття позивачем освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці у відповідному полі вказано "Ні, порушує". При цьому, як зазначає відповідач, не вважається порушенням послідовності здобуття освіти у разі, якщо здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти, а попереднє навчання було за таким же рівнем, що й поточне навчання. Таким чином, відповідач вважає, що Міністерство діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Також, функції щодо внесення згадуваних вище відомостей щодо здобувачів освіти покладено саме на суб'єктів освітньої діяльності та їх територіальні відокремлені структурні підрозділи (а.с.27-36).
Представник позивача подав відповідь на відзив, у якій не погодився з такою позицією (а.с.51-52).
Представник третьої особи правом на подання до суду пояснень по суті позовних вимог не скористався.
Дослідивши наявні в справі документи та матеріали, судом встановлено наступне.
Позивач є здобувачем вищої освіти за ступенем "бакалавр" та проходить навчання в ЦДУ імені В. Винниченка на денній формі навчання на основі повної загальної середньої освіти за спеціальністю "014 Середня освіта 014.16 Захист України", що підтверджено копією договору про навчання у закладі вищої освіти № 12553227 від 15.08.2023.
Навчання здійснюється з першого курсу, термін навчання з 01.09.2023 по 30.06.2027.
З метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивач отримав із ЦДУ імені В. Винниченка довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 671150 від 15.07.2025 (далі - Довідка ЄДЕБО).
У даній Довідці ЄДЕБО вказано про порушення позивачем визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту" послідовність здобуття освіти (а.с.11-13).
За звернення позивача до відповідачів щодо внесення змін до довідки шляхом зазначення про послідовність освіти - "Так, не порушує", відповідачем відмовлено (а.с.13зв.-16, 16зв.-18).
Вважаючи протиправними дії відповідача, що полягають у внесенні відомостей в ЄДЕБО щодо порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630 (далі - Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з підпунктом 78 пункту 4 Положення № 630 Міністерство освіти і науки України забезпечує ведення та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII).
Відповідно до частини першої статті 74 Закону № 2145-VIII у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база або ЄДЕБО).
Порядок функціонування ЄДЕБО визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - Положення № 1132/32584), затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620, зареєстрованим Міністерстві юстиції України 05.10.2018 року за № 1132/32584.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення № 1132/32584, це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - ДП "ІНФОРЕСУРС" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560)
Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту».
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до абзацу 1 пункту 62 Порядку № 560, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Частиною другою статті 17 Закону № 2145-VIII визначено, що рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.
Відповідно до частини 1, 2, 3 статті 40 Закону № 2145-VIII, після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Інформація про видані документи про середню, професійну, фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Згідно із частиною першою статті 5 Закону України "Про вищу освіту" від 01.07.2014 року № 1556-VII (далі - Закон № 1556-VII), підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.
Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.
Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.
Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.
Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв'язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.
Освітньо-творчий рівень вищої освіти передбачає оволодіння методологією мистецької та мистецько-педагогічної діяльності, здійснення самостійного творчого мистецького проекту, здобуття практичних навичок продукування нових ідей і розв'язання теоретичних та практичних проблем у творчій мистецькій сфері.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону № 1556-VII здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.
Стаття 7 Закону № 1556-VII вказує, що єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.
Отже, аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми та проходження атестації. При цьому здобуття рівня освіти має підтверджуватися відповідним документом про вищу освіту.
Згідно з інформацією, що міститься в ЄДЕБО, позивач отримав:
- свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_2 , видане 11.06.2013 року НВК "Кіровоградський колегіум - спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад - центр естетичного виховання" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області;
- атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_3 , виданий 31.05.2015 року НВК "Кіровоградський колегіум - спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад - центр естетичного виховання» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області;
Інших навчальних закладів позивач не закінчував, дипломів не отримував.
Крім того, з інформації, що міститься в ЄДЕБО, вбачається, що позивач навчався в ЦДУ імені В. Винниченка за освітнім рівнем "бакалавр" на денній формі навчання за спеціальністю "081 Право", однак 20.11.2019 року був відрахований із закладу освіти за порушення умов контракту. 15.08.2023 року позивач був зарахований до ЦДУ імені В. Винниченка за освітнім рівнем "бакалавр" на денну форму навчання за спеціальність "014 Середня освіта" (а.с.11зв.-12).
Тобто, позивач не завершував навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр, не отримував диплома бакалавра, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму, оскільки відрахування означає, що позивачем не завершено перший (бакалаврський) рівень вищої освіти як наступний етап (рівень) освіти і таке відрахування не може розцінюватися як здобуття такого рівня освіти.
При цьому, Порядком № 560 передбачено саме попереднє здобуття освіти, а не процес навчання без закінчення повного освітнього курсу. Аналогічний припис містить п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII.
Таким чином, оскільки позивач не завершив навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, його повторне зарахування на навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII.
Щодо листа Міністерства освіти і науки України № 1/9758-24 від 03.06.2024 року, то суд зазначає наступне.
Так, 03.06.2024 року Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та ДП "Інфоресурс" листа № 1/9758-24 від 03.06.2024 року, яким роз'яснило особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних ЄДЕБО.
Цим листом керівників закладів професійної(професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерство оборони України та ДП "Інфоресурс" поінформовано, що з метою реалізації п. 62 Порядку № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення ЄДЕБО для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.
У вказаному листі, зокрема, зазначено, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус "Поновлено", "Поновлено (з іншого ЗО)", "Переведено (з іншого ЗО)"), а попереднє навчання (запис про яке у статусі "Відраховано із ЗО") було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому, в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною "За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)". Наприклад: здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено "Ні, порушує".
Проте, суд зазначає, що Законом № 2145-VIII та Законом № 1556-VII встановлено, що єдиним документом, який підтверджує здобутий особою рівень вищої освіти, є сам документ про вищу освіту, а листи міністерств є службовою кореспонденцією, вони не є нормативно-правовими актами, а носять лише роз'яснювальний та інформаційний характер.
Вирішуючи питання щодо способу захисту порушеного права позивача, суд зважає на таке.
В ході розгляду справи встановлено, що Міністерство освіти і науки України та технічний адміністратор ЄДЕБО - ДП "ІНФОРЕСУРС" мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
За таких обставин, на відповідача може бути покладено обов'язок усунути порушення прав позивача шляхом внесення виправлення у записі в ЄДЕБО відомостей про порушення ним послідовності здобуття освіти.
На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Міністерства освіти і науки України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України, що полягають у внесенні відомостей в Єдину державну електронну базу з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Зобов'язати Міністерства освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - вказати "ТАК, не порушує".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185).
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК