27 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5880/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивував тим, що він з 2010 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка призначена йому у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач при перерахунках його пенсії на виконання рішення суду у справі №340/1983/25 протиправно зменшив розмір пенсії до 70% від суми грошового забезпечення та обмежив максимальний розмір його пенсії. Позивач не погоджується з цим та просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру його пенсії з 71% до 70% від суми грошового забезпечення та обмеження виплати пенсії максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплати з 01.02.2022 року на підставі довідки №11340/1 від 30.08.2024 року та з 01.02.2023 року на підставі довідки №11340/2 від 30.08.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати йому пенсію з 01.02.2022 року на підставі довідки №11340/1 від 30.08.2024 року та з 01.02.2023 року на підставі довідки №11340/2 від 30.08.2024 року у розмірі 71% від суми грошового забезпечення, без обмеження її виплати максимальним розміром, та з урахуванням вже виплачених сум.
Ухвалою судді від 01.09.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з вимогами про перерахунок пенсії. Вказує, що перерахунок пенсії позивача проведено на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач не належить до кола осіб, на яких поширюється рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 2010 році був звільнений у запас. Вислуга років для призначення пенсії склала 27 років.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначило з 15.10.2010 року позивачу довічно пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області неодноразово здійснювало перерахунки пенсії позивача на підставі статей 63, 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У серпні 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 року у справі №340/2474/24 оформив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , а саме: №11348/1 від 30.08.2024 року - за нормами, чинними на 01.01.2022 року (34 302,50 грн.); №11348/2 від 30.08.2024 року - за нормами, чинними на 01.01.2023 року (44 556, 50 грн.).
Позивач у серпні 2024 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії на підставі вказаних довідок.
Оскільки відповідач відмовив у перерахунку пенсії, позивач у березні 2025 року звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати йому пенсію з 01.02.2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №11348/1 від 30.08.2024 року, виданої станом на 01.01.2022 року, та з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №11348/2 від 30.08.2024 року, виданої станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з розрахунку 71% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року по день проведення перерахунку.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року у справі №340/1983/25 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2022 року і 01.02.2023 року на підставі довідок Кіровоградського обласного ТЦКСП №11348/1, №11348/2 від 30.08.2024 року та виплатити додаткові кошти.
У цьому рішенні суд вказав, що вимоги про перерахунок пенсії із застосуванням певного відсоткового співвідношення пенсії до грошового забезпечення і незастосування максимальної величини до загальної суми виплати є передчасними, тому відмовив у їх задоволенні.
У травні 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення суду у справі №340/1983/25 здійснило перерахунки пенсії позивача з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року, про що склало відповідні протоколи.
За розрахунками відповідача основний розмір пенсії позивача з 01.02.2022 року склав 24011, 75 грн. (34 302, 50 грн. х 70 %), а в підсумку з підвищенням і цільовою грошовою допомогою як учаснику бойових дій - 24535,25 грн. При цьому розмір пенсійної виплати, належної позивачу до виплати з 01.02.2022 року, обмеженою максимальною сумою 20299, 50 грн.
За розрахунками відповідача основний розмір пенсії позивача з 01.02.2023 року склав 31189, 55 грн. (44 556, 50 грн. х 70 %), а в підсумку з підвищенням і цільовою грошовою допомогою як учаснику бойових дій - 31752, 80 грн. При цьому розмір пенсійної виплати, належної позивачу до виплати з 01.02.2023 року, обмеженою максимальною сумою 23516, 54 грн.
Не погоджуючись із такими перерахунками, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частин 1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, ґрунтується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі статтями 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Обчислення пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, визначено розділом V (статті 43 - 47) Закону, а виплата пенсій та порядок перерахунку пенсій - розділами VII (статті 52 - 62) та VIII (статті 63 - 66) відповідно.
Так, частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Спірні правовідносини виникли у травні 2025 року при перерахунках пенсії позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, пов'язаних із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ. Такі перерахунки проведені відповідачем на виконання рішення суду у справі №340/1983/25, на підставі оновлених довідок, наданих уповноваженим органом - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цих перерахунках відповідач обчислив основний розмір пенсії позивача у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, проти 71 %, які застосовувалися раніше.
Відповідач керувався нормою частини 2 статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку), згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Втім як свідчать матеріали справи, позивачу, який був звільнений з військової служби у запас та мав вислугу 27 років, у жовтні 2010 року пенсія за вислугу років була призначена відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення та під обмеження, установлені частиною 2 цієї статті, не підпадала.
Зміна максимального розміру пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до Закону №2262-XII, (з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
При перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Відтоді правове регулювання правовідносин щодо перерахунку пенсій військовослужбовців на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ не змінювалося, а зміни до цієї норми не вносилися.
Посилання відповідача на правові висновки Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 21.12.2021 року у справі №580/5962/20 щодо перерахунку пенсії прокурорів суд відхиляє, оскільки правовідносини у цих справах не є подібними.
Суд прийшов до висновку, що відповідач у травні 2025 року при перерахунках пенсії позивача, належної до виплати з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року, протиправно зменшив основний розмір пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення, до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
При цих перерахунках відповідач також застосував до пенсії позивача обмеження її максимального розміру. Так, нарахувавши з 01.02.2022 року пенсію загалом в сумі 24535, 25 грн., вирішив виплачувати 20299, 50 грн. (пенсія, обчислена станом на 01.04.2019 року на виконання рішення суду у справі №340/2555/23). Нарахувавши з 01.02.2023 року пенсію загалом в сумі 31752, 80 грн., вирішив виплачувати 23516, 54 грн. (пенсія, обчислена станом на 01.03.2022 року на виконання рішення суду у справі №340/7966/23).
Позиція відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії обґрунтована посиланням на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року, частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Між тим, рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Доводи відповідача про те, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.
Отже, чинне законодавство не містить норм, які б визначали розмір максимального обмеження пенсій, призначених за Законом №2262-XII.
Суди у справах №340/2555/23, №340/7996/23, №340/5216/24 за позовами ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Кіровоградській області дійшли до висновку про безпідставність застосування до спірних правовідносин положень частини 7 статті 43 Закону №2262-ХІІ, статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та підтвердили право позивача на обчислення/перерахунки його пенсії без обмеження її максимальним розміром. Відтоді правове регулювання спірних правовідносин не змінювалося.
Натомість відповідач, здійснюючи у травні 2025 року нові перерахунки пенсії позивача на підставі частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, знову протиправно обмежив максимальний розмір пенсії позивача.
Таке поводження з позивачем не відповідає принципам законності, верховенства права та належного урядування, свідчить про ігнорування відповідачем принципу обов'язковості судових рішень.
Відповідач у спірних правовідносинах діяв неправомірно, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом. Тому такі дії відповідача слід визнати протиправними.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що у 2025 році відповідач застосовує до пенсії позивача понижуючі коефіцієнти відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Позивач не обґрунтовує свій позов цими обставинами та не оскаржує дії відповідача щодо пониження його пенсії з 01.01.2025 року, тому суд не надає їм правову оцінку.
У межах спірних правовідносин права позивача, порушені протиправними діями відповідача, слід відновити, зобов'язавши відповідача здійснити з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року повторні перерахунки пенсії, виходячи із належного відсоткового значення пенсії, та виплатити позивачу заборгованість, яка виникне у зв'язку з такими перерахунками, без обмеження її максимального розміру.
Суд відхиляє доводи відповідача про пропущення строку звернення до суду з позовом, оскільки цей позов поданий у межах строку, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, - протягом 6 місяців від дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав після перерахунків його пенсії, виконаних відповідачем у травні 2025 року. Оскільки спір також стосується виплати вже нарахованих сум пенсії, які не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, то відповідно до частини 2 статті 55 Закону №2262-ХІІ такі вимоги не обмежуються будь-яким строком, а положення статей 122, 123 КАС України до них не застосовуються.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вчинені у травні 2025 року при перерахунках пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 року та з 01.03.2023 року, щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 71 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення та щодо обмеження максимального розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року повторні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 71 % відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість за минулий час, яка виникне у зв'язку з такими перерахунками, без обмеження її максимального розміру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ