24 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1031/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Техагроторг» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про скасування податкових повідомлень-рішень та вимоги, -
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №340/1031/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Техагроторг» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про скасування податкових повідомлень-рішень та вимоги.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2022 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2023 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20 листопада 2020 року №000005240702, №000005250702, №00005280702, №000005290702, №000005300702. Скасовано податкову вимогу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 12 квітня 2021 року №14561-13. Стягнуто на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Техагроторг» (ЄДРПОУ 37482018) здійснені ним судові витрати: на оплату судового збору в сумі 22700,00 грн.; на професійну правничу допомогу у розмірі 19000,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43142606). (т.25 а.с.236-249)
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.05.2023 вказане судове рішення залишено без змін. (т.26 а.с.107-117)
Вказане судове рішення набрало законної сили 16.05.2023 року та 26.09.2023 позивачу видано виконавчі листи. (т.26 а.с.136, 142)
Ухвалою суду від 31.10.2023 замінено сторону у виконавчому листі у справі №340/1031/21, а саме боржника: Головне управління ДПС в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43142606) - його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ відокремленого структурного підрозділу 43995486). (т.26 а.с.152-153)
До суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони стягувача у виконавчих листах по справі №340/1031/21 щодо стягнення судових витрат зі сплати судового збору за подачу позову в розмірі 22700 грн. та витрат на правничу допомогу в розмірі 19000 грн. в суді першої інстанції і 5500 грн. в суді апеляційної інстанції з Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Техагроторг» (ЄДРПОУ 37482018) на засновника та учасника юридичної особи - ОСОБА_1 . В обґрунтування заяви посилається на те, що листом 04-08-10/7857 від 23.09.2025 року Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області повідомило, що під час підготовчих дій для проведення списання коштів з Головного управління ДПС в Кіровоградській області на користь ТОВ «Торговий Дім «Техагроторг» встановлено обставини, які ускладнюють їх виконання. Зокрема, реквізити рахунку, на які необхідно здійснити повернення коштів на теперішній час є недіючими. У відповідь на вказаний лист до ГУ Держказначейства направлено заяву, у якій зазначено, що 31.05.2024 року в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи ТОВ «Торговий Дім «Техагроторг» в результаті ліквідації. Рішенням учасника від 20.12.2019 року прийнято рішення про припинення юридичної особи ТОВ «Торговий Дім «Техагроторг» шляхом ліквідації. Вказує, що згідно рішення єдиного учасника ТОВ «Торговий Дім «Техагроторг» від 16.04.2024 року, було затверджено передавальний акт та визначено, що правонаступництво щодо всього майна та коштів ТОВ «Торговий Дім «Техагроторг», які зазначені у передавальному акті, виникає у засновника та учасника юридичної особи - ОСОБА_1 з дати визначеної у Передавальному акті, а саме - з 16.04.2024 року. Отже, після ліквідації ТОВ «Торговий Дім «Техагроторг» серед засновників (учасників) юридичної особи проведено розподіл майна відповідно до якого грошові кошти у сумі 47200 грн., які складаються з судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 22700 грн. та на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 19000 грн. в суді першої інстанції і 5500 грн. в суді апеляційної інстанції передані учаснику та засновнику юридичної особи ОСОБА_1 . Також, вказує, що листом 04-08-10/8126 від 30.09.2025 року Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області запропонувало розглянути питання процесуальної заміни особи стягувана його правонаступником, та надати до Головного управління Казначейства належно оформлену відповідну ухвалу суду.
Ухвалою суду від 20.10.2025 заяву про заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду у судовому засіданні на 24.10.2025 о 10:00 год. (т.26 а.с.173)
У судове засідання 24.10.2025 учасники справи не прибули, що відповідно до ч.2 ст.379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно вимог ч.4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у заяві та матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Частиною 1 статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
У відповідності до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню
Згідно ч.ч.1, 2 ст.15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Обов'язковою умовою для заміни сторони виконавчого провадження є вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження. Суд зобов'язаний залучити до участі у справі правонаступника сторони, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво прав та обов'язків відповідної особи, а правонаступник існує. Проте процесуальне правонаступництво можливе лише тоді, коли у майнових відносинах відбулось правонаступництво. Отже, при вирішенні питання про залучення правонаступників учасників справи, суду необхідно встановити наявність чи відсутність правонаступництва на підставі норм матеріального права у спірних правовідносинах.
Частиною 1 статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
За приписами ч.4 ст.91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому згідно з ч.1, 2 ст.96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Згідно з ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частинами 3, 4 статті 105 КАС України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до пп.1 ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується: за рішенням її учасників, суб'єкта управління державної або комунальної власності або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Статтею 111 ЦК України визначений порядок ліквідації юридичної особи.
1. З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
2. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
3. Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
4. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
5. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
6. Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).
7. Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання податковим органам та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає податковим органам, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
8. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується ліквідаційною комісією (ліквідатором) юридичної особи.
9. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
10. До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає податковим органам, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
11. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) затверджує ліквідаційний баланс та забезпечує його подання до податкового органу.
12. Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.
13. Документи, що підлягають обов'язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.
14. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Отже, з огляду на викладені норми ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язані були вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Як встановлено судом, та не заперечується заявником, кошти за виконавчим листом про стягнення судових витрат у справі №340/1031/21, у процедурі ліквідації стягнуті не були, у зв'язку з чим й не брали участі у погашенні кредиторської заборгованості, як наслідок не становили суму нерозподіленого майна, а тому не можуть передаватися учаснику товариства відповідно до приписів ч.12 ст.111 ЦК України.
Суд зазначає, якщо товариство, яке мало отримати кошти за виконавчим документом, ліквідується, процедура заміни сторони виконавчого провадження залежить від наявності правонаступника та чи допускають дані правовідносини правонаступництво.
Як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Техагроторг» (код ЄДРПОУ 39393501) було зареєстровано з 13.04.2011 як юридична особа; 21.02.2020 внесено запис про рішення припинення юридичної особи в результаті ліквідації; 31.05.2024 внесено запис про припинення юридичної особи. (т.26 а.с.168-169)
При цьому, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості щодо правонаступника ліквідованого Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Техагроторг».
Враховуючи наведене, якщо підприємство ліквідовано без правонаступництва, та суду не надано доказів наявності правонаступника, то відсутні підстави для зміни сторони виконавчого провадження.
Отже, суд дійшов висновку про те, що заява ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 293-297, 379 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА