27 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4672/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, через уповноваженого представника адвоката Неверчака Є.Б., звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд (з урахуванням уточненої позовної заяви):
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі фактичних збитків, виходячи з даних про заробітну плату, отриману ним за роботу в зоні відчуження за два повних місяці квітень та травень 1988, зазначених у довідці від 5.05.1999 №482 Східного гірничо-збагачувального комбінату, у відповідь на його скаргу від 13.02.2025;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , що настала через захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в квітні та травні 1988 року, зазначеного у довідці від 05.05.1999 №482, виданої Східним гірничо-збагачувальним комбінатом, з 13.02.2025 з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою від 14.07.2025 року було залишено без руху позовну заву. У встановлений суддею строк представник позивача подав до суду заяву про усунення недоліків та уточнену позовну заяву.
Позов обґрунтовано тим, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2025 року у відповідності до ч. 1 ст. 54 ЗУ Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, з тим, що такі пенсії можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків. Відповідач відмовив у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що довідка, наявна в матеріалах справи від 05.05.1999 року №482, видана з порушеннями та не може бути врахована для обчислення пенсії.
Ухвалою від 28.07.2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с. 56).
Відповідач надав відзив на позов, за змістом якого заперечує проти позову та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Посилається на те, що такий перерахунок можливий лише у випадку надання ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» нової довідки про заробітну плату, одержану у зоні відчуження за формою, затвердженою листом Міністерства соціального захисту населення від 27.0.1996 року №01-3/244-013-2 (а.с. 59-82), також долучив електронну копію пенсійної справи позивача на 138 арк. (а.с. 83).
Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, судом встановлено наступні обставини.
Позивач з 09.12.1988 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до довідки МСЕК серія 2-18 ВБ №140947 від 01.04.2009 року, ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 09.12.1988 довічно, втрата працездатності 70% (а.с. 14).
Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (Категорія 1) серія НОМЕР_2 від 18.03.2019 року (а.с. 15).
У січні 2025 року позивач в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ виявив, що розрахунок заробітної плати для його пенсії здійснено з коефіцієнту 2,90126, тоді як відповідно до заробітної плати у довідці №482 від 05.05.1999 індивідуальний коефіцієнт мав би становити 8,53750.
21.01.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо перерахунку пенсії згідно ч.1 ст.54 Закону № 796-XII з врахуванням довідки №482 від 05.05.1999.
У відповідь на заяву відповідач листом від 05.02.2025 року №111-697/К-02/8-1100/25 повідомило, що в матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка про заробітну плату від 05.05.1999 № 482, видана Східним гірничо-збагачувальним комбінатом Державного департаменту з питань ядерної енергетики Міністерства енергетики України, за період роботи в зоні відчуження з 26.03.1988 по 10.06.1988, яка наразі не врахована при обчисленні розміру пенсії по інвалідності, оскільки видана з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема:
не містить назви населеного пункту зони відчуження, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
кратність зазначена з порушенням Розпорядження Ради Міністрів УРСР від 06.01.1988 №12-р, відповідно до якого виплата ставок і посадових окладів з 01.03.1988 проводилась в одинарному розмірі понад збережену середню заробітну плату за основним місцем роботи, в тому числі і особам, які були призвані на військові збори;
відсутня інформація про заробітну плату за січень та лютий 1988 року, що унеможливлює здійснити перевірку правильності визначеного розміру збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи.
За даних обставин Головним управлінням ініційовано проведення перевірки обґрунтованості видачі вказаної вище довідки про заробітну плату.
Позивач повторно звернувся до відповідача. У заяві від 13.02.2025 просив здійснити перерахунок його пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі довідки про заробітну плату від 05.05.1999 №482.
У відповідь на наступні звернення позивача листами відповідача від 28.02.2025, 06.05.2025 та від 13.06.2025 його було повідомлено, що Управлінням було ініційовано перевірку довідки про заробітну плату від 05.05.1999 №482, потім було здійснено таку перевірку, внаслідок якої виявлено, що суми заробітної плати, зазначені у довідці не відповідають відомостям особових рахунків з нарахованої та виплаченої заробітної плати за квітень та травень 1988, однак в архівних документах підприємства відсутні дані про кількість відпрацьованих в зоні відчуження днів та годин.
ДП «СхідГЗК» видало довідку №55 від 16.04.2025 про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження, а Смолінська шахта ДП «СхідГЗК» видала довідку від №18-30/428 від 22.04.2025 про заробітну плату позивача, що зберігалась за основним місцем роботи під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Дані довідки видані не по формі, передбаченій листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2, а по формі згідно Додатку 5 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, оскільки інших документів, які б мали дані про відпрацьовані дні, денну тарифну ставку та кратність за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в архіві підприємства немає.
Врешті, відповідач листом від 13.06.2025 №4766-4314/К-02/8-1100/25 повідомив позивача, що підстави для обчислення його пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження, відсутні.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі по тексту - Закон № 796-XII), Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 зі змінами від 09.12.2021 №1307 (далі по тексту - Порядок №1210).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Слід зазначити, що спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі по тексту також - Закон № 796-XII).
Статтею 10 Закону №796-ХІІ визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Статтею 57 Закону № 796-XII визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (частина 5 статті 54 Закону №796-ХІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин).
Порядком №1210 визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.
Згідно частини 4 статті 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Постановою КМУ від 09.12.2021 №1307 було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і від 26 вересня 2012 року № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», яка набрала чинності з 1 січня 2022 року, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року, зокрема було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ з 1 січня 2022 року, з 1 березня 2022 року і з 1 грудня 2022 року на найбільш вигідних умовах.
Зазначеною постановою було передбачено, що в разі, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.
Підпунктом 4 пункту 3 Постанови №1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Разом із тим, відповідно до пункту 4 Порядку №1210 якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.
Відповідно до пункту 9 Порядку №1210 (зі змінами від 01.12.2022) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою
П=Зс х Кзс х Кв/100%,
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = Ск/К,
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою:
Кз= Зв/Зсм
де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років;
Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян», за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, відповідач для виконання вимог постанови КМУ від 9 грудня 2021 року №1307, якою передбачено здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ на найбільш вигідних умовах, зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача за документами, наявними в пенсійній справі.
Як встановлено з матеріалів справи, Східним гірничо-збагачувальним комбінатом Державного департаменту з питань ядерної енергетики Міністерства енергетики України позивачу було видано довідку від 05.05.1999 № 482 за період роботи в зоні відчуження з 26.03.1988 по 10.06.1988. Вказана довідка знаходиться в матеріалах пенсійної справи з часу призначення пенсії позивачу (арк. пенс. справи 34). З часу набрання чинності Постановою №1307 відповідач мав достатньо часу перевірити достовірність довідки та зобов'язати Східний гірничо-збагачувальний комбінат Державного департаменту з питань ядерної енергетики Міністерства енергетики України видати за потреби іншу довідку необхідного зразка.
Суд зазначає, що обчислення пенсій відповідно до Закону № 796-XII здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження є первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Кабінетом Міністрів України прийнято 26.09.2012 постанову № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», якою затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, та визначено, що розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій (пункт 1).
Пунктом 8 Типового положення передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, зареєстрованим в Мін'юсті України 29.10.2012 за № 1808/22120, затверджена форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
За змістом підпункту 2.10, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що особа, яка бажає отримувати пенсію подає до органу, що призначає пенсію, довідку про заробітну плату, видану підприємством, установою чи організацією де працювала особа, або якщо підприємство, установа чи організація ліквідовані або припинили своє існування, довідку видану їх правонаступником чи архівною установою. При цьому законодавцем надано органу, що призначає пенсію, право у разі необхідності перевіряти обґрунтованість видачі довідки про заробітну плату.
Відтак, суд дійшов висновку, що у відповідача у зв'язку з надходженням довідки про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії.
На переконання суду, первинні документи не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що довідка видана не за встановленою формою. Так, своїми діями відповідач фактично позбавив позивача права на належний соціальний захист, гарантований Конституцією України, та на розмір пенсії відповідно до законодавства.
Крім того, доказів, які б спростовували факт, що позивач не перебував у трудових відносинах та не отримував вказану у документах заробітну плату у відповідних розмірах, відповідачем не надано.
Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивачу на підставі спірної довідки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886» так і не був проведений станом на момент розгляду справи судом, то мають місце саме протиправні дії з боку відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними допустимими доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі фактичних збитків, виходячи з даних про заробітну плату, отриману ним за роботу в зоні відчуження за два повних місяці квітень та травень 1988, зазначених у довідці від 05.05.1999 №482.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 13.02.2025 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, зазначеного у довідці від 05.05.1999 №482, виданої «Східним гірничо-збагачувальним комбінатом» Державного департаменту з питань ядерної енергетики Міністерства енергетики України, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО