Рішення від 27.10.2025 по справі 640/10045/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Київ справа №640/10045/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Суть спору: до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту також відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просить суд перерахувати надбавку до пенсії, як ветерану війни, нагородженому за бойові дії бойовим ордером, з 11.10.2017 (з дня набрання чинності наказу Міністерства соціальної політики №2054 - 27.12.2017) у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію, у складі якої є надбавка за особливі заслуги перед Україною, розмір якої становить 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Позивач зауважує, що відповідно до положень наказу Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054 він має право на відповідну надбавку, розмір якої має становити 34% (а не 30%) від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи, що на підставі звернень позивача до ГУ ПФУ в м. Києві останній не здійснив перерахунок відповідної надбавки, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 08.09.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

13 грудня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

Пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14 грудня 2022 року вказаний Закон був опублікований в газеті «Голос України» №254 та набрав чинності 15.12.2022.

17 травня 2024 року на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.05.2024 адміністративну справу прийнято до провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття справи до провадження у справі був проінформований шляхом направлення ухвали в електронний кабінет позивача в системі «Електронний суд», що підтверджується наявною у справі довідкою.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач перебуває на обліку в Головного управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з наявною в матеріалах справи пенсійної справи пенсію призначено позивачу з 10.09.1996.

Відповідно до даних орденської книги №096744 позивача нагороджено орденом «Червона зірка» (Указ Президента СРСР від 19.12.1991).

Відповідно до витягу з протоколу №20 засідання комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Київській міській державній адміністрації від 24.09.2004 позивачу встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 21% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. В якості підстави вказано вищезазначений орден «Червона зірка».

Відповідно до витягу з протоколу №23 засідання комісії по розгляду питань встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Київській міській державній адміністрації від 30.12.2008 позивачу було перераховано розмір встановленої надбавки за особливі заслуги перед Україною відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», встановивши її у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

У зв'язку з цим пенсія позивача була перерахована з 01.02.2009 зі встановленням йому надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, про що свідчить наявний у матеріалах пенсійної справи протоколом про перерахунок пенсії від 21.01.2009.

Вказаний розмір надбавки позивач отримує до теперішнього часу, що сторонами не оспорюється.

У зв'язку із затвердженням наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 № 2054 Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", відповідно до якої розмір вищевказаної надбавки складає 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся до відповідача із заявою від 14.09.2021 про здійснення перерахунку пенсії, яка була зареєстрована в ГУ ПФУ в м. Києві 22.09.2021 №27782-28008/У-2600-21.

На вказану заяву відповідач листом від 22.10.2021 №27960-28008/У-02/8-2600/21 повідомив про необхідність особистого звернення позивача до Відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в м. Києві (м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, каб. 111) із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною та наданням завірених належним чином або оригіналів документів, на підставі яких може бути переглянуто розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Аналогічна відповідь була надана позивачеві листом ГУ ПФУ в м. Києві від 23.06.2022 №2600-0203-8/70910.

Не погодившись з правомірністю такої позиції відповідача, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, що передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною, є Закон України від 01.06.2000 №1767-ІІІ "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі - Закон №1767-ІІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 статті 1 Закону №1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу" або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження.

Згідно зі статтею 4 Закону №1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.

Статтею 5 Закону № 1767-ІІІ визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність:

від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону;

від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону;

від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054 затверджено Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі по тексту - Схема, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до Схеми особи, зазначені в пунктах 2-5 статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", зокрема, ветерани війни, нагороджені за бойові дії:

одним орденом; двома медалями "За відвагу"; двома медалями Ушакова, мають право на розмір відповідної надбавки на рівні 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Як було вказано вище, позивача було нагороджено орденом «Червона зірка» Указом Президента СРСР від 19.12.1991, на підставі чого 24.09.2004 йому було встановлено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 21% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, яку у подальшому було перераховано зі встановленням розміру надбавки на рівні 30% (протокол №23 засідання комісії по розгляду питань встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Київській міській державній адміністрації від 30.12.2008).

У зв'язку з цим пенсія позивача була перерахована з 01.02.2009 зі встановленням йому надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, яку позивач отримує до теперішнього часу.

Натомість, після внесення до статті 5 Закону №1767-ІІІ змін Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та прийняття Міністерством соціальної політики України наказу від 27.12.2017 №2054 у позивача виникло право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру надбавки за особливі заслуги перед Україною з 30 до 34% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини першої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як було вказано вище, із заявою про здійснення перерахунку пенсії позивач звернувся 14.09.2021, внаслідок чого пенсія має бути перерахована з 01.09.2021.

При цьому суд критично оцінює твердження відповідача, викладені у листі від 22.10.2021 №27960-28008/У-02/8-2600/21, про необхідність особистого звернення позивача до Відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в м. Києві (м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, каб. 111) із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною та наданням завірених належним чином або оригіналів документів, на підставі яких може бути переглянуто розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Так, суд звертає увагу на те, що надбавка за особливі заслуги перед Україною вже була призначена позивачеві та право на її отримання відповідачем не заперечується.

Більше того, на виконання ухвали суду у цій справі відповідачем було направлено до суду копію пенсійної справи позивача, у матеріалах якої наявні як рішення про встановлення позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 21% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (витяг з протоколу №20 від 24.09.2004), так і рішення про перерахунок розміру цієї надбавки до 30% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (витяг з протоколу №23 від 30.12.2008).

При цьому, у витязі з протоколу №20 від 24.09.2004 зазначено підставу встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною - нагородження позивача орденом «Червона зірка».

Наведені обставини свідчать про наявність у відповідача всіх необхідних документів для визначення розміру надбавки за особливі заслуги перед Україною, право на яку має позивач після прийняття Міністерством соціальної політики України наказу від 27.12.2017 №2054, та здійснення перерахунку його пенсії, а підставою для здійснення такого перерахунку мала бути тільки заява позивача, яка і була надана ним 14.09.2021.

Отже, відмова ГУ ПФУ в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії позивача є протиправною.

Натомість, суд звертає увагу на обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, оскільки він просить суд «перерахувати надбавку до пенсії, як ветерану війни, нагородженому за бойові дії бойовим ордером, з 11.10.2017 (з дня набрання чинності наказу Міністерства соціальної політики №2054 - 27.12.2017) у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».

Відповідно до частин першої та другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі наведених процесуальних норм суд, з метою ефективного захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.09.2021.

Крім того, захист порушеного права позивача потребує зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

У той же час, вимоги позивача про здійснення відповідного перерахунку надбавки з 11.10.2017 є необґрунтованими, оскільки згідно з вказаними вище положеннями частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок має бути проведений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, у даному випадку - з 01.09.2021.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Оскільки під час звернення до суду позивач судовий збір не сплачував внаслідок наявних у нього пільг, судові витрати не підлягають розподілу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.09.2021.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В іншій частині в позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.