Рішення від 22.10.2025 по справі 300/663/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2025 р. справа № 300/663/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неприйняття рішення по суті за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення у спосіб і порядок, визначені постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період».

Позовні вимоги мотивовані протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неприйняття рішення по суті за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

18.02.2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

27 листопада 2024 року ОСОБА_1 направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у зв'язку з тим, що на його утриманні (догляді) перебуває мати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 ,, якій встановлено II групу інвалідності.

До вказаної заяви були долучені копії підтверджуючих документів, а саме:

- нотаріально посвідчена копія паспорта громадянина України

ОСОБА_1 в 1 прим, на 2 арк.;

- нотаріально посвідчена копія довідки про присвоєння ідентифікаційного

номера ОСОБА_1 в і прим, на 1 арк.;

- Витяг з реєстру територіальної громади №2024/014145367 від 22.11.2024 в 1 прим, на 1 арк.;

- нотаріально посвідчена копія свідоцтва про народження

ОСОБА_1 . НОМЕР_1 в 1 прим, на 1 арк.;

- нотаріально посвідчена копія паспорта громадянина України ОСОБА_2 в І прим, на І арк.;

- нотаріально посвідчена копія картки фізичної особи платника податків

ОСОБА_2 в 1 прим, на 1 арк.;

- нотаріально посвідчена копія довідки до акта огляду медико-соціальною

експертною комісією Сер. МСЕ 12 № 223799 ОСОБА_2 в 1 прим, на 1 арк.;

- нотаріально посвідчена копія посвідчення № НОМЕР_2 ОСОБА_2 в 1 прим, на 1 арк.;

- витяг з Резерву+ дата уточнених даних 12.07.2024 ОСОБА_1 в 1 прим, на 1 арк.

- копія посвідчення серія НОМЕР_3 від 27.05.2024 року ОСОБА_1 в 1 прим, на 1 арк.

- копія військового квитка НОМЕР_4 ОСОБА_1 в 1 прим, на

1 арк.

- заява за формою згідно з додатком 15 ОСОБА_2 про обрання із

числа військовозобов'язаних членів сім'ї першого ступеня споріднення для свого утримання (догляду) сина ОСОБА_1 в 1 прим, на 1 арк.

Відповідач направив позивачу листа від 06.12.2024 року №1/4280 в якому вказав, що «у зв'язку із неприбуттям за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 матеріали щодо Вас направлені до органів Національної поліції України, у зв'язку із чим Ви являєтесь особою, що не прибула за викликом та підлягаєте доставленню до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вказані обставини унеможливлють розгляд Вашої заяви по суті, тому для розгляду питання надання відстрочки, в якомога коротший термін прибудьте до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою уточнення облікових даних» та зняття з Вас статусу особи, яка підлягає доставленню до ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Однак, на думку позивача, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання засобами поштового зв'язку від ОСОБА_1 заяви про надання відстрочки підтвердження цього права, повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) введений в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статті 23 Закону №3543-XII.

Згідно з пунктом тринадцятим частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки (далі - Порядок №569).

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з вимогами пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Тобто, Порядком №560 передбачено, що за результатом розгляду заяви військовозобов'язаного комісія приймає рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

З матеріалів справи вбачається, що під час перевірки облікових даних військовозобов'язаного ОСОБА_1 встановлено те, що у зв'язку із неприбуттям за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_5 матеріали щодо нього направлені до органів Національної поліції України, у зв'язку з чим він являється особою, що не прибула за викликом та підлягаєте доставленню до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Тому з метою упорядкування військово-облікових документів, з'ясування причин неприбуття по повістці та можливого порушення законодавства позивачу направлено листа від 06.12.2024 № 1/4280 про особисте прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Проте, позивач так і не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , в результаті чого комісією прийнято рішення розглянути заяву позивача не враховуючи факти порушення останнім правил військового обліку.

Пакет документів позивача 10.01.2025 включений на розгляд комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 . У ході розгляду питання надання відстрочки комісією на виконання вимог абзацу 4 пункту 58-1 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (надалі - Порядок №560) перевірено родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Перевіркою відповідачем родинних зв'язків встановлено наявність рідної сестри заявника ОСОБА_1 та дочки особи за яку зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний ОСОБА_2 , а саме ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 Жодної інформації щодо наявності рідної сестри ОСОБА_3 та документів неможливості нею утримувати свою матір ОСОБА_2 позивачем до заяви про надання відстрочки не долучено.

У зв'язку із встановленням наявності іншої особи, яка не є військовозобов'язаною та відповідно до закону зобов'язаної утримувати ОСОБА_2 , комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 за результатами розгляду заяви позивача протоколом від 10.01.2025 №2/2025 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу по мобілізації з причини: Наявна інша, не військовозобов'язана особа, а саме, ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), яка є дочкою ОСОБА_2 особи з інвалідністю ІІ гр. Отже, відповідно до закону, ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) зобов'язання утримувати ОСОБА_2 .

Про прийняте рішення комісією, відповідачем вчинялися спроби повідомлення позивача засобами телефонного зв'язку, проте повідомити не вдалося через те, що на телефонні дзвінки позивач не відповідав. Відповідач зазначає, що можливості надіслання повідомлень поштою на той момент не було у зв'язку з вкрай обмеженим фінансуванням витрат та поштовий зв'язок.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вся процедура розгляду питання надання відстрочки та рішення по суті заяви позивача прийнято на підставі та в межах чинного законодавства.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.