24 жовтня 2025 року Справа № 280/6962/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 05.08.2025 року № 201-рл про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "АЛЬФА ТРЕЙД ПЛЮС 2018" (код ЄДРПОУ 42091011), місцезнаходження: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Спартака Маковського, буд.5, №08260314202000058 термін дії з 14.12.2020 до 14.12.2025, за адресою місця торгівлі: Запорізька обл., м. Запоріжжя, Олександрівський р-н, вул. Фортечна, 87, Автозаправочна станція (АЗС).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у рішенні № 201-рл про припинення дії ліцензії зазначено підставу для її припинення акт технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, затверджений розпорядженням міського голови від 28.10.2003 №682р, не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на схрещенні вул. Стефанова вул. Грязнова (поштова адреса: вул. Грязнова, 87), та розпорядження міського голови №682р видавалось 07.11.2003. Зазначає, що позивач надавав для отримання ліцензії акт № 632, а не 682р. Фактично відповідач отримав інформацію по акту, який не використовувався позивачем та не надавався для отримання відповідної ліцензії, а тому відповідач помилково зазначає у своєму рішенні про посилання на п. 6 ч.2 ст 46 Закону 3817-IX. А тому на момент винесення рішення взагалі не існували жодні обставини для прийняття спірного рішення, що є підставою для його скасування. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 11 серпня 2025 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» (69120, м.Запоріжжя, вул.Спартака Маяковського, буд.5, код ЄДРПОУ 42091011) про забезпечення позову до подачі позовної заяви - задоволено. Зупинено дію рішення від 05.08.2025 № 201-рл про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "АЛЬФА ТРЕЙД ПЛЮС 2018" (код ЄДРПОУ 42091011), місцезнаходження: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Спартака Маковського, буд.5, №08260314202000058 термін дії з 14.12.2020 до 14.12.2025, за адресою місця торгівлі: Запорізька обл., м. Запоріжжя, Олександрівський р-н, вул. Фортечна, 87, Автозаправочна станція (АЗС), до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.
Ухвалою від 01 вересня 2025 року поновлено строк на подання даного позову. Відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6962/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення.
Ухвалою від 03 вересня 2025 року клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування заходів забезпечення позову - повернуто заявнику без розгляду.
Ухвалою від 11 вересня 2025 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 11 серпня 2025 року по справі №280/6962/25 - відмовлено.
Відповідач у поданому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що з метою підтвердження достовірності відомостей, вказаних позивачем у заяві на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗК за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 87, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області надано запит до Архівного управління Запорізької міської ради. Департаментом управління активами Запорізької міської ради від 11.07.2025 № 03-62/74 повідомлено, що розпорядження № 682р за 2003 рік видавалося з датою 07.11.2003. Розпорядження від 07.11.2003 № 682р. не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (АЗС, на схрещені вул. Стефанова та вул. Грязнова (поштова адреса: вул. Грязнова, буд. 87)). Спираючись на виявлені факти та керуючись п. 6 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817, ГУ ДПС у Запорізькій області 05.08.2025 було прийнято рішення № 201-рп про припинення дії ліцензії №08260314202000058, термін дії з 14.12.2020 до 14.12.2025, за адресою місця торгівлі: Запорізька область, м. Запоріжжя, Олександрівський район, вул. Фортечна, буд. 87, АЗС. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, установив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі, з огляду на наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» зареєстроване як юридична особа з 25.04.2018. Основним видом діяльності позивача є: Роздрібна торгівля пальним (КВЕД 47.30).
Між ТОВ «Преміум-Сервіс Плюс» (Орендодавець) та ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» (Орендар) укладено Договір оренди №2020/11/4 від 01.11.2020.
Відповідно до п.1.1. - 1.4. Договору, Орендодавець зобов'язується передати Орендареві у строкове платне користування, а Орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування майно АЗС, що складається з: модулю для заправки автомобілів зрідженим газом з паливозаправною колонкою (1 шт), модулю для заправки автомобілів моторним паливом з паливозаправочною колонкою (1 шт), нежитлової будівлі (ЛітА), навіси (Літ. Б, В), паркан №1, ворота №2, надалі іменується «об'єкт». Адреса об'єкту: м.Запоріжжя, вул.Фортечна, 87. Стан об'єкту на момент передання в оренду є придатним для використання у відповідності до мети оренди, функціонування автозаправної станції. Об'єкт розташований на земельній ділянці загальною площею 0,1258 га.
Відповідно до п.3.1 Договору, об'єкт та майно, що орендується, повинні бути передані Орендодавцем та прийняті Орендарем по Акту прийому-передачі.
Відповідно до п.9.1 - 9.3 Договору, строк договору починає свій перебіг з моменту підписання Акту приймання-перелачі майна та діє до 31.12.2021. Якщо жодна сторона в строк одного місяця до закінчення цього Договору не заявить про намір не продовжувати його дію, цей Договір вважається продовженим на строк один рік на умовах договору.
Згідно з Актом прийому-передачі від 01.11.2020, що є додатком №1 до Договору оренди №2020/11/4, ТОВ «Преміум-Сервіс Плюс» (Орендодавець) зобов'язується передати ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» (Орендар) у строкове платне користування майно АЗС, що складається з: модулю для заправки автомобілів зрідженим газом з паливозаправною колонкою (1 шт), модулю для заправки автомобілів моторним паливом з паливозаправочною колонкою (1 шт), нежитлової будівлі (ЛітА), навіси (Літ. Б, В), паркан №1, ворота №2, надалі іменується «об'єкт», що знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Фортечна, 87.
Між ТОВ «Преміум-Сервіс Плюс» (Орендодавець) та ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» (Орендар) укладено Договір оренди №2023/11/1 від 01.11.2023.
Відповідно до п.1.1., 1.2 Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, а саме частину майданчика з твердим покриттям, загальною площею 400 м.кв. Орендоване майно розташоване на земельній ділянці загальною площею 0,1258 за адресою: Запорізька обл., м.Запоріжжя, вул.Фортечна, 87. Орендоване майно надається Орендареві для розміщення обладнання автозаправної станції без права викупу.
Відповідно до акту прийому-передачі орендованого майна від 01.11.2023, ТОВ «Преміум-Сервіс Плюс» (Орендодавець) з одного боку, і ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» (Орендар) з іншого боку, уклали цей Акт про наступне: Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування, нерухоме майно, а саме частину майданчика з твердим покриттям, загальною площею 400 м.кв. Орендоване майно розташоване на земельній ділянці загальною площею 0,1258 за адресою: Запорізька обл., м.Запоріжжя, вул.Фортечна, 87. Орендоване майно надається Орендареві для розміщення обладнання автозаправної станції без права викупу.
Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» дозвіл №509.19.23 виконувати роботи підвищеної небезпеки: газонебезпечні роботи та роботи вибухопожежнонебезпечних зонах, дозвіл діє з 21.11.2019 по 21.11.2024.
Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці видано ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» дозвіл експлуатувати обладнання, що працює під тиском, яке зазначене: у Технічному регламенті обладнання, що працює під тиском, затвердженому постановою КМУ від 16.01.2019 №27; обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені в додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2016 №1055; колонка для відпуску скрапленого газу Шельф 100-2 LPG, колонка паливороздавальна типу Шельф 100 50-2-1-2; колонка паливороздавальна Геркон 02-2-40-3; колонка для відпуску скрапленого газу типу Шельф 100-1LPG; резервуар горизонтальний стальний РГС-7; резервуар горизонтальний стальний РГС-3; резервуар РГСН-30.1.3. Місце експлуатації: 69068, м.Запоріжжя, вул. Фортечна, 87; 69019, м.Запоріжжя, вул. Рекордна, 37. Дозвіл діє з 22.01.2025 по 22.01.2030.
Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці видано ТОВ «Альфа Трейд Плюс 2018» дозвіл виконувати газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; заповнення, злив і ремонт балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання. Дозвіл діє з 22.01.2025 по 22.01.2030.
Рішенням Головного управління ДПС у Запорізькій області від 05.08.2025 № 201-рл припинено дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "АЛЬФА ТРЕЙД ПЛЮС 2018" (код ЄДРПОУ 42091011), місцезнаходження: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Спартака Маковського, буд.5, №08260314202000058 термін дії з 14.12.2020 до 14.12.2025, за адресою місця торгівлі: Запорізька обл., м. Запоріжжя, Олександрівський р-н, вул. Фортечна, 87, Автозаправочна станція (АЗС) за фактом отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися/ не погоджувалися такими органами. А саме, згідно з листом Запорізької міської ради від 19.06.2025 №14808/03.3-25/05 (вх. в ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.06.2025 №7662/5) та листом Архівного управління Запорізької міської ради від 11.07.2025 №03-62/74, яке надано листом Департаменту управління активами ЗМР від 29.07.2025 №6066/01/01-07-8158 (вх. в ГУ ДПС у Запорізькій області від 31.07.2025 №8956/5) наданий до ГУ ДПС у Запорізькій області для отримання ліцензії акт технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, затверджений розпорядженням міського голови від 28.10.2003 №682р, не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на схрещенні вул. Стефанова вул. Грязнова (поштова адреса: вул. Грязнова, 87), та розпорядження міського голови №682р видавалось 07.11.2003.
Позивач, не погодившись з рішенням Головного управління ДПС у Запорізькій області 05.08.2025 № 201-рл про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Нормативно - правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, регулюються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX (далі - Закон №3817-ІХ).
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 3817-IX ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (п. 40); роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико - хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб" населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден (п.77).
За визначенням пункту 29 статті 1 Закону № 3817-ІХ Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального - складова інформаційно-комунікаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що містить перелік суб'єктів господарювання, яким надано ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі наданих ліцензій.
Відповідно до частини 4 статті 35 Закону № 3817-ІХ Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить такі відомості, зокрема:
про ліцензіатів:
для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;
для фізичних осіб - підприємців - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування), за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та/або номер паспорта (для фізичних осіб, які мають право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
підстави припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності відповідно до частини другої статті 46 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону № 3817-ІХ, органами ліцензування є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; 2) територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Частинами 1 - 2 статті 43 Закону № 3817-IX передбачено, що ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається органом ліцензування шляхом прийняття рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Для отримання ліцензії суб'єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Відповідно до частини 5 статті 43 Закону № 3817-IX до заяви про отримання ліцензії на право виробництва, оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального додатково додаються копії:
1) документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки (у разі відсутності кадастрового номера земельної ділянки у зазначених документах надається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку), на якій розташовано об'єкт виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки), чинних на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію (зазначені документи не подаються у разі розміщення об'єкта нерухомого майна на території порту, за умови подання документів, що підтверджують право користування портовою інфраструктурою).
Для бункерувальника подаються копії документів, що засвідчують право його власника або користувача на розміщення такого бункерувальника в акваторії водойми згідно із законодавством України (договір оренди/суборенди причальної стінки чи стоянки в порту або інші документи, що засвідчують право власника або користувача бункерувальника на розміщення бункерувальника в акваторії водойми);
2) сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;
технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об'єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об'єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність", - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.
Підтвердженням введення в експлуатацію об'єктів нерухомого майна, призначених для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, право приватної власності на які виникло у порядку, визначеному законами України "Про приватизацію державного майна" та "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", є реєстрація права власності у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У разі якщо документи, зазначені у пунктах 1 і 2 цієї частини, видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта нерухомого майна;
3) свідоцтва про право власності та/або користування на судно, свідоцтва про придатність судна до плавання або класифікаційного свідоцтва на судно, або акта огляду судна, що видані у встановленому законом порядку, - для бункерувальника;
4) технологічного регламенту, що містить інформацію про всі об'єкти та технологічне обладнання у місці виробництва, необхідні для забезпечення здійснення виробництва та зберігання пального, - для ліцензії на право виробництва пального;
5) технічних умов на виробництво пального визначеної якості, що має відповідати вимогам технічних регламентів та національним стандартам з якості пального, - для ліцензії на право виробництва пального;
6) дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки або декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;
7) документа, що підтверджує акредитацію випробувальної лабораторії з визначення показників якості пального, виданого уповноваженим органом, або договору з акредитованою відповідно до законодавства лабораторією (у разі відсутності власної акредитованої лабораторії) - для ліцензії на право виробництва пального;
8) документа/документів, що засвідчують право власності або право користування спеціалізованими транспортними засобами для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з яких здійснюватиметься роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, - для ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів) із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято рішення від 05.08.2025 №201-рл про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "АЛЬФА ТРЕЙД ПЛЮС 2018" на підставі отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися/ не погоджувалися такими органами. А саме, згідно з листом Запорізької міської ради від 19.06.2025 №14808/03.3-25/05 (вх. в ГУ ДПС у Запорізькій області від 24.06.2025 №7662/5) та листом Архівного управління Запорізької міської ради від 11.07.2025 №03-62/74, яке надано листом Департаменту управління активами ЗМР від 29.07.2025 №6066/01/01-07-8158 (вх. в ГУ ДПС у Запорізькій області від 31.07.2025 №8956/5) наданий до ГУ ДПС у Запорізькій області для отримання ліцензії акт технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, затверджений розпорядженням міського голови від 28.10.2003 №682р, не містить інформації про затвердження акту державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на схрещенні вул.Стефанова вул. Грязнова (поштова адреса: вул. Грязнова, 87), та розпорядження міського голови №682р видавалось 07.11.2003.
Позиція позивача ґрунтується на тому, що ним було надано для отримання ліцензії акт № 632, а не №682р. За таких обставин позивач вважає, що відповідач отримав інформацію по акту, який не використовувався позивачем та не надавався для отримання відповідної ліцензії.
Суд зауважує, що питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає дослідженню самим же відповідачем на стадії розгляду заяви особи про надання такої ліцензії.
Суд зазначає, що відповідальність суб'єкта у вигляді припинення дії ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом з заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб'єкт взагалі не подавав певний документ, вказана норма, як підстава для припинення дії ліцензії, застосована бути не може.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини другої статті 77 КАС України, обов'язок доказування правомірності рішення суб'єкта владних повноважень покладається на такого суб'єкта.
З огляду на викладене, суд вважає висновки відповідача про те, що документи, подані позивачем, не видавалися чи не погоджувалися уповноваженими органами, ґрунтуються на неповних та недостовірно встановлених обставинах.
З урахуванням наведеного, лист Запорізької міської ради від 19.06.2025 №14808/03.3-25/05 та лист Архівного управління Запорізької міської ради від 11.07.2025 №03-62/74 не можуть бути застосовані як підстава для припинення дії ліцензії виданої позивачу.
У контексті наведеного суд вважає за необхідне зауважити, що Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Відповідно до вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позовної заяви у цій справі позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №118 від 13.08.2025 та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Водночас, згідно з частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на викладене вище, оскільки позовну заяву подано за допомогою системи «Електронний суд», у цій справі позивач повинен сплатити за подання позовної заяви немайнового характеру судовий збір у розмірі 2422,40 грн (3028 грн х 0,8), тобто з урахуванням коефіцієнта 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі.
Відтак, судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору в розмірі 2422,40 грн підлягають відшкодуванню відповідно до статті 139 КАС України, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а саме ГУ ДПС у Запорізькій області.
При цьому, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» (69120, м.Запоріжжя, вул.Спартака Маяковського, буд.5, код ЄДРПОУ 42091011) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 05.08.2025 № 201-рл про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "АЛЬФА ТРЕЙД ПЛЮС 2018" (код ЄДРПОУ 42091011), місцезнаходження: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Спартака Маковського, буд.5, №08260314202000058 термін дії з 14.12.2020 до 14.12.2025, за адресою місця торгівлі: Запорізька обл., м. Запоріжжя, Олександрівський р-н, вул. Фортечна, 87, Автозаправочна станція (АЗС).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Трейд Плюс 2018» судовий збір в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривнi 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова