про витребування доказів та зупинення провадження у справі
27 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/20238/25
категорія 112030700
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Окис Т.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
установив:
ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» з позовом про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду заяви від 03 липня 2025 року у встановленому порядку та не повідомлення про результати її розгляду у встановлені строки, зобов'язання розглянути належним чином заяву від 03 липня 2025 року, здійснити нарахування та виплату належного грошового забезпечення члена сім'ї військовослужбовця ОСОБА_2 в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року №884 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтегрованих у нейтральних державах або зниклих безвісти" в період лютий 2025 року - червень 2025 року.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглядаючи питання про можливість здійснення розгляду цієї справи, суд виходив з такого.
За результатами вивчення позовної заяви судом установлено, що позивач заявляє позовні вимоги щодо не здійснення Військовою частиною НОМЕР_1 розгляду заяви від 03 липня 2025 року.
Однак, суду відомо, що відповідно до спільної директиви Міністра України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22 травня 2025 року №Д-321/65/дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році», директивою Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 22 травня 2025 року №Д-22/ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році», та як наслідкових результат, наказ начальника Регіонального управління Сил Територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26 травня 2025 року №56/ДСК/нод «Про проведення додаткових організаційних заходів у військових частинах Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в 2025 році», наказано умовні найменування - військові частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_1 , НОМЕР_5 та ідентифікаційні коди - 26623773, 26624100, 26624011, 26624057, 26624169 - анулювати. Відповідно до вищезазначеного, наказом командира військової частини НОМЕР_6 від 14 липня 2025 року №190 з 14 липня 2025 року введено в дію штат №58/175-01, яким передбачене безпосереднє переформування загальної структури військової частини НОМЕР_6 , як військової структурного організму з підпорядкованими військовими частинами в єдиний структурний організм з підпорядкованими лінійними батальйонами територіальної оборони. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_6 від 31 липня 2025 року №207 вказані організаційні заходи проведені в повному обсязі та штат №58/175-01 введено в дію. Таким чином, з 31 липня 2025 року Військова частина НОМЕР_1 втратила статус військової частини, та переформована в лінійний батальйон військової частини НОМЕР_6 . Функції щодо фінансового та матеріального забезпечення здійснюються виключно Військовою частиною НОМЕР_6 .
Аналіз наведених положень, дає підстави для висновку, що здійснення належного розгляду заяви вже після 31 липня 2025 року повинна була здійснювати Військова частина НОМЕР_6 .
Частиною 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Положеннями частини 4 цієї правової норми також передбачено, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Отже, за результатами встановлення судом факту подання позову не до тієї особу, суд зобов'язаний запропонувати позивачу замінити первісного відповідача належним, а у випадку незгоди залучити таку особу співвідповідачем.
З огляду на викладене суд уважає за необхідне запропонувати позивачу залучити до участі у справі як співвідповідача Військову частину НОМЕР_6 , як орган який повинен буде виконувати зобов'язальну частину рішення, у випадку задоволення позовних вимог та у зв'язку з чим уточнити позовні вимоги.
Про прийняте рішення позивач має письмово повідомити суд.
Протягом визначеного статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України шістдесятиденного строку суд не має можливості розглянути наявний спір через можливе, при вирішенні спору, порушення принципів верховенства права, офіційного з'ясування всіх обставин у справі та рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно пункту 26 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень ухвалення рішення в розумні строки відповідно до статті 6 Конвенції з прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) також можна вважати важливим елементом його якості. Проте можливе виникнення суперечностей між швидкістю проведення процесу та іншими чинниками, пов'язаними з якістю, такими як право на справедливий розгляд справи, яке також гарантується статтею 6 Конвенції. Оскільки важливо забезпечувати соціальну гармонію та юридичну визначеність, то попри очевидну необхідність враховувати часовий елемент слід також зважати й на інші чинники. Консультативна рада європейських суддів уважає за доречне згадати свій Висновок № 6 (2004), у якому підкреслюється, що якість правосуддя не можна ототожнювати з простою продуктивністю. Якісний підхід повинен також брати до уваги здатність судової системи відповідати вимогам, які до неї висуваються, з урахуванням загальних цілей системи, серед яких швидкість процесу є лише одним з елементів.
Беручи до уваги викладене, суд уважає за необхідне, попри те, що визначений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України шістдесятиденний строк спливає, продовжити строк розгляду справи, так як більший термін вирішення спору у даному випадку буде розумний і збільшення часу розгляду справи дасть можливість всебічно, повно та об'єктивно розглянути всі обставини справи та призведе до справедливого вирішення наявного між сторонами спору із дотриманням принципів адміністративного судочинства, зокрема, верховенства права, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом та змагальності сторін, а також офіційного з'ясування всіх обставин у справі.
На момент постановлення цієї ухвали на території України указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до положень пункту 31 частини 1 статті 85 Конституції України зазначений указ затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ.
З огляду на викладене, суд уважає, що виконання цієї ухвали може бути ускладнено у зв'язку з проведенням на території України військових дій, а тому потребуватиме додаткового часу, який визначити заздалегідь не уявляється за можливе.
Відповідно до положень пункту 6 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів.
Отже, відсутня норма, яка б урегульовувала порядок дій суду у випадку необхідності надання учасникам справи часу для виконання вимоги суду про надання витребуваних документів.
Проте, відповідно до положень частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність застосувати аналогію закону та зупинити провадження у справі на підставі пункту 6 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Запропонувати ОСОБА_1 залучити до участі у справі як співвідповідача Військову частину НОМЕР_6 та у зв'язку з цим уточнити позовні вимоги до кожного з відповідачів.
Про прийняте рішення письмово повідомити суд.
Продовжити строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін.
Зупинити провадження у справі № 240/20238/25 до дати отримання судом інформації, про прийняте ОСОБА_1 рішення щодо залучення співвідповідача.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати її постановлення.
Суддя Т.О. Окис