24 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 640/7247/21
категорія 102010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду у порядку, визначеному Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року № 2825-IX, надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язати по суті розглянути його звернення та вчинити передбачені законом дії, а за фактом утримування його в рабській неволі, у статусі засудженого до ДПВ, всупереч ч.5 ст.80 ККУ України без судового рішення, стягнути з відповідача матеріальну та моральну шкоду в сумі 175000 грн.
Ухвалою від 17.03.2025 справу прийнято провадження суддею Капинос О.В. та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у відзиві просить у задоволенні позову відмовити. зазначає, що доводи позовної заяви щодо не розгляду його звернень по суті не відповідають дійсності.
У відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити, а відзив не брати до уваги.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Так, позивачем 01.06.2020 надіслано Президенту України звернення щодо забезпечення конституційних гарантій, в якому просив відреагувати на фактичне рабство в Україні та вжити заходів до відповідальних осіб.
Листом Департаменту з питань звернення громадян Офісу Президента України від 23.06.2020 № 22/035765-18 звернення ОСОБА_1 надіслано на розгляд (у частині, що належить до компетенції) Мін'юсту.
Вказане звернення Бардака В. І. від 01.06.2020 зареєстроване Мін'юстом 25.06.2020 за №Б-18067.
За наслідками розгляду звернення, відповідач надіслав позивачу відповідь листом від 22.07.2020.
Також, Бардаком В.І. та іншими 11.01.2021 надіслано Президенту України звернення щодо порушення конституційних гарантій.
Листом Департаменту з питань звернення громадян Офісу Президента України від 25.01.2021 №22/003625-18 вказане звернення надіслано на розгляд (у частині, що належить до компетенції) Мін'юсту.
Звернення від 11.01.2021 зареєстроване Мін'юстом 27.01.2021 за № КО-2284.
За наслідками розгляду звернення, відповідачем позивачу надано відповідь листом від 29.01.2021 №4067/КО-2284/11.1.1.
Позивач вважає, що відповідачем не розглянуті по суті його звернення, тому звернувся з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що Міністерство юстиції України діє відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 (зі змінами від 10.06.2020) (далі - Положення № 228).
Відповідно до п.1 Положення Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації.
Відповідно до підпункту 33 пункту 4 Положення № 228, Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань організовує розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних із діяльністю Міністерства юстиції України, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належить до сфери його управління, а також стосовно актів, які ним видаються.
За змістом статті 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Також, процедуру розгляду звернень громадян, запитів на отримання публічної інформації у разі, якщо суб'єкт відносин у сфері доступу - запитувач інформації є фізичною особою або громадським об'єднанням без статусу юридичної особи; здійснення контролю за дотриманням строків їх розгляду; основні вимоги до організації і проведення особистого прийому громадян; загальні засади ведення діловодства за зверненнями громадян та запитами на отримання публічної інформації у Міністерстві юстиції України, його територіальних органах, підприємствах, установах та організаціях, що належать до сфери його управління також врегульовано Порядком розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Міністерстві юстиції України, його територіальних органах, підприємствах, установах та організаціях, що належать до сфери його управління затвердженого наказом Міністерства юстиції України 15.02.2017 за № 388/5 із змінами (далі - Порядок № 388/5).
Порядком № 388/5 передбачено, що усі звернення громадян, запити на отримання публічної інформації, подані у встановленому законодавством порядку, підлягають попередньому розгляду.
Звернення громадян, запити на отримання публічної інформації, що надходять до Міністерства юстиції України, приймаються Департаментом комунікації, документообігу та контролю відповідно до розподілу функціональних обов'язків.
Департамент комунікації, документообігу та контролю після попереднього розгляду та реєстрації звернень громадян, запитів на отримання публічної інформації скеровує їх керівництву Міністерства юстиції України, органу, установи юстиції відповідно до розподілу повноважень для визначення виконавця.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 388/5 виконання звернень, запитів на отримання публічної інформації забезпечують посадові особи, зазначені у резолюції керівництва Міністерства юстиції України, органу, установи юстиції, а також працівники, яким безпосередньо доручено їх виконання.
Розгляд звернень, запитів на отримання публічної інформації структурними підрозділами апарату Міністерства юстиції України, органу, установи юстиції згідно з резолюцією спрямовується на об'єктивне та своєчасне вирішення порушених заявниками питань, перевірку викладених фактів, прийняття рішення відповідно до чинного законодавства, забезпечення його виконання та інформування заявників про результати розгляду.
Відповідь за результатами розгляду звернень громадян, запитів на отримання публічної інформації обов'язково надається заявнику тим органом, який їх отримав.
Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" (далі також - Закон) визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто.
Відповідно до статті 20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Так, позивачем 01.06.2020 надіслано Президенту України звернення щодо забезпечення конституційних гарантій, в якому просив відреагувати на фактичне рабство в Україні та вжити заходів до відповідальних осіб.
Листом Департаменту з питань звернення громадян Офісу Президента України від 23.06.2020 № 22/035765-18 звернення ОСОБА_1 надіслано на розгляд (у частині, що належить до компетенції) Мін'юсту.
Вказане звернення Бардака В. І. від 01.06.2020 зареєстроване Мін'юстом 25.06.2020 за №Б-18067.
За наслідками розгляду звернення, відповідач надіслав позивачу відповідь листом від 22.07.2020.
Також, ОСОБА_1 та іншими 11.01.2021 надіслано Президенту України звернення щодо порушення конституційних гарантій.
Листом Департаменту з питань звернення громадян Офісу Президента України від 25.01.2021 №22/003625-18 вказане звернення надіслано на розгляд (у частині, що належить до компетенції) Мін'юсту.
Звернення від 11.01.2021 зареєстроване Мін'юстом 27.01.2021 за № КО-2284.
За наслідками розгляду звернення, відповідачем позивачу надано відповідь листом від 29.01.2021 №4067/КО-2284/11.1.1.
У своїх відповідях відповідач зазначив, що "відповідно до частини п'ятої статті 80 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) питання про застосування давності до особи, засудженої до довічного позбавлення волі, вирішується судом. Якщо суд не визнає за можливе застосувати давність, довічне позбавлення волі заміняється позбавленням волі.
Наразі Міністерством юстиції України розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини" (далі - проект Закону).
Зазначеним проектом Закону, зокрема, передбачається внести зміни до статті 82 Кримінального кодексу України (далі - КК), якими визначається можливість заміни особі, яка відбуває покарання у виді довічного позбавлення волі, невідбутої частини покарання більш м'яким після фактичного відбування нею не менше десяти років покарання у виді довічного позбавлення волі. У такому випадку, покарання у виді довічного позбавлення волі може бути замінено на покарання у виді позбавлення волі строком від п'ятнадцяти до двадцяти років.
Проектом Закону також пропонується внесення змін до статті 81 КК, та передбачити, що умовно-дострокове звільнення може бути застосоване після фактичного відбування засудженим не менше трьох четвертей строку покарання призначеного судом, у разі заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк.
Крім того, проектом Закону пропонується розділ II прикінцевих та перехідних положень КК доповнити новим пунктом 22, яким визначається можливість засудженим до довічного позбавлення волі, які на день набрання чинності цим Законом відбули понад десять років призначеного судом покарання, право на заміну такого покарання на покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до двадцяти років, але при цьому загальний строк такого покарання не повинен бути меншим як двадцять п'ять років і більшим як тридцять років.
Окремо повідомляємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, а мають лише роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм."
Таким чином, суд зазначає, що Міністерством юстиції України у межах повноважень вжито всіх вичерпних заходів спрямованих на повний та всебічний розгляд звернення позивача та надано відповіді в межах строків та по суті таких звернень, з огляду на що, позовні вимоги є необґрунтованими.
Беручи до уваги ту обставину, що вирішуючи цей спір, суд не встановив у діях відповідачів ознак протиправності чи ознак протиправної бездіяльності при розгляді звернень позивача, як наслідок не підлягають задоволенню вимоги щодо виплати позивачу матеріальної та моральної шкоди.
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду у даній справі.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому відмовляє позивачу у задоволенні позову.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства юстиції України (вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
24.10.25