Рішення від 27.10.2025 по справі 200/3726/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року Справа№200/3726/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

визнання протиправною відмови відповідача здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії позивачеві на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06 травня 2025 року № ФС-90018/09/01/1711;

зобов'язання відповідача здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії позивачеві на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06 травня 2025 року № ФС-90018/09/01/1711 у розмірі 71 % грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

22 жовтня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після визнання нечинним пунктів постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 Урядом будь-які інші постанови, які б стосувалась перерахунку пенсій, не приймались. Отже, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2000 року (Міноборони).

Пенсія позивача розраховується, виходячи з: посадового окладу - 3 520 грн; окладу за військове звання - 1 340 грн; процентної надбавки за вислугу років у розмірі 50 відсотків - 2 430 грн; усього - 7 290 грн.

Вказані вище обставини підтверджуються протоколами, зокрема, від 01 березня 2023 року, від 30 червня 2025 року.

06 травня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 видано та направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку № ФС-90018/09/01/1711 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року.

Вказана довідка залишена без розгляду, що підтверджується службовою запискою.

Розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за оновленою довідкою становить 21 759, 30 грн, виходячи з: посадового окладу - 5 370 грн; окладу за військовим званням - 2 040 грн; процентної надбавки за вислугу років у розмірі 50 відсотків - 2 430 грн; надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків - 4 738, 50 грн: премії - 7 180, 80 грн.

15 травня 2025 року позивач через представника звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо надання інформації про перерахунок пенсії на підставі спірної довідки.

Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 травня 2025 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав, визначених статтею 63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Враховуючи, що вказаний лист містить чітку позицію про відсутність підстав для перерахунку, суд вважає, що адвокатський запит розглянуто як заяву про перерахунок.

Верховним Судом у постанові від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17 зроблено висновок, що «зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь органу Пенсійного фонду України, неналежна форма заяви не була підставою для відмови».

За аналогічних підстав розглянуто справи 200/3488/22, 360/4711/21, 200/4546/22.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, у тому числі з числа військовослужбовців, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).

За приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. […].

Вказана норма кореспондується з положеннями частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ згідно з якою, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ встановлює право на перерахунок, підставою для проведення якого визначає зміну (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Одночасно законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) внесено зміни до Постанови № 704, зокрема, пункт 4 Постанови № 103 викладено в новій редакції: установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14» (пункт 6 Постанови № 103).

Постанова № 103 набула чинності 24 лютого 2018 року.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Таким чином, з 29 січня 2020 року - дати набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення пункту 4 Постанови № 704 в редакції до 24 лютого 2018 року, тобто в редакції, яка була чинна до набрання законної сили Постановою № 103.

Відповідно до положень пункту 4 Постанови № 704 в редакції до 24 лютого 2018 року установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

При цьому встановлене пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, зокрема, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом саме на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

При виборі та застосуванні норм права судом враховано правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21.

Враховуючи подальші зміни до абзацу 1 пункту 4 Постанови № 704, які внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 481, суд зазначає, що у разі, якщо право на перерахунок пенсії виникло станом на 01 січня 2023 року, то військовослужбовець має право і на його реалізацію та судовий захист, який відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII не обмежується строком.

Отже, позивач, якому пенсія призначена в 2000 році, має право на перерахунок пенсії на підставі довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування абзацу 1 пункту 4 Постанови № 704, в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 481, із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року.

Частиною першою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Крім Порядку № 45, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює Порядок, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 у редакції від 02 березня 2023 року № 10-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пунктів 3, 4 розділу I Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), […] подається заявником до органу, що призначає пенсію, або […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, […].

Довідки про страховий стаж, документи про грошове забезпечення, подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом), […] подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На електронні копії заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (пункт 14 розділу II Порядку № 3-1).

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви. Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі (пункт 6 розділу IV Порядку № 3-1).

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії, може бути і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Визначаючи дату, з якого повинен здійснюватись перерахунок пенсії, суд керується приписами частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. […].

Відтак, у даному випадку датою, від якої належить проводити перерахунок пенсії позивача є 01 лютого 2023 року (перше число місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії на підставі спірної оновленої довідки, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказане є підставою для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною відмови відповідача здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії позивачеві на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06 травня 2025 року № ФС-90018/09/01/1711.

Похідна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії позивачеві на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06 травня 2025 року № ФС-90018/09/01/1711 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Вимога, що стосується перерахунку пенсії у розмірі 71 % грошового забезпечення, задоволенню не підлягає, оскільки вирішена рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року у справі № 200/14/25 і у цій справі заявлена на майбутнє.

Відповідно до речення 1 частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати в розмірі 968, 96 грн (із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору) покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06 травня 2025 року № ФС-90018/09/01/1711.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 06 травня 2025 року № ФС-90018/09/01/1711 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 500 (п'ятсот) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо через суд апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27 жовтня 2025 року.

Суддя Ю.М. Льговська