Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 жовтня 2025 року Справа№200/5668/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
Адвокат Бай Сергій Едуардович (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) про визнання дій протиправними щодо відмови здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання переглянути заяву повторно на перерахунок пенсії від 30.05.2025 відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування зазначено, що при переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не застосовано при обрахунку пенсії заробітну плату за 3 роки до звільнення (2019 - 2021 рік) згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн надана квитанція від 14.07.2025.
31 липня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. З 12.06.2019 позивач отримувала пенсію по інвалідності відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, з 03.09.2024 отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону №1058. 03.09.2024 Позивач звернулась з заявою про призначення / перерахунок пенсії №7789 «перехід на інший вид пенсії». З 03.09.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону №1058. Частиною 3 статті 45 Закону № 1058 передбачено, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії. З 01.12.2021, згідно заяви від 26.11.2021 №4924, позивача проведено перерахунок пенсії відповідно до абз. 1, 2 частини 4 статті 42 Закону № 1058 з зарахуванням до страхового стажу та заробітку періоду з 01.08.2019 по 30.09.2021. При переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 03.09.2024 страховий стаж заявниці зараховано з 01.10.2021 по 28.02.2022 (5 місяців). Тобто після попереднього перерахунку з 01.12.2021 ОСОБА_1 не набула не менш як 24 місяці страхового стажу. Тому розмір пенсії ОСОБА_1 за віком розраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії згідно з нормами чинного законодавства. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії.
З 12.06.2019 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності, перерахунок якої здійснено з 01.12.2021 з урахуванням набутого стажу, про що свідчить рішення від 09.12.2021 №057250001479. При розрахунку пенсії враховано середній заробіток за три попередні роки, а саме за 2016-2018 роки.
Позивач звернулася із заявою від 03.09.2024 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 12.09.2024 №057250001479 про перерахунок пенсії при переході з виду на вид. З рішення вбачається, що ОСОБА_1 з 03.09.2024 призначена пенсія за віком. При розрахунку пенсії враховано середній заробіток за три попередні роки, а саме за 2016-2018 роки (3764,40 грн), що підтверджується відповідним розрахунком заробітку.
Позивач звернулася із заявою від 30.05.2025 про перерахунок пенсії.
В листі від 27.06.2025 №20804-17872/К-02/8-0500/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на заяву позивача від 30.05.2025 повідомлено про відсутність підстав для обрахунку пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 роки, зауважено, що пенсію по інвалідності призначено з 12.06.2019, страховий стаж обчислено з урахуванням набутого стажу, а перерахунок здійснено з 01.02.2022 у зв'язку із звільненням з роботи. При обрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2016 - 2018 роки з урахуванням індексації, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії згідно з нормами чинного законодавства.
Не погоджуючись із діями управління щодо розрахунку сум пенсії без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії (2024 рік) позивач звернувся до суду.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 44 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписом пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закон №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
З наведеного випливає, що у випадку призначенні пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналізуючи наведені норми, Верховний Суд у постанові від 09.09.2025 у справі №520/33989/24 із подібними правовідносинами дійшов наступних висновків:
«21. Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено три обов'язкові умови, за одночасного дотримання яких під час переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком може застосовуватися показник середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за переведенням на пенсію за віком, а саме:
1) особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати;
2) особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі;
3) переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком здійснюється вперше.» (https://reyestr.court.gov.ua/Review/130082865).
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач після призначення пенсії по інвалідності (дата призначення - 12.06.2019) продовжувала працювати (звільнення 31.01.2022). Так, відповідно до розрахунку стажу позивачці після призначення пенсії по інвалідності враховано до страхового стажу період з 01.08.2019 по 30.09.2021 та з 01.10.2021 по 28.02.2022, що в сумі складає 2 роки 7 місяців.
Суд враховує посилання відповідача на те, що управлінням здійснено перерахунок пенсії по інвалідності позивача у зв'язку з додатково набутим страховим стажем (не менше 24 місяців).
Судом також встановлено, що згідно протоколу такий перерахунок пенсії здійснено з 01.12.2021. Загальний страховий стаж збільшено до 42 років 7 місяців 26 днів, а розрахунок пенсії здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016 - 2018 роки (тобто таким, що був при призначенні пенсії по інвалідності у 2019 році).
Отже, враховуючи те, що страховий стаж позивача після встановлення їй пенсії по інвалідності становить більше 24 місяців, при цьому перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відбувся вперше (пенсія за віком призначена з 03.09.2024), суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (тобто 2021 - 2023), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (тобто 2024 року), а не за 2019-2021 (тобто, що передують року звільнення) як помилково зазначає позивач.
З урахуванням наведеного, суд приходить висновку про наявність у позивача права на нарахування та виплату пенсії за віком, призначену відповідно до Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, а саме: за 2021 - 2023 роки, у зв'язку із чим дії відповідача щодо відмови є протиправними.
Під час обрання способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на викладене, а також з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.05.2025 із урахуванням оцінки наданої судом в цьому рішенні, а саме врахувати наявне у позивача право на обрахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме: за 2021, 2022, 2023 роки.
Отже, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги фактично задоволені, оскільки дії визнані протиправними, а зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань управління, що вчинило протиправні дії, суми судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні обрахунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме: за 2021, 2022, 2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) про перерахунок пенсії від 30.05.2025 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош