16 жовтня 2025 року Справа № 160/19113/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Калугіної Н.Є.,
при секретарі судового засідання - Корольової Г.В.,
за участю:
представника позивача - Погребняк Г.О.,
представника відповідача - Орлянської М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за правилами загального позовного провадження справу №160/19113/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ОСКАР" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення №0198410703 від 16.04.2025 року, № 0198390703 від 16.04.2025 року, винесені Головним управління ДПС у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийняті контролюючим органом без урахування усіх обставин, відтак вони підлягає скасуванню у судовому порядку. Зокрема, позивач зазначає, що він є власником об'єкту нежитлової нерухомості «будівля офісна», яке знаходиться за адресою : Дніпропетровська обл., м. Нікополь, пр-т Трубників, буд. 56 та земельної ділянки. Яка розташована під об'єктом нерухомості. В ході проведення перевірки відповідач дійшов висновку про заниження грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» та «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки». Позивач вважає такий висновок помилковим, з огляду на неврахування контролюючим органом під час перевірки пільг, встановлених пп. 69.14 та 69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, призначено підготовче засідання, встановлено учасникам справи строк на подання заяв по суті справи.
Згідно відзиву на позовну заяву контролюючий орган зазначив про те, що оскаржувані податкові-повідомлення рішення є правомірними, адже пільги, встановлені пп. 69.14 та 69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України для позивача скасовані з 01.06.2023, оскільки згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, Нікопольська міська територіальна громада: з 21.07.2022 по 31.05.2023 була територією активних бойових дій (підрозділ 2 розділу І Переліку), а вже з 31.05.2023 - віднесена до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні інформаційні ресурси. Зазначене, на думку відповідача, така категорія запроваджена з метою забезпечення відновлення роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних, електронних комунікаційних систем та публічних електронних реєстрів до визначення дати завершення бойових дій, що свідчить про те, що на таких територіях дозволено діяльність користувачів реєстрів, а їхні мешканці отримають доступ до адміністративних послуг та нотаріальних дій.
Отже, на думку відповідача, для цілей оподаткування слід застосовувати підрозділ 2 розділу І Переліку №309 і поширювати особливості оподаткування, встановлені ПКУ, на об'єкти які розташовані на адміністративно-територіальних одиницях, які включені саме до цього підрозділу та застосовувати дати початку і дати закінчення бойових дій, які зазначені в ньому.
Згідно наданої позивачем відповіді на відзив, позивач зазначив, що має право на податкову пільгу зі сплати земельного податку, а також податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно положень п.п.69.14, 69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, з яких слідує, що законодавець пов'язує звільнення від оподаткування з зазначених податків із розташуванням земельної ділянки/нерухомого майна на територіях активних бойових дії (без жодних виключень та обмежень), а перелік таких територій, а також дати початку і кінця активних бойових дій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Тому, на думку позивача, для застосування податкової пільги ключове значення має саме приналежність земельної ділянки до територій активних бойових дій, незалежно від функціонування на цих територіях державних електронних інформаційних ресурсів. А отже, сам факт ведення на земельних ділянках та нерухомому майні позивача активних бойових дій, за умови наявності відповідних відомостей у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, є підставою для застосування податкових пільг згідно положень п.п.69.14, 69.22 п.69 підр.10 розд. ХХ ПК України.
Згідно наданих позивачем від 22.08.2025 позивачем наведені доводи в обґрунтування наявності у позивача шести земельних ділянок з викладенням обставин щодо їх поділу впродовж терміну користування.
Згідно наданих пояснень від 22.08.2025 відповідач навів доводи в обґрунтування своєї позиції та зазначив, що поширення дії підпунктів 69.14, 69.15, 69.16, 69.22, 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, починається з урахуванням дати набрання чинності Постановою №485 (03.05.2024), а саме з першого числа місяця, в якому Постанова № 485 набрала чинність.
Протокольною ухвалою від 04.09.2025 судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 16.10.2025.
В судовому засіданні 16.10.2025 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши в судовому засідання позиції учасників процесу, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ТОВ «ВО «ОСКАР» є власником об'єкту нежитлової нерухомості «будівля офісна», яке знаходиться за адресою : Дніпропетровська обл., м. Нікополь, пр-т Трубників, буд. 56 (код органу КОАТУУ 1211600000).
ТОВ «ВО «ОСКАР» на підставі договорів оренди від 10.09.2012 року, укладених з орендодавцем - Нікопольська міська рада, має в користуванні земельні ділянки, на яких знаходяться об'єкти нерухомого майна за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, пр. Трубників, 56:
- площею 2,1349 га, кадастровий номер 1211600000:03:047:0025,
- площею 0,4768 га, кадастровий номер 1211600000:03:047:0021,
- площею 0,0279 га, кадастровий номер 1211600000:03:047:0023,
- площею 1,019 га, кадастровий номер 1211600000:03:047:0178,
- площею 0,0332 га, кадастровий номер 1211600000:03:047:0180,
- площею 17,3092 га, кадастровий номер 1211600000:03:047:0181.
Контролюючим органом проведено планову документальну перевірку ТОВ «ВО «ОСКАР» за період діяльності з 01.04.2018 року по 30.09.2024 з метою здійснення контролю за додержанням вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством.
За результатами перевірки складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ВО «ОСКАР» № 1103/04-36- 07-03/35495711 від 14.03.2025 року.
Відповідно до висновків зазначеного акту про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ВО «ОСКАР» контролюючим органом встановлено ряд порушень, в тому числі:
- пп.69.14 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, в результаті чого занижена орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності на загальну суму 3438194,47 грн., у тому числі: - за 2023 рік - на суму 2 148 103,04 грн. (в т.ч. за: 2 кв.2023 - 306 871,86 грн., 3 кв.2023 - 920615,59 грн.,4 кв.2023 - 920615,59 грн.), - за 2024 рік - на суму 1 290 091,43 грн. (в тч. за: 1 кв. 2024 - 967 568,57 грн, 2 кв. 2024 - 322 522,86 грн.).
- пп.69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на загальну суму 17 139,6 грн., у тому числі: - за 2023 рік ~ на суму 16 884 грн. (в т.ч. за: 2 кв.2023 - 2412,0 грн., 3 кв.2023 - 7 236,0 тгрн..4 кв.2023 - 7 236,0 грн.), - за 2024 рік - на суму 255,6 грн. (в т.ч. за: 1 кв. 2024 - 191,7 грн, 2 кв. 2024 - 63,9 грн.).
ТОВ «ВО «ОСКАР» подано заперечення на акт про результати документальної планової виїзної перевірки №1103/04-36-07-03/35495711 від 14.03.2025 року, в яких просило ГУ ДПС у Дніпропетровській області визнати неправомірними, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства та скасувати висновки п. 7-8 Акту про результати документальної планової виїзної перевірки № 1103/04-36-07-03/35495711 від 14.03.2025 року.
Листом від ГУ ДПС в Дніпропетровській області від 10.04.2024 року № 33605/6/04-36-07-03-13 «Про надання відповіді на заперечення» позивача повідомлено про те, що висновки, викладені в Акті про результати документальної планової виїзної перевірки №1103/04-36-07-03/35495711 від 14.03.2025 року, є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству.
За наслідками встановлених порушень податкового законодавства, що викладені у п.п. 7-8 акту, відповідачем складені податкові повідомлення-рішення:
№ 0198410703 від 16.04.2025 року, яким донараховано податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 17139,60 грн та штрафної санкції на суму 4284,9 грн, на загальну суму 21424,50 грн;
№ 0198390703 від 16.04.2025 року, яким донараховано податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки на суму 3438194,47 грн та штрафних санкцій на суму 859548,62 грн, на загальну суму - 4297743,09 грн.
Позивачем вказані ППР оскаржені до Державної Податкової служби України, та за результатами оскарження ДПС України у рішенні про результати розгляду скарги №16271/6/99-00-06- 03-02--06 від 05.06.2025 року залишила скаргу без задоволення, а податкові повідомлення рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 0198410703 від 16.04.2025 року, № 0198390703 від 16.04.2025 року - без змін.
Не погодившись із цим податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з таких підстав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин, який, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктами 16.1.2 і 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 вказаного Кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не є спірними у цій справі підстави призначення та процедура проведення планової документальної перевірки позивача.
Щодо виявлених під час перевірки порушень.
Статтею 266 Податкового кодексу України визначено порядок сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за приписами пункту 266.7.5 якої платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Підпунктом 266.1.1 п.266.1 ст. 266 ПК України встановлено, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
При цьому об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1п.266.2ст.266 ПК України), а базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп.266.3.1п.266.3ст.266 ПК України ).
Пунктом 288.1. ст. 288 ПК України врегульовано, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 288.4. ст. 288 ПК України передбачено, що, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому був продовжений відповідними Указами Президента України та продовжує діяти по теперішній час.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року (далі Закон № 2120-ІХ) доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.14, відповідно до якого: «Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України»
В подальшому 11.04.2023 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" № 3050-IX (набрав чинності 06.05.2023 р.), яким підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладено в наступній редакції:
« 69.14. За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку».
Тобто, з 01.01.2023 вказаними змінами встановлено пільгу для платників орендної плати за землю лише за земельні ділянки, які знаходяться на території активних бойових дій та тимчасово окупованих російською федерацією територіях України.
Також, Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» 2142-IX від 22.03.2022 року (далі - Закон 2142-IX) доповнено також пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.22 такого змісту: «Тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України; тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок визнання об'єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначається Кабінетом Міністрів України».
В подальшому 11.04.2023 Законом України № 3050-IX (набрав чинності 06.05.2023), підпункт 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України було викладено в наступній редакції: "69.22. Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: … Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується: 1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України: за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб; за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб. Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно розрахунків до спірних податкових повідомлень - рішень контролюючим органом нараховані податкові зобов'язання за оренду плату за землю та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період з 01.06.2023 по 30.04.2024.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Нікопольська міська територіальна громада є територією, на якій активно ведуться бойові дії з 21.07.2022 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 року №469 були внесені зміни до Постанови №1364, якими до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, крім територій можливих бойових дій та територій активних бойових дій, додані території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Згідно абз.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364 (в редакції після внесених змін постановою №469) до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються: - території можливих бойових дій, - території активних бойових дій - території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 (в редакції після внесених змін постановою №469), Нікопольська міська територіальна громада: - починаючи з 21.07.2022 по 31.05.2023 була територією активних бойових дій (п. 2 розділу І Переліку), - починаючи з 31.05.2023 року (без зазначення дати завершення бойових дій) відноситься до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підрозділ 3 Розділу 1 Переліку).
З аналізу положень п.п.69.14, 69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України слідує, що законодавець пов'язує звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за об'єкти нерухомості, які розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, а відповідно перелік таких територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Тобто, ключове значення має саме приналежність земельної ділянки та нерухомого майна до територій активних бойових дій, незалежно від функціонування на цих територіях державних електронних інформаційних ресурсів.
Тоді як, сам факт функціонування державних електронних інформаційних ресурсів на територіях активних бойових дій, не може бути підставою для незастосування положень п.п.69.14, 69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, адже закон не пов'язує звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки із функціонуванням на територіях активних бойових дій державних електронних інформаційних ресурсів.
Приймаючи зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», постановою від 09.05.2023 року №469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану» законодавець на нормативному рівні визначив особливості використання Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та Реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на територіях, на яких активно ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією та визначив деякі з цих територій для можливого використання цих реєстрів.
Жодного зв'язку між наявністю або скасуванням податкових пільг зі сплати орендної плати за земельні ділянки та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на об'єктах, що розташовані на територіях активних бойових дій, із функціонуванням державних електронних інформаційних ресурсів на цих територіях, в цій постанові не наведено.
Враховуючи вищевикладене, Нікопольська міська територіальна громада у спірному періоді відносилась до територій, на яких ведуться активні бойові дії, а тому позивач звільняється від обов'язку нараховувати та сплачувати орендну плату за земельні ділянки та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на підставі п.п.69.14, 69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій.
Тому, суд вважає висновки, що викладені у п. 7, 8 акту перевірки щодо порушення позивачем п.п.69.14 п.п. 69.22. п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України такими, що зроблені контролюючим органом внаслідок невірного трактування норм законодавства, а тому є неправомірними.
За таких обставин, прийняті за результатами перевірки податкові повідомлення рішення № 0198410703 від 16.04.2025 року, № 0198390703 від 16.04.2025 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Серявін та інші проти України"(п.58) суд вказує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Розподіл судового збору здійснити у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 5, 9, 241-246, 255, 295, 297 КАС України суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення рішення №0198410703 від 16.04.2025 року, № 0198390703 від 16.04.2025 року, винесені Головним управління ДПС у Дніпропетровській області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ОСКАР" (код ЄДРПОУ 35495711) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 24224,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 27 жовтня 2025 року.
Суддя Н.Є. Калугіна