27 жовтня 2025 рокуСправа №160/24112/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ-21910427) щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 , із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внести, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі: 1.17 з 2019 року, 1.11 з 2020 року, 1.11 з 2021 року, 1.14-2022 рік, 1.197-2023 рік.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні з якої сплачені страхові внески та призначена пенсія з 6188.89 грн до 3764.40 грн, яка збільшена на коефіцієнти, 1.0796-2024 рік, 1,115-2025 рік.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) здійснити індексацію пенсії з 20.02.2025 року, ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 , із застосуванням коефіцієнів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії (6188.89 грн), у розмірі 1.17-2019р., 1.11-2020р., 1.11-2021р., 1.14-2022р., 1.197-2023р., 1.0796-2024 рік, 1.115-2025 рік. Повернути різницю в виплачуваній та призначеній пенсії.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно не здійснив індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії (6188.89 грн), у розмірі 1.17-2019р., 1.11-2020р., 1.11-2021р., 1.14-2022р., 1.197-2023р., 1.0796-2024 рік, 1.115-2025 рік.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року суд відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами, яка доставлена до електронного кабінету відповідача 10.08.2025 року.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
16 вересня 2025 року на адресу суду надійшов відзив на позов від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області у якому зазначили, що підстави для задоволення позову відсутні та просить при винесенні рішення у справі звернути увагу на наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 13.01.2019 як отримувач пенсії за віком призначену відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону №1058-IV. У відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, ОСОБА_1 31.10.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії. Страховий стаж Позивача складає 40 рік 11 місяців2 дні, який зарахований по 31.01.2023. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%- 0,40917. Таким чином, пенсію Позивача обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058 виходячи із заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2023. На звернення Позивача від 31.10.2024 з питань пенсійного забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 29.11.2024 №64198-46884/К-01/8-0400/24 повідомило, зокрема, про те, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, було застосовано за 2014- 2016 роки (3764,40), із застосуванням коефіцієнтів збільшення в 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 складає 15276,55 грн (3764,40 грн х 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 х 1,0796 =7994,47х1,91089). Загальний розмір пенсійної виплати з 01.11.2024 складає 6999,01 грн. -6250,71грн-розмір пенсії за віком (ст. 27) (15276,55х0,40917); 118,05 грн - доплата за понаднормативний стаж (5 років); 590,25 грн - підвищення учасникам бойових дій (25% від 2361 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій. Звертаємо увагу на те, що чинним законодавством передбачено застосування середньої заробітної плати за попередні три роки, виключно при зверненні за призначенням пенсії. Вийняток є лише у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону № 1058 для призначення пенсії (за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). Стосовно пенсій, призначених у попередні роки, то при їх обчисленні застосовуються інші показники.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з січня 2019 року.
28 жовтня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ч. 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахування розміру заробітної плати у 2019 році у розмірі 6188,89 грн.
Відповідач листом від 29.11.2024 року повідомив позивача, що з 01.02.2023, відповідно до особистої заяви від 14.02.2023, позивачу проведено перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону №1058. Згідно пенсійної справ страховий стаж враховано по 31.01.2023 і він складає 40 р 11 місяців 2 дня. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного р страхового стажу 1% становить 0,40917 (40 років х 12 місяців + 11 =491 місяць : 12 місяці 100). Пенсію обчислено відповідно до статі 40 Закону №1058 виходячи із заробітної плати згідно даних системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2023. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,91089. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням серед заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як сере, показник за 2016, 2017, 2018 роки (3764,40 грн), із застосуванням коефіцієнтів збільшення розміру 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складає 15276,55 грн (3764,40грн х 1,17 х 1, 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн х 1,91089).
Загальний розмір пенсії на 01.11.2024 складає 6999,01 грн, де: - 6250,71 грн - розмір пенсії за віком (ст.27) (15276,55х 0,40917); 118,05 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 5 років); 590,25 грн - підвищення учасникам бойових дій (25% від 2361 грн.); 40,00 грн - цільова допомога учасника бойових дій.
Позивач, не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із статтею 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Згідно із статтею 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
Статтею 42 Закону №1058-IV встановлено порядок та умови проведення індексації та перерахунок пенсій.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 р." установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 р." проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 р." установлено, що у 2021 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 р." встановлено, що у 2022 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 р." визначено, що з 01 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 р. "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" визначено, що з 01 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р. за три попередні календарні роки, який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 р. застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн. (3764,40 х 1,17).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 р. №251, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2020 р. становив 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2021 р. становив 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2022 р. становив 6186,32 грн. (5426,60 х 1,14).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2023 р. становив 7 405,03 грн. (6186,32 х 1,197).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 р. становив 7994,47 грн. (7 405,03 грн. х 1, 0796).
Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини 2 статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною 2 статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 13 січня 2025 р. у справі №160/28752/23 та в постанові від 27 січня 2025 р. у справі №620/7211/24.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, відповідачем не проведено позивачу індексацію пенсії у 2020 - 2024 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, визначеної при її призначенні.
Відповідач у своїй відповіді від 29.11.2024 року зазначив, що застосовував інший підхід, а саме індексував показник 3764,40 гривень. Такі дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать висновкам Верховного Суду.
Суд зазначає, що позивач, якому у 2019 році призначено пенсію за віком на умовах Закону №1058-IV, то саме з 2020 року він набув право на щорічну індексацію пенсії та її перерахунок відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та Порядку №124. Такі перерахунки пенсії проводяться щороку з 1 березня, автоматично (без звернення особи), за матеріалами пенсійних справ. Індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 Порядку №124 (з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії). Згідно з пунктом 7 Порядку №124 збільшений показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується під час проведення наступних перерахунків пенсій. Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд наголошує на тому, що пенсія позивача підлягає індексації відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України: від 01 квітня 2020 р. № 251; від 22 лютого 2021 р. №127, Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118; від 24 лютого 2023 р. № 168 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії за віком на відповідні коефіцієнти, які застосовуються кумулятивно починаючи з 2020 року (1,11 з 01.03.2020 року 1,11 з 01.03.2021 року 1,14 з 01.03.2022 року; 1,197 з 01.03.2023 року, 1,0796 з 01.03.2024 року).
Тобто, здійснюючи перерахунок пенсії позивача в зв'язку з індексацією відповідач повинен здійснити послідовні обрахунки з 2020 року із застосуванням коефіцієнтів по кожному року, оскільки результат такого перерахунку впливає на загальну суму пенсії подальшого року. Натомість виплату різниці в сумах пенсії між фактично виплаченими та нарахованими в результаті перерахунку, належить провести з 20.02.2025 року.
Не здійснивши таких дій, відповідач допустив протиправну бездіяльність, що призвело до неправильного обчислення (заниження) розміру пенсії позивача.
Суд, зауважує, що доказів не проведення відповідачем індексації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» позивачем суду не надано, враховуючи, що позовні вимоги заявлені щодо перерахунку з лютого 2025 року, тоді як право на проведення індексації на підставі Постанови № 209 виникає лише з 01.03.2025 року.
Суд вважає, що права позивачки, порушені та мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії з метою індексації відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України: від 01 квітня 2020 р. № 251; від 22 лютого 2021 р. №127, Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118; від 24 лютого 2023 р. № 168, застосувавши належний показник середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії за віком при її призначенні, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, починаючи з 20.02.2025 року. При перерахунку слід врахувати усі коефіцієнти збільшення, які застосовуються кумулятивно з 2020 року (1,11 з 01.03.2020 року 1,11 з 01.03.2021 року 1,14 з 01.03.2022 року; 1,197 з 01.03.2023 року, 1,0796 з 01.03.2024 року).
В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню оскільки не підтвердженні поданими сторонами доказами.
Із урахуванням наведеного, суд доходить висновку про часткове задоволення позову, шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 та Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 20 лютого 2025 року.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 20 лютого 2025 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев