27 жовтня 2025 року Справа 160/30463/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Серьогіна О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
22.10.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в момент її призначення, розмір якого становить 5377,90 гривень на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,17 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», починаючи з 01.03.2019 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», починаючи з 01.03.2020 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 127«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році», починаючи з 01.03.2021 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» , починаючи з 01.03.2023 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №209«Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», починаючи з 01.03.2025 року, для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в момент її призначення, розмір якого становить 5377,90 гривень на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,17 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 20.02,2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», починаючи з 01.03.2019 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», починаючи з 01.03.2020 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 127«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році ", починаючи з 01.03.2021 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» , починаючи з 01.03.2023 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №209«Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», починаючи з 01.03.2025 року та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2019 року.
Відповідно до пунктів 3 та 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, суддя дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом оскарження в даній справі є бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на відповідні коефіцієнти для забезпечення індексації пенсії та зобов'язання здійснити такий перерахунок та виплату з 01.03.2019 року.
До суду із даним позовом представник позивача звернувся засобами поштового зв'язку 15.10.2025 року, тобто із пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Разом з цим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема статі 87 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії), підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:
1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;
2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
У справі, яка розглядається, фактичні обставини свідчать про те, що індексація у 2019 - 2025 роках позивачу не нараховувалася, тому відсутні підстави для необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії.
Звернувшись до суду з цим позовом 15.10.2025 року, позивач заявив позовні вимоги з 01.03.2019 року, у зв'язку із чим, з урахуванням визначеного вище висновку, вони можуть бути захищені судом з 15.04.2025 року - тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а не з 01.03.2019 року.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками викладеними в постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року в справі № 160/28752/23.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Проте, позивачем не було подано ані клопотання про поновлення строку, ані доказів поважності причин пропуску такого строку.
Отже, звернувшись до суду з цим позовом 13.02.2025 року, позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, тому має надати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 подана до суду без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України.
Згідно частин 1, 2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням вищевикладеного, суддя вважає за необхідне адміністративний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 169, ст.ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви та надати до канцелярії суду обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду, а також докази поважності причин пропуску відповідного строку щодо позовних вимог з 01.03.2019 року по 14.04.2025 року, оформлене відповідно до вимог статей 161, 167 Кодексу адміністративного судочинства України (в примірниках відповідно до кількості учасників справи).
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 2, частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Звернути увагу позивача, що відповідно частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст. ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна