24 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7553/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - відповідач, ГУ НП у Волинській області) про визнання незаконним повернення заяви про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності під час виконання службових обов'язків;
зобов'язання оформити висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.02.2012 у м. Луцьку відбулася дорожньо-транспортна пригода, в якій автомобіль марки БМВ530І, д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 допустив зіткнення зі службовим автомобілем «Фольксваген Пасат» д.н.з. НОМЕР_2 , яким керував міліціонер спеціальної роти судової міліції «Грифон» УМВС України у Волинській області прапорщик міліції ОСОБА_1 , в результаті даної ДТП позивач отримав травму - закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забій м'яких тканин з гематомою лівого колінного суглобу. Обставини отримання позивачем даної травми підтверджуються актом розслідування нещасного випадку (форма №Н-5) від 15.07.2015, актом №4 про нещасний випадок (в тому числі поранення) (форма Н-1) від 15.07.2015 та висновком по матеріалах службового розслідування від 15.07.2015.
Довідкою №І94/с медичної (військово-лікарської) комісії від 27.02.2025 визначено, що травма, отримана позивачем (ЗЧМТ, струс головного мозку у вигляді цефалгічного, вестибуло-атактичного та вираженого церабрастенічного синдромів) пов'язана з виконанням службових обов'язків.
Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №177/25/1534/В встановлено відсоток втрати професійної працездатності позивача - 25 %.
Позивач зазначає, що 05.03.2025 його звільнено зі служби в поліції. 13.05.2025 він подав до ГУ НП у Волинській області заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою працездатності (травмою), що мало місце 14.02.2012 під час виконання службових обов'язків. До даної заяви додано усі необхідні документи, передбачені пунктом 12 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2024 №646 (далі - Порядок №646).
Однак, 30.05.2025 відповідачем подану позивачем заяву з додатками повернуто без розгляду у зв'язку із тим, що на день установлення втрати працездатності позивач уже був звільнений з поліції та не мав статусу поліцейського, а тому нібито відсутні підстави для призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
Такі дії відповідача вважає протиправними, оскільки закон встановлює обмеження лише щодо часу отримання травми (виконання службових обов'язків) і не містить вимоги, що встановлення часткової втрати працездатності та призначення одноразової грошової допомоги повинно відбуватись під час проходження служби в поліції.
З огляду на вказане просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.24).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а.с.28-32) відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що 13.05.2025 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до ГУ НП у Волинській області щодо виплати одноразової грошової допомоги. Положення закону застосовуються виключно за обов'язкової одночасної наявності, щонайменше, двох умов (причина втрати працездатності, суб'єкт ОГД):
1. часткова втрата працездатності повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з виконанням службових обов'язків;
2. наявність спеціального статусу поліцейського на момент встановлення ступеня втрати працездатності.
Оскільки на день встановлення часткової втрати працездатності (29.04.2025) позивач вже був звільнений зі служби в поліції (05.03.2025), керуючись вищевказаними нормативними документами, ГУ НП у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Отже, враховуючи чітке визначення Законом спеціального статусу для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, ГУ НП у Волинській області вважає свої дії стосовно відмови в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням часткової втрати працездатності - правомірними.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом ГУ НП у Волинській області від 05.03.2025 №121 о/с звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», з 05.03.2025 (а.с.41).
Згідно з довідкою №194/с ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» медична (військово-лікарська) комісія вирішила, що наслідки перенесеної ЗЧМТ (14.02.2012) струсу головного мозку у вигляді цефалгічного, вестибуло-атактичного та вираженого церебрастенічного сидромів. Травма, Так, пов'язана з виконанням службових обов'язків (а.с.15).
Відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 29.04.2025 №177/25/1534/В позивачу встановлено 25% втрати професійної працездатності, травма, ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків (а.с.16).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності (травмою).
За результатами розгляду заяви відповідач листом від 30.05.2025 №81572-2025 повернув позивачу матеріали без розгляду у зв'язку з тим, що на день установлення втрати працездатності (29.04.2025) він був звільнений з поліції та не мав статусу «поліцейського», а тому підстави для призначення одноразової грошовоої допомоги згідно Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон №580-VIII) відсутні (а.с.18-19).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон №580-VIII.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 97 Закону №580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (ч.2 ст.97 Закону №580-VIII).
Згідно з частинами другою, четвертою, восьмою статті 100 Закону №580-VIII визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства. У разі визначення інвалідності або часткової втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейському, особі, звільненій зі служби в органах поліції, який (яка) на день отримання інвалідності, визначення відсотка часткової втрати працездатності без визначення інвалідності або на день його (її) звільнення з органів поліції займав (займала) посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботу в інтересах держави та її безпеки, із залишенням на службі в поліції, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів тих органів державної влади, до яких вони були відряджені. Особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
Згідно з абзацом 2 пункту 5 Порядку №646 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення поліцейському ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення в застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Для призначення і виплати одноразової грошової допомоги заява (рапорт) за формою згідно з додатком подається керівникові органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби (пункт 10 Порядку №646).
Пунктом 12 Порядку №646 визначено, що для призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі визначення інвалідності чи часткової втрати працездатності поліцейського без визначення інвалідності поліцейський подає в паперовій або електронній формі на адресу електронної пошти з дотриманням вимог законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи:
1) заяву (рапорт) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням втрати працездатності чи інвалідності, до якої додаються:
копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, передбаченого частиною першою статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр» та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус;
копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
2) довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
3) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
4) постанову відповідної медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
5) акт (акти) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формою, визначеною МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
6) довідку органу, установи, організації, підрозділу, якими попередньо було здійснено виплату одноразової грошової допомоги, із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати).
Достовірність зазначеної інформації в заяві (рапорті) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням втрати працездатності чи інвалідності або копій документів, зазначених в абзацах третьому і четвертому цього пункту, засвідчує своїм підписом особа, яка подає документи, та перевіряє особа, яка їх приймає. Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 2-5 цього пункту, здійснює керівник установи, організації, підрозділу, що видав документ.
Підстави, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, визначені статтею 101 Закону №580-VIII, відповідно до частини першої якої призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:
а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;
б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);
г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення стосовно загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.
У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.
За наявності спору між особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на її призначення та отримання та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору в судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до пункту 15 Порядку №646 у місячний строк з дня реєстрації заяви та визначення повного кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), бухгалтерська служба готує висновок про призначення одноразової грошової допомоги.
У разі відсутності підстав для призначення виплати одноразової грошової допомоги або у разі, коли документи (їх копії) подано не в повному обсязі чи не за належністю, керівник бухгалтерської служби органу поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій, письмово інформує заявника про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав чи повернення документів.
Оскарження відсутності підстав для призначення одноразової грошової допомоги здійснюється в установленому законодавством порядку.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником бухгалтерської служби та підписується керівниками бухгалтерської служби, підрозділів служби персоналу (кадрового забезпечення) та юридичної служби органу поліції, закладу освіти, у якому поліцейський проходить (проходив) службу, або особами, на яких покладено виконання таких функцій.
У разі затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги керівником органу поліції або закладу освіти, у якому проходить (проходив) службу поліцейський, або особою, на яку покладено виконання таких функцій, у п'ятнадцятиденний строк з дня його затвердження видається наказ про виплату одноразової грошової допомоги.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права (пункт 27 Порядку №646).
Аналізуючи вищенаведене законодавство слід дійти висновку, що законодавцем чітко визначено підстави, перелік документів, які особа має подати для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою частини професійної працездатності та визначено вичерпний перелік підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються. При цьому складається керівниками відповідного органу висновок про призначення одноразової грошової допомоги або керівниками бухгалтерської служби рішення з обґрунтуванням підстав чи повернення документі.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 29.04.2025 №177/25/1534/ Впозивачу встановлено 25% втрати професійної працездатності, травма, ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків (а.с.16).
На заяву позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою професійної працездатності у розмірі 25% у листі від 30.05.2025 №81572-2025 відповідач зазначив, що ОСОБА_1 на день встановлення втрати працездатності (29.04.2025) був звільнений зі служби в поліції, а тому його заява повертається без розгляду (а.с.18-19).
Разом з тим, суд зауважує, що Закон №580-VIII не пов'язує право особи на отримання одноразової грошової допомоги зі встановленням часткової втрати працездатності під час безпосереднього проходження служби в поліції.
Таке право наступає у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Отже, в даному випадку основним елементом для визначення права на отримання одноразової грошової допомоги є наявність причинно-наслідкового зв'язку між отриманою травмою, яка пов'язана із проходженням служби, та частковою втратою працездатності незалежно від того, коли така втрата працездатності наступила (під час проходження служби чи ні).
Більше того, Закон №580-VIII не визначає таку правову підставу для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги як встановлення часткової втрати працездатності після звільнення зі служби в поліції.
Відтак, зазначена відповідачем підстава для повернення без розгляду позивачу його заяви не може бути визнана обґрунтованою.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно повернуто без розгляду заяву про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги.
Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Верховний Суд у постанові від 20.06.2024 у справі №340/2259/23 зазначив, що зобов'язання судовим рішенням суб'єкта владних повноважень до вчинення конкретних дій (прийняття конкретних рішень) можливе, за загальним правилом, лише за умови почергового встановлення судом двох обставин: позивач на момент звернення до відповідного суб'єкта владних повноважень забезпечив виконання всіх без винятку вимог закону для отримання конкретного рішення; зобов'язання суб'єкта владних повноважень розглянути повторно звернення позивача з урахуванням висновків суду є недоцільним (об'єктивно встановлено безальтернативність рішення суб'єкта владних повноважень, яке може бути прийняте за встановлених судом обставин у конкретній справі).
При цьому суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх передбачених підстав для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої положеннями Закону №580-VIII та Порядку №646, у випадку, якщо відповідачем цього не здійснено, оскільки вказане не входить до предмету судової перевірки, виходить за межі заявлених позовних вимог та є дискреційним повноваженням відповідача.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, з врахуванням вимог статті 245 КАС України, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ НП у Волинській області щодо повернення заяви від 13.05.2025 про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності під час виконання службових обов'язків без розгляду; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 13.05.2025 про виплату одноразової грошової допомоги і додані до неї документи та прийняти вмотивоване рішення (висновок про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову у призначенні виплати одноразової грошової допомоги) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,20 грн, сплачений згідно з квитанцією.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Національну поліцію», суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо повернення ОСОБА_1 заяви від 13.05.2025 про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності під час виконання службових обов'язків без розгляду.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.05.2025 про виплату одноразової грошової допомоги і додані до неї документи та прийняти вмотивоване рішення (висновок про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову у призначенні виплати одноразової грошової допомоги) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.)
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 40108604).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій