24 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7477/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 14.02.2025 №121130004830 про відмову в призначенні пенсії за віком достроково;
зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 07.02.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.08.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади інженера 1-ї категорії у зв'язку зі скороченням штату працівників. 13.08.2024 позивач зареєструвалась як безробітна у Лисичанському міському центрі зайнятості (далі - Лисичанський МЦЗ) та перебувала там по 01.10.2024 на обліку як особа, що шукає роботу. За цей період центром зайнятості були видані направлення на співбесіди до роботодавців на працевлаштування, але працевлаштуватися позивачу не вдалося через вік та невідповідність вимогам для займання посад, на які позивача було направлено.
Через відсутність підходящої роботи, на підставі заяви позивача Лисичанським МЦЗ було видано клопотання від 01.10.2024 до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію та з того ж дня, була припинена реєстрація як безробітної.
07.02.2025 з метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення позивач, через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, звернулася до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком на підставі направлення державного центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію. До заяви були додані цифрові копії, підписані кваліфікованим електронним підписом, наступних документів, які позивач також долучає до позовної заяви: паспорт; довідка про РНОКПП; анкета-опитування; клопотання центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію; довідка центру зайнятості про період перебування на обліку. В матеріалах електронної пенсійної справи, яка була в розпорядженні відповідача вже містилися примірники оригіналів таких документів, які були подані позивачем до пенсійного фонду раніше: трудова книжка; свідоцтво про народження дитини; диплом про освіту.
За принципом екстериторіальності заява та додані документи були направлені до ГУ ПФУ у Волинській області для розгляду та прийняття рішення згідно з законодавством. Рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 14.02.2025 №121130004830 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії.
Позивач вважає рішення відповідача протиправним та незаконним, таким що порушує її право на пенсійне забезпечення відповідно до закону, оскільки всі обставини та законність звільнення перевірялась Державною службою зайнятості під час реєстрації як безробітної та під час видачі цією службою клопотання про достроковий вихід на пенсію.
Посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на начебто недотримання умов розірвання трудового договору є виходом за надані йому повноваження, при цьому не зазначено якихось порушень в документах про стаж чи в реєстрі застрахованих осіб, де зазначено, що позивач звільнена з останнього місця роботи за скороченням штату працівників і відомості якого є неспростовними.
ОСОБА_1 зазначає, що в разі відсутності в заяві необхідних документів чи відомостей відповідач зобов'язаний надіслати позивачу повідомлення через електронний кабінет користувача та зробити відповідну позначку в заяві, після чого в електронному кабінеті користувача мав стати активним функціонал по редагуванню заяви та поданих документів впродовж 3 місяців, але цього відповідачем зроблено не було, що дає змогу вважати, що документи подані у повному обсязі та додаткових відомостей від позивача для прийняття рішення відповідач не потребував. Тому вказані відповідачем підстави не ґрунтуються на повноваженнях, встановлених законом, та не відповідають дійсності.
На думку позивачки, станом на дату звернення з заявою про призначення пенсії за віком відповідач мав усі наявні підстави, а в позивачки були наявні три обов'язкові умови для призначення пенсії за віком достроково, а саме: вік - не більше 1,5 роки до досягнення пенсійного віку, наявність необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу - 40 років 24 дні, факт звільнення позивача з роботи у зв'язку зі скороченням чисельності штату працівників.
З урахуванням наведеного позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представника відповідача позовних вимог ОСОБА_1 не визнала, мотивуючи тим, що позивач неодноразово зверталась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою для призначення пенсії по віку, щоразу їй було відмовлено та прийняті рішення про відмову ОСОБА_1 оскаржує до адміністративних судів.
Згідно із записом №2 трудової книжки позивачка 10.08.2024 звільнена з роботи у зв'язку зі скороченням чисельності та штатом працівників відповідно до пункту 1 статті 40 КзПП України. Станом на дату звільнення їй виповнилось 58 років 11 місяців 17 днів.
Страховий стаж ОСОБА_1 становить 40 років 24 дні. Однак, подане позивачкою до територіального органу Пенсійного фонду України клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 №К120801102024001 та довідка Лисичанського МЦЗ від 24.10.2024 №Е120824/10/2024/001 видані з порушенням частини першої статті 49 Закону України «Про зайнятість населення», оскільки недотримано семиденний строк для пошуку особі підходящої роботи. В довідці вказано, що заявницю зареєстровано як безробітну 13.08.2024 та припинено реєстрацію 01.10.2024. Крім того, вказана довідка не містить підстав видачі.
Також, згідно записів трудової книжки позивачка звільнена 10.08.2024, а згідно наданого наказу про звільнення - 05.08.2024. Крім того, 25.03.2025 позивачка зареєстрована фізичною-особою підприємцем та 31.03.2025 ОСОБА_1 припинено підприємницьку діяльність, що унеможливлює призначення пенсії по віку згідно пункту 6 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), оскільки вона була працюючою особою з 25.03.2025 по 31.03.2025.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 07.03.2025 через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України скерувала заяву про призначення пенсії за віком. До заяви додала копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера від 22.01.2001, копію довідки Лисичанського МЦЗ від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/0001, копію клопотання про достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 за №К120801102024001.
14.02.2025 відповідач прийняв рішення №121130004830 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 6 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV): недотримання необхідних умов розірвання трудового договору.
Вважаючи протиправним оскаржуване рішення пенсійного органу, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.
Приписами частин першої та другої статті 49 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 за №5067-VI (далі - Закон №5067-VI) унормовано, що особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виплата пенсії, призначеної достроково згідно з цією статтею, допомоги на поховання та оплата послуг за їх доставку у період до досягнення особою пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснюються Пенсійним фондом України за рахунок коштів, що сплачуються Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
З вищенаведених положень пункту 6 частини першої статті 115 Закону №1058-IV та статті 49 Закону №5067-VI слідує, що умовами для призначення дострокової пенсії за віком є:
- розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України);
- на день звільнення особі має залишатись не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV;
- реєстрація особи протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції;
- відсутність протягом семи календарних днів підходящої для особи роботи;
- наявність у особи страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Судом встановлено, що підставою для відмови у призначенні достроково пенсії за віком слугував той факт, що позивачем не дотримано необхідних умов розірвання трудового договору.
Суд не погоджується з позицією ГУ ПФУ у Волинській області з огляду на наступне.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 позивач 10.08.2024 звільнена з ТОВ «СПЕЦСЕРВІС-ЕНЕРГО» у зв'язку з скороченням чисельності та штату працівників за п.1 ст.40 КЗпП України.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) реєстр страхувальників формує та веде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, користувачами цього реєстру є Пенсійний фонд, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №2464-VI реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Таким чином, відповідач у разі виявлених ним розбіжностей, може сформувати витяг з реєстру застрахованих осіб та отримати достовірні відомості щодо трудової діяльності, зокрема, підстав та дати останнього звільнення, з відомостей реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як слідує з Витягу з Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування від 16.10.2024, позивачку було звільнено 10.08.2024 з ТОВ «СПЕЦСЕРВІС-ЕНЕРГО» на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України.
Відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відтак, ОСОБА_1 звільнено на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України, що свідчить про дотримання умови для призначення дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону №1058-IV та статті 49 Закону №5067-VI. При цьому відповідач не зазначає, які саме умови трудового договору вважає недотриманими і ким саме вони недотримані.
Водночас, з даних паспорта позивачки вбачається, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому на дату звільнення з роботи їй виповнилось 58 років 11 місяців і 17 днів, тобто до досягнення 60 років їй залишалось 1 рік і 14 днів.
Вказане свідчить, що на день звільнення ОСОБА_1 їй залишилось не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.
Умовою для дострокового призначення пенсії також є наявність у особи страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Загальний страховий стаж позивачки становить 40 років і 24 дні, що підтверджується Витягом з Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування від 16.10.2024 та спірним рішенням відповідача, тобто є виконанням однієї з поміж умов для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини першої статті 115 Закону №1058-IV.
Також в підтвердження дотримання ще однієї з умов признання дострокової пенсії за віком позивач суду надала до клопотання Лисичанського МЦЗ на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 №К120801102024001, яким центр зайнятості просить розглянути питання про достроковий вихід на пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону №1058-IV. Позивачка з 13.08.2024 по 01.10.2024 перебувала у цьому органі на обліку як безробітна, що підтверджується довідкою Лисичанського МЦЗ від 24.10.2024 за №Е120824/10/2024/0001.
Суд зауважує, що у разі виникнення сумнівів щодо достовірності поданих позивачкою документів, складених Лисичанським МЦЗ, відповідач згідно з частиною третьої статті 44 Закону №1058-IV мав право перевірити обґрунтованість їх видачі та достовірність, звернутися до Лисичанського МЦЗ за отриманням документів, що стали підставою для оформлення клопотання та довідки. Проте відповідачем таких дій не вчинено.
Беручи до уваги дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачкою при зверненні із заявою від 07.02.2025 дотримані усі умови для призначення дострокової пенсії за віком.
Суд звертає увагу, що наведені у відзиві відповідача аргументи (щодо відсутності розбіжностей у записах у трудовій книжці та наказі про звільнення, щодо порушення семиденного строку для пошуку особі підходящої роботи, реєстрацію позивачки як ФОП) не вказані в оскаржуваному рішенні, отже не були підставою для його прийняття, а тому правова оцінка таким аргументам судом не надається.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсій від
14.02.2025 №121130004830, зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 07.02.2025, з урахуванням правових висновків суду.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі від 10.07.2025 задоволено клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі.
З огляду на задоволення позову та враховуючи положення частини другої статті 133 КАС України, суд дійшов висновку про розподіл судових витрат шляхом стягнення судового збору у сумі 968,96 грн в дохід Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ПФУ у Волинській області.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про відмову у призначенні пенсії від 14.02.2025 №121130004830.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 07.02.2025, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривні 96 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська обл., м.Луцьк, м-н Київський, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій