Справа № 733/86/23 Головуючий у 1 інстанції Карапиш Т. В.
Провадження № 33/4823/853/25
Категорія -
24 жовтня 2025 року місто Чернігів
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Чернігівського апеляційного суду Оседач М.М., перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 24 вересня 2025 року,
Постановою Ічнянського районного суду Чернігівської області від 02 травня 2023 року закрито провадження по справі відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постановою Ічнянського районного суду Чернігівської області від 24 вересня 2025 року відмовлено у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд постанови Ічнянського районного суду Чернігівської області від 02 травня 2023 року про притягнення останнього до відповідальності за ст. 124 КУпАП за нововиявленими, винятковими обставинами.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_1 ставить питання про скасування вищевказаних постанов місцевого суду та закриття провадження по справі. Обґрунтовуючи свої вимоги, просить застосувати аналогію права, і переглянути справу, у зв'язку із нововиявленими обставинами.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги, вважаю необхідним відмовити в її прийнятті та повернути апеляційну скаргу, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження суду при розгляді конкретної справи визначені відповідним процесуальним законом, а у справах про адміністративні правопорушення - КУпАП, який містить норми як матеріального, так і процесуального права.
Згідно із ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень ст. 294 КУпАП постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути переглянута лише в апеляційному порядку.
Зокрема, частиною 2 цієї статті визначено, що постанова судді в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною 1 статті 287 цього Кодексу протягом десяти днів з дня винесення постанови. Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 294 КУпАП).
Водночас, Рішенням Конституційного Суду України №2-рп/2015 від 31 травня 2015 року, визначено, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 24-1 цього кодексу, про закриття справи.
Главою 24-1 КУпАП також передбачено перегляд постанови по справі про адміністративне правопорушення у разі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
Іншого порядку перегляду судових рішень у справах про адміністративні правопорушення (в тому числі за нововиявленими обставинами) чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до апеляційної скарги, предметом оскарження є постанова судді, якою відмовлено у відкритті провадження за заявою про перегляд постанови за нововиявленими обставинами, яка не входить до вказаного переліку постанов, що підлягають оскарженню в апеляційному порядку.
Статтею 459 КПК України дійсно передбачено перегляд судових рішень, які набрали законної сили, за нововиявленими обставинами, але це стосується лише вироків та ухвал, які ухвалені або постановлені у кримінальних провадженнях, а діюча норма КПК України не розповсюджується на судові рішення, ухвалені в порядку КУпАП.
Застосування аналогії права в даному випадку є неприйнятним, оскільки це порушувало б загальні принципи судочинства, зокрема, принцип правової визначеності.
Оскільки у КУпАП відсутні норми, що регулюють порядок перегляду за нововиявленими обставинами судових рішень ухвалених в справах про адміністративні правопорушення, у прийнятті апеляційної скарги необхідно відмовити та повернути скаргу апелянту.
На підставі викладеного, керуючись ст.294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відмовити ОСОБА_1 у прийнятті апеляційної скарги на постанову Ічнянського районного суду Чернігівської області від 24 вересня 2025 року про відмову у відкритті провадження за заявою останнього про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Ічнянського районного суду Чернігівської області від 02 травня 2023 року, а апеляційну скаргу - повернути особі, яка її подала.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяМ. М. Оседач