Справа № 593/737/25
Провадження №2-а/593/30/2025
"14" жовтня 2025 р. Бережанський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Крамара В. М.
при секретарях судового засідання Ольшанській Н.Р., Осадці М. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бережанах справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -
20 травня 2025 року до Бережанського районного суду Тернопільської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , від імені якого діє представник Рибачок Анотолій Михайлович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення. У вказаній позовній заяві позивач просить: скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 1/227 від 09 травня 2025 року щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст. 210 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення відповідно до ч.1 ст. 247 КУпАП. Підставою позову в позовній заяві позивачем вказано те, що позивач четвертий раз 06 травня 2025 року продовжував відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, ВЛК проходив 22.08.2025 року таким чином у відповідача були усі дані необхідні для оновлення даних про позивача.
В судове засідання позивач не з'явився, під час судового засідання представник позивача Рибачок А.М. позов підтримав з підстав і мотивів наведених у позовній заяві, пояснив, що під час проходження ВЛК та надання відстрочки відповідач отримав усі необхідні дані, а тому в діях позивача відсутній склад правопорушення.
Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі. Справу слухати у відсутності представника відповідача.
У відзиві представник відповідача посилається на те, що відповідачем оскаржувану постанову було прийнято з дотриманням законодавства, на виконання повноважень та в межах повноважень відповідача, у зв'язку з тим, що позивач не провів звірку контактних даних, хоча повинен був це зробити до 16 липня 2024 року. А оновив такі дані лише 06.05.2025 року.
Судом вчинено такі процесуальні дії по справі:
Ухвалою від 23 травня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, - залишено без руху, надано позивачу строк для оформлення позовної заяви відповідно до вимог ст. 160 КАС України десять днів з дня вручення ухвали.
Ухвалою судді Бережанського районного суду Тернопільської області від 05 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання з участю сторін призначено на 10 год. 00 хв. 26 червня 2025 року. Відповідно до ч.2 ст. 269 КАС України копію позовної заяви та доданих до неї документів надати відповідачу для ознайомлення в судовому засіданні, оскільки суду невідома електронна пошта та у відповідача відсутній електронний кабінет. Роз'яснено відповідачу право в п'ятиденний строк з моменту надіслання копії ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до постанови про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення, її прийнято в м. Тернопіль начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак дату коли прийнята вказана постанова достовірно встановити не можливо, оскільки перед словосполученням «постанова про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення» міститься дата 09.05.2025 року та номер 1/227, а після вказаного словосполучення дата «__» «________» 2025 року. З постанови про адміністративне правопорушення, випливає, що 06 травня 2025 року ОСОБА_1 , близько 11 год. 35 хв. прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення відстрочки. Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, що громадянин ОСОБА_1 в період проведення мобілізації та/або протягом дії воєнного стану не вчасно уточнив облікові дані з дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 року, адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста протягом 60 днів відповідно до абз. 4 пп.1 п.2 Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення. У зв'язку з цим ОСОБА_1 , здійснив адміністративне правопорушення в особливий період, чим здійснив порушення вимог п.5 ч.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпункт 2 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Своїми діями громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, що передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП на нього накладено штраф у розмірі 17000,00 гривень.
З копії паспорта ОСОБА_1 , доданої до позовної заяви, вбачається, що останній зареєстрований по АДРЕСА_1 .
З доданих до справи виданих ІНФОРМАЦІЯ_3 довідок: № 7426 від 16.09.2024 р., № 9919 від 02.12.2024 р., № 1670 від 28.02.2025 р., № 4920 від 15.09.2025 р., - випливає, що ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абз.13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи.
З виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки 1271/1 військово-лікарської комісії від 22.08.2024 № 6668, яку додано до справи, випливає, що ОСОБА_1 проведено медичний огляд 22.08.2024 і він придатний до військової служби в ДШВ, морській піхоті.
Відповідно до роздруківки відомостей, які містяться в системі АІТС «Оберіг», яку додано до відзиву, до неї внесено такі відомості про ОСОБА_1 : 06.05.2025 звірка даних при особистій явці, однак датою зміни цих даних вказано 15.05.2024 00:00.
Відповідно до абз. 4 пп.1 п.2 Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав законної сили 18 травня 2024 року, під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Ч.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить пунктів, відповідно до абзацу 5 вказаної норми громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до пп. 2 п. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», які є додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого 30 грудня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Відповідно до додатку 4, заявник (особа, яка бажає отримати відстрочку) вказує, серед іншого адресу проживання, адресу електронної пошти, контактний номер телефону.
Ч.3 ст. 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку вчинене в особливий період.
Згідно з приміткою до ст. 210 КУпАП положення статей 210, 2101 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Ч.9 ст. 38 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 2101 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити:
найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
дату розгляду справи;
відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
опис обставин, установлених під час розгляду справи;
зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
прийняте у справі рішення.
Оскаржувана позивачем постанова таким вимогам не відповідає, оскільки:
- не містить чіткої дати розгляду справи. Вказаний висновок ґрунтується на тому, що перед словосполученням «постанова про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення» міститься дата 09.05.2025 року, а після вказаного словосполучення дата «__» «________» 2025 року;
- не містить опису обставин, установлених під час розгляду справи, які б свідчили про вчинення позивачем адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП. Вказаний висновок ґрунтується на тому, що у оскаржуваній постанові вказано, в чому полягає порушення правил військового обліку вчинене позивачем, однак не наведено не можливість отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста та їх виду шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Натомість довідки про надання відстрочки ОСОБА_1 підтверджують, що останній звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою передбаченою додатком 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560, де вказував свої: адресу проживання, адресу електронної пошти, контактний номер телефону, - таким чином у відповідача, на час вказаний у оскаржуваній постанові, були дані які необхідно уточнити відповідно до абз. 4 пп.1 п.2 Розділу II. Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». І такі дані у відповідача були принаймні з 16.09.2024 року.
Виходячи з наведеного, оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення не може бути залишена в силі і підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Зважаючи на вищевикладене рішення суб'єкта владних повноважень (оскаржувану постанову) слід скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на вказане, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень слід відшкодувати судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 210, 247, 268, 279, 283, 284, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 4, 9, 46, 48, 77, 139, 159, 242, 246, 268-272, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від «__» «_________» 2025 року (без дати) у справі про адміністративне правопорушення вихідний номер 1/227 від 09.05.2025 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за частиною 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - скасувати і провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.
Відшкодувати ОСОБА_1 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань на ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Суддя