Рішення від 24.10.2025 по справі 149/3330/25

Справа № 149/3330/25

Провадження №2-а/149/102/25

Номер рядка звіту 129

РІШЕННЯ

іменем України

24.10.2025 р. м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Робак М.

при секретарі Поліщук Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

13.10.2025 до суду звернувся ОСОБА_1 та просить поновити строк на оскарження постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності, визнати протиправною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.07.2025 № 788 за справою про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення на нього стягнення у вигляді 17000 грн штрафу.

Зазначає, що оскаржувану постанову від відповідача отримав 02.10.2025 засобами поштового зв'язку АТ"Укрпошта", що є підставою для поновлення строку на оскарження постанови.

По суті зазначає, що постанова №788 від 10.07.2025 є протиправною, оскільки ще з 11.05.2011 року позивач був прийнятий на тимчасовий облік до осіб офіцерського складу, а 12.07.2024 на виконання вимог законодавства звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про оновлення даних.

21.10.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову, оскільки рішення є обгрунтованим і законним. 25.06.2025 року громадянин ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою взяття на військовий облік військовозобов'язаних. Однак, було з'ясовано що громадянин ОСОБА_1 до червня 2025 року не звертався до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання для взяття його на військовий облік військовозобов'язаних. Внаслідок своїх дій громадянин ОСОБА_1 вчинив триваюче правопорушення, яке почалося, коли даний громадянин мав обов'язок з'явитися для взяття на військовий облік військовозобов'язаних та яке закінчилося у червні 2025 року, коли громадянин ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про взяття його на військовий облік військовозобов'язаних.

Суд встановив наступні обставини.

Згідно Витягу із Наказу Міністерства оборони Уркаїни від 23.07.2004 року ОСОБА_1 присвоїно військове звання "молодший лейтенант запасу"( коп.а.с. 21).

04.08.2005 року ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення № 16 офіцера запасу ( коп.а.с.18).

Згідно витягу № 172747-29052024 про актуалізацію даних військовозобов'язаного від 29.05.2024 ОСОБА_1 не знайдено в ЄДРП( коп.а.с.19)

12.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 (коп.а.с.20).

25.06.2025 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 порушив правила військового обліку. (а.с. 13).

10.07.2025 начальником Хмільницького РТЦК винесено постанову за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_1 та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн. . (а.с. 12)

Згідно трекінгу "Укрпошти" постанову від 10.07.2025 ОСОБА_1 отримав 02.10.2025 (а.с.15).

Дослідивши докази, суд приходить до наступного висновку .

Згідно ч.7 ст.1 Закону України "Про військовий обов"язок та військову службу" виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

У відповідності до положень ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно ч.3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" під час мобілізації військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Отже, до 19.05.2024 норми ч.3 ст. 210 КУпАП не існувало.

Тобто, з 19.05.2024 встановлено 60-денний строк уточнити громадянам України свої дані щодо виконання військового обов'язку, що включає виконання правил військового обліку, (який закінчився 18.07.2025) і одночасно введено норму, яка передбачає сувору адміністративну відповідальність за невиконання цих правил в умовах особливого періоду,

З матеріалів справи убачається, що позивач на виконання вимог Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в межах встановленого 60-ти денного строку, а саме 12.07.2024 особисто звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення своїх даних, тобто покладений обов"язок виконав, тому підстав вважати, що останній порушив правила військового обліку не має.

Відповідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідач в судовому засіданні не довів правомірність свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності , тому постанова за справою про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210 КупАП №788 від 10.07.2025 відносно ОСОБА_1 підлягає скасуванню,ж а провадження - закриттю.

Керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 286, 268-271 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати постанову №788 від 10.07.2024 року про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 17000 грн адміністративного стягнення за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, а провадження по справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 , проживаючого у АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 50 коп.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом десяти днів шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Марина РОБАК